ILI vs LII

Dział o płynnym poziomie powagi i merytoryczności ;)
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
Agon

ILI vs LII

Post autor: Agon » środa 14 sty 2015, 23:47

Jak odróżniacie ILI od LII? Te typy są według mnie niesamowicie podobne, ale nie znam się na socjonice zbyt dobrze i dlatego je mylę. Są jakieś cechy, które je ewidentnie różnią?

Awatar użytkownika
miaka
Socjotyp: SEI

Re: ILI vs LII

Post autor: miaka » czwartek 15 sty 2015, 17:23

Zacznij przytulac co 5 sek i obserwuj reakcje

Awatar użytkownika
kotka
Socjotyp: ESI
Poprzedni login: kotka

Post autor: kotka » czwartek 15 sty 2015, 17:37

Te typy są bardzo mocno odmienne. Już jeżeli mówić o podobieństwach to miedzy ILI a IEI albo LII I LSI.

Jak odróżnić?

ILI tłumaczy rzeczywistość przed odniesienie do intuicyjnego rozumienia istoty sprawy, którą wykorzystuje praktycznie w sposób, nazwałabym to, prakseologiczny - jak i po co działać aby było skutecznie.

LII przede wszystkim tłumaczy rzeczywistość przez uporządkowane systemy, które tworzy na podstawie swoich porównań, analogii, odniesień i potencjalnych rozwinięć.
[table][td][pre]  _
\`*-.
) _`-.
. : `. .
: _ ' \
; *` _. `*-._
`-.-' `-.
; ` `.
:. . \
. \ . : .-' .
' `+.; ; ' :
: ' | ; ;-.
; ' : :`-: _.`* ;
.*' / .*' ; .*`- +' `*'
`*-* `*-* `*-*'[/pre]
[/td][td][/td][/table]

Awatar użytkownika
Agon

Post autor: Agon » sobota 17 sty 2015, 23:17

Miaczernet Explorer pisze:Zacznij przytulac co 5 sek i obserwuj reakcje
Nie znam osobiście żadnego ILI, ani LII, albo znam ale nie wiem, że znam. Mam podejrzenie, że mogę być którymś z tych typów. Czym się będą różniły reakcje tych typów na przytulanie co 5 sekund? Z tego co czytałem na temat Fe u tych typów, podejrzewam, że ILI zareaguje negatywnie, a LII pozytywnie, ale to jednak duże uproszczenie. Wiele zależy od relacji z drugą osobą.
fadata santa felina de Avinhon pisze:Te typy są bardzo mocno odmienne. Już jeżeli mówić o podobieństwach to miedzy ILI a IEI albo LII I LSI.

Jak odróżnić?

ILI tłumaczy rzeczywistość przed odniesienie do intuicyjnego rozumienia istoty sprawy, którą wykorzystuje praktycznie w sposób, nazwałabym to, prakseologiczny - jak i po co działać aby było skutecznie.

LII przede wszystkim tłumaczy rzeczywistość przez uporządkowane systemy, które tworzy na podstawie swoich porównań, analogii, odniesień i potencjalnych rozwinięć.
Czyli ILI planuje w jakimś konkretnym celu, by coś zdobyć/osiągnąć, a LII teoretyzuje i analizuje, by zrozumieć jak działa świat?

Oba te typy są introwertyczne, logiczne i intuicyjne.
- Ekstrawertyka od introwertyka łatwo odróżnić po tym jak gospodaruje swoją energią - ekstrawertyk ją wyzwala np. na rozmowę, a introwertyk ją oszczędza unikając zbędnych akcji.
- Sensoryka od intuicjonisty też łatwo odróżnić, bo sensoryk skupia się na rzeczywistości namacalnej np. przedmiotach domowego użytku, a intuicjonista na tym co nienamacalne np. ideach, koncepcjach.
- Etyka od logika łatwo odróżnić po tym, że etyk skupia się na uczuciach, a logik na sensie i spójności.

Przynajmniej ja tak to rozumiem.

inv
Socjotyp: ILE
Poprzedni login: Inv

Post autor: inv » sobota 17 sty 2015, 23:33

ILI jest bardziej miękkie w ruchach i wnosi ze sobą specyficzny luz. Od przejawów emocji preferują demonstrowanie silnego przyciągania.
LII połknęło kij, mówi raczej sztywno i urywanie, choć niekoniecznie szybko. Od przejawów demonstrowania siły i przyciągu-odpychania, preferują emocje, do których wolą się dostrajać. Bombardowanie nimi robi im WTF i chcą to porządkować, ale raczej podchodzą do tego pozytywnie.

Nie wiem, czy odpowiedź satysfakcjonuje, więc może powiedz dokładnie z jakiej perspektywy chcesz poznać te różnice?
Struktura? Działanie funkcji (wróżenie z fusów?)? Postawy (")erotyczne(")? A może z lotu ptaka?
tutaj się pisze mądre bzdury

Awatar użytkownika
coco
Socjotyp: SEE
Poprzedni login: coco

Post autor: coco » sobota 17 sty 2015, 23:57

Czyli ILI planuje w jakimś konkretnym celu, by coś zdobyć/osiągnąć, a LII teoretyzuje i analizuje, by zrozumieć jak działa świat?
poniekąd, ale to też jest uproszczenie. może prościej byłoby Ci odnieść się do poszczególnych elementów cenionych, bo to są przecież odmienne (konfliktujące, teoretycznie...) kwadry.
co wydaje się bardziej zrozumiałe, naturalne:
a) :ne: :ti: :fe: :si: ?
czy
b) :se: :fi: :te: :ni: ?
jeśli nie wiesz o co chodzi,
chodzi o pieniądze albo o dupę
(wiedzieć nie zaszkodzi).

czarodziejka
Socjotyp: LSI

Post autor: czarodziejka » niedziela 18 sty 2015, 00:29

fadata santa felina de Avinhon pisze:ILI tłumaczy rzeczywistość przed odniesienie do intuicyjnego rozumienia istoty sprawy, którą wykorzystuje praktycznie w sposób, nazwałabym to, prakseologiczny - jak i po co działać aby było skutecznie.
Nie za bardzo rozumiem o co chodzi w tym zdaniu.
fadata santa felina de Avinhon pisze: przede wszystkim tłumaczy rzeczywistość przez uporządkowane systemy, które tworzy na podstawie swoich porównań, analogii, odniesień i potencjalnych rozwinięć.
Cóż to po prostu Ti1, mogłabym również się pod tym podpisać.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » poniedziałek 19 sty 2015, 01:03

Ekstrawertyka od introwertyka łatwo odróżnić po tym jak gospodaruje swoją energią
W socjonice łatwo odróżnić jak ktoś gospodaruje energią danego makroelementu* (czy ekstra- czy introwertycznie).

*dla ułatwienia przyjmijmy że w ego)
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

inv

Post autor: inv » poniedziałek 19 sty 2015, 11:50

Przypomniałem sobie, ze na forum dość często była poruszana kwestia trudności z odróżnianiem LII od ILI (hi, tzlm!).
Wtedy dla przykładu podałem dwie opcje:
ILI - Dem (ten z jutuba i dużych ilości psów na raz)
LII - SciFun (ten z jutuba) ((<--chociaż ja się osobiście zastanawiam, czy to nie LIE było))
Jeżeli nie chce Ci się przebujać przez teorię i na jej bazie tworzyć wyobrażeń o postrzeganiu ludzi, możesz porównać ich zachowania w praktyce i z tej bazy przejść do teorii ;).

Awatar użytkownika
Agon

Post autor: Agon » wtorek 20 sty 2015, 00:14

invalid_user pisze:Nie wiem, czy odpowiedź satysfakcjonuje, więc może powiedz dokładnie z jakiej perspektywy chcesz poznać te różnice?
Struktura? Działanie funkcji (wróżenie z fusów?)? Postawy (")erotyczne(")? A może z lotu ptaka?
Najlepiej ze wszystkich: z perspektywy struktury, postaw erotycznych i lotu ptaka (cokolwiek to znaczy).
what is truth? pisze:co wydaje się bardziej zrozumiałe, naturalne:
czy
Każda z tych funkcji wydaje mi się potrzebna. Odpowiednie nimi zarządzanie pozwala prawidłowo funkcjonować. Wiem tylko, że jestem introwertykiem, wolę kierować się rozumem niż emocjami i wolę abstrakty od rzeczy namacalnych. Nie wiem tylko, czy jestem racjonałem, czy irracjonałem. Za Chiny ludowe nie umiem tego określić.
invalid_user pisze:Przypomniałem sobie, ze na forum dość często była poruszana kwestia trudności z odróżnianiem LII od ILI (hi, tzlm!).
Wtedy dla przykładu podałem dwie opcje:
ILI - Dem (ten z jutuba i dużych ilości psów na raz)
LII - SciFun (ten z jutuba) ((<--chociaż ja się osobiście zastanawiam, czy to nie LIE było))
Jeżeli nie chce Ci się przebujać przez teorię i na jej bazie tworzyć wyobrażeń o postrzeganiu ludzi, możesz porównać ich zachowania w praktyce i z tej bazy przejść do teorii ;).
SciFun jest zbyt ogarnięty, a Dem zbyt nieogarnięty w porównaniu ze mną :???:

inv

Post autor: inv » wtorek 20 sty 2015, 00:35

Potem odpowiem dokładniej, ale...

Proszę o nie mylenie ekstra i instowersji z ekstra i introtymiką, którymi się posługujemy w socjonice. ILE może być introwertyczne, co nie przeszkadza mu w byciu ekstratymikiem, skupiającym się na obiektach.
SpoilerShow
Drażniące jest to, że praktycznie większość ma to gdzieś, bo nie wiadomo o czym piszą.

Awatar użytkownika
Agon

Post autor: Agon » wtorek 20 sty 2015, 01:39

invalid_user pisze:Proszę o nie mylenie ekstra i instowersji z ekstra i introtymiką, którymi się posługujemy w socjonice. ILE może być introwertyczne, co nie przeszkadza mu w byciu ekstratymikiem, skupiającym się na obiektach.
Skupiam się na relacjach, a nie obiektach. To w sumie prowadzi też do introwersji, bo wymaga dłuższego myślenia i pochłania większą ilość energii. Jakby nie patrzeć ekstratymik będzie ekstrawertykiem, a introtymik introwertykiem. Czasem ktoś może być ekstratymikiem i nie widać po nim ekstrawersji, bo może to wynikać z jakiś cech osobowościowych np. nieśmiałości. Czyli ktoś szybko do czegoś doszedł, bo koncentrował się na obiektach, co wymagało znacznie mniejszej ilości czasu i energii, ale boi się odezwać. W takim wypadku opór nie jest wywołany metabolizmem informacyjnym tylko cechą osobowości.
Introwersja podobno =/= nieśmiałość, więc może introwersja to właśnie introtyczność.

Awatar użytkownika
Różowa Pantera
Socjotyp: LII

Post autor: Różowa Pantera » wtorek 20 sty 2015, 02:50

Agon pisze:
what is truth? pisze:co wydaje się bardziej zrozumiałe, naturalne:
czy
Każda z tych funkcji wydaje mi się potrzebna.
Przy takiej odpowiedzi nie ma sensu typować. ILI i LII mają identyczną wymiarowość wszystkich elementów informacyjnych, różnią się właśnie tym, które są cenione, a które niecenione. Serio nie ma w Twoim życiu ważniejszych i mniej ważnych obszarów? Serio nie masz preferencji, w otoczeniu jakich ludzi przebywasz i w jaki sposób Cię traktują? Serio jest Ci wszystko jedno, co i w jaki sposób dajesz innym? Serio we wszystkich okolicznościach, przy wszystkich ludziach i względem wszystkich sytuacji czujesz się tak samo?

Awatar użytkownika
diabeu
Socjotyp: LIE
Poprzedni login: diabeuek

Post autor: diabeu » wtorek 20 sty 2015, 10:26

Agon pisze: Czasem ktoś może być ekstratymikiem i nie widać po nim ekstrawersji, bo może to wynikać z jakiś cech osobowościowych np. nieśmiałości. Czyli ktoś szybko do czegoś doszedł, bo koncentrował się na obiektach, co wymagało znacznie mniejszej ilości czasu i energii, ale boi się odezwać. W takim wypadku opór nie jest wywołany metabolizmem informacyjnym tylko cechą osobowości.
Introwersja podobno =/= nieśmiałość, więc może introwersja to właśnie introtyczność.
:+1:
mi się np. najczęściej w ogóle nie chce z nikim gadać. W sensie nie ma o czym. Jeśli ktoś trafi w temat, który akurat mnie interesuje, to potrafię się bardzo rozgadać. I wtedy widać ekstrawersję. A tak to albo pajacuję, albo milczę.

Co do ekstratymizmu jeszcze. Kumpela SEI-ka pamiętam jak na I roku studiów dołączyła do naszej paczki. Potem opowiadała, że najpierw nas obserwowała i ja bardzo dużo mówiłem i gestykulowałem. Dopóki mieszkałem z EIE prawie się nie odzywałem. Potem ludzie z liceum już na studiach mówili, że tak bardzo się zmieniłem i rozgadałem. Teraz znowu mieszkam z EIE i historia się powtarza xDD
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
mrnoname
Socjotyp: EIE

Post autor: mrnoname » wtorek 20 sty 2015, 10:37

ptoszek pisze: mi się np. najczęściej w ogóle nie chce z nikim gadać. W sensie nie ma o czym. Jeśli ktoś trafi w temat, który akurat mnie interesuje, to potrafię się bardzo rozgadać. I wtedy widać ekstrawersję. A tak to albo pajacuję, albo milczę.

Co do ekstratymizmu jeszcze. Kumpela SEI-ka pamiętam jak na I roku studiów dołączyła do naszej paczki. Potem opowiadała, że najpierw nas obserwowała i ja bardzo dużo mówiłem i gestykulowałem. Dopóki mieszkałem z EIE prawie się nie odzywałem. Potem ludzie z liceum już na studiach mówili, że tak bardzo się zmieniłem i rozgadałem. Teraz znowu mieszkam z EIE i historia się powtarza xDD
Skądś to znam. Też zazwyczaj albo sobie jaja robię i z siebie głupka bo tak mi się podoba (ale i tak nie przebije kolegi ILE, takiego pajaca to ze świecą szukać xD), albo milczę. Podobnie jak u ciebie źle działa na mnie obecność takich skrajnych rozgadanych ekstrawertyków, wtedy po prostu mało co gadam i staje się lekko przybity. Pobudzenie następuje wtedy kiedy nie ma kto ciągnąć dyskusji lub trafiam na cichą/e osobę/y, biorę wszystko na klatę i próbuje budować atmosferę. :???:
Ptoszek, może to ma związek z tym, że EIE z Fe1 potrafi budować atmosferę i ty nie czujesz już potrzeby nadwyrężania Fe3 :D? Szkoda, że nie znam żadnego EIE bliżej, chyba że sam nim jestem :chotto:

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » wtorek 20 sty 2015, 11:01

Mozliwe. Choc ja ogolnie EIE-Fe postrzegam jako siejace terror. I robie sie znerwicowany. Zanim nie poszedlem na studia mialem przez to mysli samobojcze. I ogolnie dosc mnie denerwuje papka slowna eie. Wylaczam sie w trakcie jej slowotoku a potem okazuje sie ze w trakcie przemycila jakies zdanie o tym zebym cos zrobil i potem znowu pretensje ze nie zrobilem xD
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
Agon

Post autor: Agon » wtorek 20 sty 2015, 13:56

ptoszek pisze:Wylaczam sie w trakcie jej slowotoku a potem okazuje sie ze w trakcie przemycila jakies zdanie o tym zebym cos zrobil i potem znowu pretensje ze nie zrobilem xD
To akurat kwestia asertywności.
1) Jak nie chcesz jej słuchać, to powiedz, że Cię to nie interesuje, nie słuchaj z uprzejmości, bo to nic nie da, gdyż ta osoba zakłada że interesujesz się tym co mówi.
2) Jak słuchasz, to słuchaj o czym mówi, nie wyłączaj się.
3) Wyłapuj to co każe Ci robić i odmów jeśli nie chcesz tego zrobić.

Jeśli pomimo stosowania się do tych punktów dalej masz problemy z taką osobą, to znaczy, że ta osoba ma jakieś problemy z logicznym myśleniem i podstawowymi zasadami współżycia, lub jakieś kompleksy. Wtedy najlepiej odizolować się od takiego kogoś, rozstać się, zmienić miejsce zamieszkania/doprowadzić do tego by ta osoba się wyniosła itp.

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » wtorek 20 sty 2015, 15:06

No to jest racjonalne. Tylko ze nie zadziala. Spowoduje zwyczajnie bol dupy i jeszcze wieksze emocje. Dziekuje, wole nie. Argument 'moze to kwestia jednostki' jest zreszta dosc popularny na forum. Zawsze sie zastanawiam wtedy czy ktos probuje obrazac czyjas inteligencje czy po prostu z braku sensowniejszej odp wali jakims oczywistym pierdoletem. Szczerze mowiac, nie zauwazylem wiekszych roznic miedzy nia a innymi eie. Moj dluzszy zw z eie (dluzszy czyli 3 mies w porownaniu do 2tyg z innym) zakonczyl sie awantura na pksie. I sam mowil ze jak juz znajdzie kogos kto z nim wytrzymuje to kloca sie non stop. A ja ogolnie nic do nich nich mam. Zwyczajnie jedne relacje dzialaja inne nie.
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
kotka
Socjotyp: ESI
Poprzedni login: kotka

Post autor: kotka » wtorek 20 sty 2015, 15:31

No to jest racjonalne. Tylko ze nie zadziala. Spowoduje zwyczajnie bol dupy i jeszcze wieksze emocje. Dziekuje, wole nie.
No bo to są takie 'zlote rady' z pop-psychologicznych stronek, nie odnoszace się do realnego życia. :P

http://psycho-kit.pl/?p=2796
http://psycho-kit.pl/?p=1719
http://psycho-kit.pl/?p=1828

(ale to offtop :embarrased: )
Ostatnio zmieniony wtorek 20 sty 2015, 15:48 przez kotka, łącznie zmieniany 3 razy.
[table][td][pre]  _
\`*-.
) _`-.
. : `. .
: _ ' \
; *` _. `*-._
`-.-' `-.
; ` `.
:. . \
. \ . : .-' .
' `+.; ; ' :
: ' | ; ;-.
; ' : :`-: _.`* ;
.*' / .*' ; .*`- +' `*'
`*-* `*-* `*-*'[/pre]
[/td][td][/td][/table]

Awatar użytkownika
Agon

Post autor: Agon » wtorek 20 sty 2015, 15:31

Różowa Pantera pisze:ILI i LII mają identyczną wymiarowość wszystkich elementów informacyjnych, różnią się właśnie tym, które są cenione, a które niecenione. Serio nie ma w Twoim życiu ważniejszych i mniej ważnych obszarów? Serio nie masz preferencji, w otoczeniu jakich ludzi przebywasz i w jaki sposób Cię traktują? Serio jest Ci wszystko jedno, co i w jaki sposób dajesz innym? Serio we wszystkich okolicznościach, przy wszystkich ludziach i względem wszystkich sytuacji czujesz się tak samo?
Nie, ale nie rozumiem co ma cenienie elementu informacyjnego, do jego używania. Ktoś może cenić coś co sam używa, bo mu to pomaga, a ktoś może nie cenić tego czego używa, bo mu to przeszkadza. Pierwszy będzie patrzył z pogardą na ludzi używających innych elementów informacyjnych i próbował ich "nawrócić" na swój typ, a drugi będzie patrzył z zazdrością i próbował usilnie zmienić swój typ.
ptoszek pisze:No to jest racjonalne. Tylko ze nie zadziala. Spowoduje zwyczajnie bol dupy i jeszcze wieksze emocje. Dziekuje, wole nie.
To jakie inne rozwiązanie tej sytuacji widzisz?

ODPOWIEDZ