Typy socjoniczne a MBTI

Dział o płynnym poziomie powagi i merytoryczności ;)
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
ODPOWIEDZ
yeoman34
Nowy użytkownik
Socjotyp: EII

Typy socjoniczne a MBTI

Post autor: yeoman34 » środa 09 lis 2016, 01:16

Witam wszystkich socjonicznych,

Nie wiem, czy na tym forum obowiązuje "etykieta" powitania i napisania czegoś o sobie na początek, czy nie, więc może powiem tylko, że identyfikuję się jako... i tu mam pewien problem, który skłonił mnie do napisania tego posta. Wg MBTI jestem INFJ. I ten opis dobrze oddaje moja osobowość. Identyfikuję sie jako 100% INFJ wg MBTI. Także wg http://socjonika.pl/starastrona/index.php?strona=infj jestem INFj, czyli EII. Co w sumie mnie do tej pory nie dziwiło. A tutaj: http://socjonika.pl/forum/viewtopic.php ... i&start=18 napisane zostało coś takiego:
Εμπαθεων według MBTI jest INFJ, czyli niby socjoniczne INFp, czyli IEI. Jednak socjonika i MBTI, to dwie różne rzeczy.
No ok... niby rozumiem, że to dwie różne rzeczy. Socjonika opisuje osobowość z innego punktu widzenia. Tylko jak to sie ma do samych typów? Czy INFJ z MBTI i INFj socjoniczny to zupełnie różne typy? Jeśli tak, to dlaczego te typy tak samo się nazywają (poza tą wielką/małą literką p/j)? :szok2: I kto jest moim w takim razie dualem? Pytam, bo trafiłem właśnie na "dysonans poznawczy". Czym jest to "małe j/p" w INFj, czy INFp w odniesieniu do "dużego J/P" w MBTI?

Przepraszam, laik jestem. Ale nie rozumiem tego, że identyfikując się JEDNOCZEŚNIE z INFJ (MBTI) i INFj (EII z http://socjonika.pl) miałbym być INFp wg tego, co napisano w poście.

I na koniec: kim jest ten Εμπαθεων? ;)

Będę wdzięczny każdemu, kto zmniejszy mój dysonans poznawczy. Wiem, że to dużo pytań w jednym temacie, ale czy ktoś wyjaśnić mi te wątpliwości we w miarę przystępny sposób? Proszę ;)

Pozdrowienia

Bium
Socjotyp: IEI
Poprzedni login: Bium

Re: Typy socjoniczne a MBTI

Post autor: Bium » środa 09 lis 2016, 19:41

Teraz to ja mam dysonans poznawczy, bo znane mi opisy INFJ nie pasują do socjonicznego IEI, tylko do EII. XD Typy MBTI i socjoniczne mogą się ze sobą pokrywać albo nieznacznie się różnić jakąś literką, ale nie muszą. MBTI bardziej się skupia na postrzeganiu siebie, swojego miejsca w życiu, motywacjach i jest lubiany przez coachów, pracodawców, etc. Socjonika natomiast to wyższa szkoła jazdy, bo uwzględnia raczej procesy poznawcze i temperament.

Empateon nie jest godzien uwagi. To najstraszniejszy INFp od czasów Snufkina i dobrze, że sobie stąd poszedł.
SpoilerShow
Obrazek
Choć nie jestem do pisania
ani do rysowania
leżę sobie dumnie
przyjemnie w tej trumnie!

IEI :fe:

poltergeist

Post autor: poltergeist » środa 09 lis 2016, 19:44

J/P w MBTI to w praktyce zupełnie inna dychotomia niż j/p w socjonice i nie ma sensownego przełożenia jednego na drugie. Jeśli ktoś jest J, to może równie dobrze być j jak i p. "J/P switch", czyli reguła wg. której IxxJ w socjonice jest Ixxp, a IxxP jest Ixxj to bzdura (to chyba głównie na angielskich forach forsują, ale tam rzadko ktoś umie typować i ich "socjonika" jest najczęściej grubo pomieszania z MBTi :???: ).

Z moich obserwacji wynika, że IxFp/j najczęściej lądują w odpowiadających typach w MBTI (IxFP i IxFJ); INTJ nikomu się nie zgadza/nie wychodzi w testach, natomiast w przypadku ISTx reguła odwrócenia j/p zdaje się działać. Żeby nie było, podkreślam, z moich obserwacji, najczęściej, zdaje się.

BTW:
Co do czytania opisów socjonicznych (czy to ze starej, czy z nowej strony), to sądzę, że same w sobie mogą wskazać klub i być może E/I (choć to i tak się zwykle zgadza z własnym przeczuciem osoby), natomiast j/p jest bardzo trudne do odróżnienia w ten sposób. W szczególności nie działa metoda na "podkreśl co podobne w obu opisach i porównaj liczbę podkreśleń" (nie, nie zmyślam, pewna osoba tak robiła :P ).

yeoman34
Nowy użytkownik

Post autor: yeoman34 » czwartek 10 lis 2016, 09:43

Czyli tak jak podejrzewałem. Wygląda więc na to, że w socjonice lepiej używać nazw 3 literowych dla typów, bo te 4 literowe są mylące. Dzięki za wyjaśnienie.

PS. A co sądzicie o tym? Znalazłem w międzyczasie.

http://www.socionics.com/articles/howto.htm

W szczególności tabelka na dole i opis:
Unsure about being T or F -> you are Socionics XXXp
Unsure about being S or N -> you are Socionics XXXj

Awatar użytkownika
carlos
α
Socjotyp: SEI
Kontakt:

Post autor: carlos » czwartek 10 lis 2016, 10:22

socjonika a MBTI...

MBTI wybiera dominujące dychotomie spośród E/I, S/N, T/F, oraz J/P na zasadzie ilościowej tzn. jak najczęściej się zachowuje dana osoba.

Socjonika to nie typologia opisu ilościowego, w niej liczy się spojrzenie na człowieka jak na działający system - układ elementów tj. Si, Fi, Ni, Ne, Te, Ti, Se, Fe. Te elementy leżą w podukładach (funkcjach) większego układu przetwarzania informacji. Pomiędzy funkcjami zachodzi wymiana energii i informacji wg Augusty i Gulenki, a wg Ermaka tylko wzajemnych pobudzeń - na typ opiera się teoria socjoniki. Tu jest więcej niuansów niż w MBTI.
"Ostateczne [i największe] szczęście człowieka zasadza się na czołowym i zarazem najbardziej istotnym działaniu człowieka; jak wiadomo, jest nim działanie władzy myślenia, czyli myśli." --św Tomasz z Akwinu
moje wiersze

poltergeist

Post autor: poltergeist » czwartek 10 lis 2016, 17:06

@carlos
Racja, socjonika jest zupełnie innym (i bardziej skomplikowanym) modelem, ale dychotomie S/N i T/F są dobrym wyznacznikiem silnych elementów (tzn. klubu) w socjonice.

@yeoman34
Nazwy 4 literowe są mylące tylko jeśli nie pilnuje się, żeby typ z socjoniki miał ostatnią literkę małą.
A co do tej teorii o przekładaniu się niepewności ustalenia dychotomii na j/p -> to chyba zakłada, że ze względu na funkcję programową łatwiej określić dychotomię, za którą ona odpowiada. Być może tak często jest, ale na pewno nie zawsze.

Awatar użytkownika
tuathe

Post autor: tuathe » sobota 12 lis 2016, 21:25

Cześć, yeoman!

Jestem EII, w MBTI zawsze wychodziło mi w testach INFP, ale opis nigdy nie zgadzał się w 100%. Chwilami mam wrażenie, że INFJ pasuje do mnie bardziej, ale też nie do końca, nie we wszystkim.
yeoman34 pisze:tutaj: http://socjonika.pl/forum/viewtopic.php ... i&start=18 napisane zostało coś takiego:
Εμπαθεων według MBTI jest INFJ, czyli niby socjoniczne INFp, czyli IEI. Jednak socjonika i MBTI, to dwie różne rzeczy.
To nie jest prawda. Jak już ktoś wspomniał, EII już prędzej odpowiada właśnie INFJ aniżeli INFP, ponieważ Fi w MBTI to coś jak Fe w socjo, a Fe w MBTI to mniej więcej odpowiednik socjonicznego Fi. Mniej więcej, bo nie odpowiadają sobie w 100%.

Myślę, że bezpiecznie jest założyć, że EII (oraz IEI) to może być zarówno INFP, jak i INFJ, bo w grę wchodzi jeszcze Ne/Ni, z którymi jest trochę więcej zabawy.

Awatar użytkownika
czekoryjek
Socjotyp: IEI

Post autor: czekoryjek » środa 23 lis 2016, 19:30

MBTI z założenia miał być kwestionariuszem osobowości, testem, do którego dorobiono teorię na bazie Junga. Stąd pewnie też wiele niedociągnięć. MBTI ma też to do siebie, że w teście sporo osób może wylądować procentowo między niektórymi elementami (nie tylko J/P) i małe odchylenie daje już zupełnie inny typ osobowości. Są typy w socjo, które idealnie się pokrywają z tymi w MBTI i takie, które średnio pasują. Np. jedyny słuszny wynik dla ESI to ISFJ, ISFP nie pasuje przecież ani trochę. Znowu dla takiego ILE ciężko znaleźć prawdziwie odpowiadający opis. ENTP jest przedstawiany głównie jako kłótliwy, arogancki dyskutant, który uwielbia wywoływać burzliwe rozmowy, a jednak wszystkie ILE, które znam to miłe, zabawne istoty, które cenią głównie spokojną, zabawną, wolną od napięć atmosferę.

Mi w MBTI J/P zawsze wychodzi gdzieś w okolicach środka z lekkim odchyleniem w stronę P. Nie odnajduję się jednak docelowo w jednym z tych typów, za dużo rzeczy się nie zgadza. Mam wrażenie, że jestem mieszanką INFJ i INFP.

Awatar użytkownika
Helenka
Socjotyp: SEI

Post autor: Helenka » czwartek 24 lis 2016, 18:33

cho pisze:MBTI z założenia miał być kwestionariuszem osobowości, testem, do którego dorobiono teorię na bazie Junga. Stąd pewnie też wiele niedociągnięć. MBTI ma też to do siebie, że w teście sporo osób może wylądować procentowo między niektórymi elementami (nie tylko J/P) i małe odchylenie daje już zupełnie inny typ osobowości. Są typy w socjo, które idealnie się pokrywają z tymi w MBTI i takie, które średnio pasują. Np. jedyny słuszny wynik dla ESI to ISFJ, ISFP nie pasuje przecież ani trochę. Znowu dla takiego ILE ciężko znaleźć prawdziwie odpowiadający opis. ENTP jest przedstawiany głównie jako kłótliwy, arogancki dyskutant, który uwielbia wywoływać burzliwe rozmowy, a jednak wszystkie ILE, które znam to miłe, zabawne istoty, które cenią głównie spokojną, zabawną, wolną od napięć atmosferę.

Mi w MBTI J/P zawsze wychodzi gdzieś w okolicach środka z lekkim odchyleniem w stronę P. Nie odnajduję się jednak docelowo w jednym z tych typów, za dużo rzeczy się nie zgadza. Mam wrażenie, że jestem mieszanką INFJ i INFP.
To nie znasz ILE :lol1: ILE potrafią być miłe i sympatyczne, szczególnie ILE-Ne, ale gorące dyskusje, udowadnianie swoich racji, potrzeba wygadania się (niemal za wszelką cenę) są wpisane w alfowy sposób bycia. Ja też to robię ;) Z zastrzeżeniem, że "na gorąco" dyskutuję jedynie z ludźmi których dobrze znam. Moja rodzinna alfa NT w nieznanym sobie towarzystwie jest miła, grzeczna i spokojna, w domu uskutecznia dyskusje na miarę ukraińskiego sejmu. :szok2: ENTP jak najbardziej pasuje do ILE - albo bardzo pewnego siebie, albo takiego, który dobrze się czuje w Twojej obecności i Ci ufa.

Zresztą powołując się na opisy:

Socjonika - ILE Ti
Pewny siebie, mówi szybko, zazwyczaj w kategorycznym tonie. Ma tendencję do przywiązywania się do opinii innych, czasem wydaje się energiczny i zadufany w sobie. Niecierpliwy, ma trudności z wysłuchaniem rozmówcy do końca. Często zafascynowany nowymi ideami, usiłuje znaleźć ich praktyczne zastosowanie. Aktywnie ich broni. Może wtedy łatwo się zdenerwować i nieświadomie kogoś obrazić(...)
Próbuje być dla wszystkich sprawiedliwy, ale nie boi się powiedzieć prawdy prosto w oczy. Chce być poważany. Może być niepohamowany podczas kłótni i dyskusji. (...) Może stanowczo i ostro bronić swojej niezależności i punktu widzenia. (...)
MBTI:
ENTP znajduje przyjemność w podważaniu domimującego sposobu myślenia, stawiając się na stanowisku osób niezastapionych w przerabianiu istniejących systemów lub wstrząśnięcia istniejącymi rzeczami i sprytnego ukierunkowania ich na nowo.
- kreatywne podejście do systemów (Ti2?)
Osobowości typu ENTP uwielbiają burzę umysłów i myślenie wielkimi pojęciami jednak unikają za wszelką cenę wykonywania “brudnej roboty”. Typ osobowości ENTP stanowi tylko 3% populacji, co jest idealne, ponieważ pozwala im to tworzyć oryginalne pomysły, po czym całą realizację i zarządzanie pozostawiają bardziej licznej i drobiazgowej grupie osobowości.
- cenione Ne, niecenione Te?
Nieugięta szczerość ENTP dodatkowo komplikuje sprawę gdyż ten typ osobowości wali prosto z mostu nie przejmując się tym co inni pomyślą o jego/jej wrażliwości lub empatii.
Z opisu Alfy Stratijewskiej:
In Alpha Quadra, all value the opportunities to express themselves and to defend their views. Therefore, any divergence of opinions here get transformed into a real battle, where, with all kinds of efforts and tactics, by all truths and lies, one tries to assert their views and to attract the most attention. Once a person starts to talk, he or she attempts to capture the maximum amount of time while not allowing others to speak. If he succeeds, he may feel himself a winner (he's in the spotlight!), but in others this inability to speak and express their point of view evokes an acute fear of not getting heard – of being pushed out of the discussions and out of the process of debating an important and pertinent topic.
SEI-zależy-kiedy

Awatar użytkownika
malna
Poprzedni login: malna

Post autor: malna » czwartek 24 lis 2016, 19:44

Helenka pisze:ILE potrafią być miłe i sympatyczne, szczególnie ILE-Ne, ale gorące dyskusje, udowadnianie swoich racji, potrzeba wygadania się (niemal za wszelką cenę) są wpisane w alfowy sposób bycia.
Znam to aż za dobrze. Dopiero ostatnio załapałam, że to Se rola manifestuje się u ILE w ten sposób.
I doskonale pokrywa się to z tym co piszesz o podtypach, że Ne podtyp wypada łagodniej, a z opisu widać, że ILE Ti mocniej po tej roli ciśnie.
EII Ne

a lot of hope in one man tent

yeoman34
Nowy użytkownik

Post autor: yeoman34 » czwartek 24 lis 2016, 19:48

Mam znajomego informatyka (właściwie to miałem, bo zakończył tę relację - z czego się akurat bardzo cieszę :) ), który identyfikuje się jako ENTP w MBTI. I jak najbardziej odpowiada ILE w socjonice. Dyskutant, wręcz kłótliwy. W firmie z każdym kierownikiem miał na pieńku. Prywatnie jest bardzo wesoły i sympatyczny, gra w amatorskim teatrze. Ale jak tylko poczuje wiatr w żaglach - nie ma dla niego autorytetów.

Awatar użytkownika
Wilk
Socjotyp: LIE

Post autor: Wilk » niedziela 27 lis 2016, 12:08

@OP:

Masz dwie szkoły w MBTI.

1/ Typowanie tylko po dychotomiach, albo tzw. preferencjach czyli N - S / T - F itd., zazwyczaj wg testów (ale te online nie są w większości legitne). Rozpiska: http://potencjalosobowosci.com/mbti/

2/ Typowanie po funkcjach, czyli zakładanie, że każdy typ ma określone funkcje (w socjonice nazywane elementami informacyjnymi) na odpowiedniej pozycji (te "pozycje" są dla niepoznaki w socjonice nazywane funkcjami). http://thoughtcatalog.com/heidi-priebe/ ... -stacking/

Generalnie większość praktyków albo w ogóle nie wchodzi w funkcje, albo zakłada, że funkcje powinny być zgodne z tym, co ci wyjdzie w teście na dychotomie/jak praktyk rozpozna twoje dychotomie/preferencje, czyli że np. jak komuś wyjdzie INTP to będzie mieć funkcje Ti-Ne-Si-Fe.
Co jest oczywiście nieprawdą.

Teraz jeśli chodzi o socjonike-MBTI:

Dla podejścia 1/ nie ma większego związku pomiędzy teoriami. Możesz być wytypowany na INTP w MBTI bo takie masz preferencje postrzegania rzeczywistości w tych kategoriach które przyjmuje MBTI, ale w socjonice możesz być np. IEE.

Dla podejścia 2/ to już akademicka dyskusja, czy "funkcje"/"elementy informacyjne" odnoszą się do rzeczywistości czy są tylko mentalnymi konstruktami. Spór o uniwersalia.
Generalnie część opisów funkcji/elementów z tych dwóch systemów się pokrywa, a część nie. Obie teorie bazują na Jungu ale obie były tworzone w innych społeczeństwach/kontekstach i dla innych celów, co wpłynęło na formułowanie teorii i nigdy nie będziesz mieć 100% zgodności pomiędzy np. Se w MBTI a Se w socjonice.
ILI-Te 6w5 648 sx/sp

Awatar użytkownika
Wilk
Socjotyp: LIE

Post autor: Wilk » piątek 02 gru 2016, 13:39

Na ten moment wydaje mi się, że najbardziej efektywnym wykorzystaniem tych dwóch systemów będzie założenie, że MBTI opisuje głównie nabyte preferencje, a Socjonika "core'owy" sposób postrzegania świata. Czyli w MBTI opisujemy preferencje które są mniej lub bardziej nabyte i niekoniecznie zależą od wrodzonych preferencji poznawczych (elementów informacyjnych).
Zresztą znam przykłady, gdzie tych dwóch systemów nie da się pogodzić np. LII i ewidentne ISTJ jednocześnie, ESI które jest ENFP, SEE któremu wychodzi ENTP itp. Nie ma też większego sensu wchodzić w teorię funkcji MBTI, bo socjonika w większości opisuje to lepiej (ewentualnie tam gdzie zawodzi zostaje Jung).

To plus enneagram i można myśleć o w miarę sensownym typologicznym opisie jednostki.
ILI-Te 6w5 648 sx/sp

yeoman34
Nowy użytkownik

Post autor: yeoman34 » piątek 02 gru 2016, 20:21

@W, ten ostatni wpis najbardziej do mnie przemawia. Intuicyjnie i na podstawie obserwacji mi się to układa. Dzięki!

Awatar użytkownika
Sorrow
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: Sorrow

Post autor: Sorrow » czwartek 23 lut 2017, 22:11

Zarówno MBTI i Socjonika są systemami typowania opartymi na domysłach a nie bezpośredniej obserwacji procesów kognitywnych. Dlatego są obarczone wieloma błędami.
MBTI też ma 8 funkcji i 16 typów. Problem z MBTI jest taki że sposób diagnostyki jest zwyczajnie zły. Test MBTI jest niespójny - w 50% przy kolejnym braniu testu ludzie dostają inny typ i niedokładny.
Niedokładność wynika z tego że testy MBTI mają dużo pytań gdzie na odpowiedzi wpływ mają doświadczenia życiowe, zaburzenia psychiczne, otoczenie, itp. ilość tych pytań jest tak duża że całkowicie zniekształcają wyniki.
Testy MBTI nie są odpowiednim narzędziem do typowania.

Z tego co widzę to w Socjonice też nie jest zbyt wesoło z typowaniem XD .

Z tego co widzę to w Socjonice i MBTI muszą się pokrywać dwie pierwsze funkcje typów tak więc typ osoby musi być te same dwie pierwsze funkcje w obu systemach, różnice wynikają w błędach w systemie funkcji w Socjonice i ogólnymi problemami z typowaniem obecnymi w obu systemach.
...

Awatar użytkownika
tuathe

Post autor: tuathe » niedziela 26 lut 2017, 18:17

Sorrow pisze:w Socjonice i MBTI muszą się pokrywać dwie pierwsze funkcje typów tak więc typ osoby musi być te same dwie pierwsze funkcje w obu systemach
No nie do końca.

ODPOWIEDZ