Jak rozpoznać ISTp?

EII IEE LSE SLI
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
Gumofilc
Socjotyp: IEI
Poprzedni login: Gumofilc

Re: Jak rozpoznać ISTp?

Post autor: Gumofilc » czwartek 22 gru 2011, 22:17

Czuje sie jakbym czytal horoskop. Zdania typu "skupione w jednym punkcie, następnie, niepostrzeżenie zwraca uwagę na szczegóły" "Uśmiech często powściągliwy, choć bywa i zaskakująco otwarty."

Mogliby jeszcze dopisac "wysoki chociaz czasami niski" i "zazwyczaj kobieta, ale rownie czesto mezczyzna".
Nic nie będzie choć powstanie.
IEI Ni / ILE Ne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_horoskopowy

"Bez jedzenia można żyć kilkanaście dni, a bez sensu całe życie."
Wielka Księga Mądrości Gumofilca, Akt V: "Si vs Ni"

inm

Post autor: inm » piątek 23 gru 2011, 13:07

Zdania typu "skupione w jednym punkcie, następnie, niepostrzeżenie zwraca uwagę na szczegóły"
Akurat tutaj to zasługa mojej kalekiej poprawności stylistycznej ;> To się musi odbijać na tłumaczeniach.

Awatar użytkownika
josei
Socjotyp: IEI
Poprzedni login: juzia

Post autor: josei » piątek 23 gru 2011, 17:38

Gumofilc pisze:Czuje sie jakbym czytal horoskop. Zdania typu "skupione w jednym punkcie, następnie, niepostrzeżenie zwraca uwagę na szczegóły" "Uśmiech często powściągliwy, choć bywa i zaskakująco otwarty."

Mogliby jeszcze dopisac "wysoki chociaz czasami niski" i "zazwyczaj kobieta, ale rownie czesto mezczyzna".
:10:
IEI :ni:
SpoilerShow
Obrazek

Awatar użytkownika
Emjotka
Socjotyp: SLI
Poprzedni login: Emjotka

Post autor: Emjotka » sobota 24 gru 2011, 23:17

inn-M pisze:Czypindziesiąt się należy.
Za co? Przecież tam połowa rzeczy jest przetłumaczona niegramatycznie/niedokładnie. :czekolada:

Istnieje "subtelna" różnica pomiędzy:
Spojrzenie zmienne: skupione w jednym punkcie, następnie, niepostrzeżenie zwraca uwagę na szczegóły, omiata spojrzeniem otoczenie.
a (tłumaczenie na szybko, pewnie stylistycznie trzeba by podrasować)
Wzrok SLI jest zmienny: to skierowany w jedno miejsce, to, niepostrzeżenie wszystko zauważający, prześlizguje się po otaczających przedmiotach.
Nie czepiałabym się stylu czy gramatyki, problem w tym, że Twoje tłumaczenie gubi masę (istotnych) informacji. Rozumiem, że ludzie wrzucają w translatora taaaakieee opisy, ale jak się już ktoś bierze za tłumaczenie takiego kawałka, to mógłby zrobić to porządniej, bo w krótszych tekstach mniej da się wyczytać między wierszami i jak w co drugim zdaniu odpada połowa treści, to jest buuuuu... Nom. To tyle.
[center]~~
Wielkość każdego zawodu polega może przede wszystkim na tym, że łączy ludzi: istnieje tylko jeden luksus prawdziwy - luksus związków ludzkich.
Pracując dla samych dóbr materialnych, budujemy sobie więzienie. Zamykamy się samotni ze złotem rozsypujący się w palcach, które nie daje nam nic, dla czego warto byłoby żyć.
~~[/center]

inm

Post autor: inm » niedziela 25 gru 2011, 18:57

Ale nie bij mnie. Urażasz mnie do szpiku z tą historią o translatorze.
Emjotka pisze: inn-M pisze:Czypindziesiąt się należy.

Za co? P
Nie za co. Chcę.

semafor

Post autor: semafor » niedziela 25 gru 2011, 19:58

Mi się podobało, jak coś to wrzucaj inne opisy.
<czypińdzisiont><coinscoins>

semafor

Re: Zdjęcia beciarzy

Post autor: semafor » środa 08 lut 2012, 03:29

co do Fedora Emalienenki to jest SLI Si moim zdaniem

Awatar użytkownika
Emjotka

Post autor: Emjotka » środa 08 lut 2012, 03:53

Wguglowałam nazwisko. Taaaa, koleś zarabiający na życie obrywaniem w mordę z abstrakcyjnym Si na głównej. Y-hym... Weź zmień dilera. :wtfplz:
[center]~~
Wielkość każdego zawodu polega może przede wszystkim na tym, że łączy ludzi: istnieje tylko jeden luksus prawdziwy - luksus związków ludzkich.
Pracując dla samych dóbr materialnych, budujemy sobie więzienie. Zamykamy się samotni ze złotem rozsypujący się w palcach, które nie daje nam nic, dla czego warto byłoby żyć.
~~[/center]

semafor

Post autor: semafor » środa 08 lut 2012, 15:44

No tak bo od kiedy SLI nie są samotnymi niezależnymi w walce czy na ringu czy, w ogole o COKOLWIEK... ?

Deidre
Poprzedni login: Deidre

Post autor: Deidre » środa 08 lut 2012, 15:56

^ To zabrzmiało jakby każdy bezdomny, pustelnik i człek potrafiący wystrugać wykałaczkę z drewna był SLI. :D

semafor

Post autor: semafor » środa 08 lut 2012, 16:35

no faktycznie zabrzmialo to debilnie i nawet nielogicznie ale czy sli faktycznie nie nadaje sie na boksera albo fightera? moim zdaniem abstrakcyjne Si na głownej - to pomaga.

Deidre

Post autor: Deidre » środa 08 lut 2012, 17:00

A tam debilnie od razu. ;)

Wiesz, sęk w tym, że SLI to mocno praktyczne stworzenie, nastawione raczej na rozszerzanie harmonii w tym aspekcie życia, a sadzenie komuś piąchy w potyliczkę raczej się do takowych nie zalicza. SLI jest agresywne, jeśli ktoś je wnerwi. Bez zewnętrznej potrzeby, bodźca nie widzi w tym sensu. Zajmowanie się tym wyłącznie dla sałaty też słabo pasuje - bo ni to rozwijające ni to ciekawe. Ja widzę to w ten sposób.

Szura
Socjotyp: SEI
Poprzedni login: Szura

Post autor: Szura » środa 08 lut 2012, 20:05

Ale boksem nie trzeba się zajmować dla prania mordy, ale np. dla miłego wyrzutu adrenaliny. :czekolada: Czyli bardziej dla stanu, jaki w człowieku wywołuje sport, niż dla samej rywalizacji/obicia ryja.

Deidre

Post autor: Deidre » środa 08 lut 2012, 20:18

Dunno, dla mnie wzajemne krzywdzenie sobie buziola słabo łączy się z czymś miłym. Sport i adrenalina tak, ale nie w takim zestawieniu... :P

Czekolada
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: Czekolada

Post autor: Czekolada » środa 08 lut 2012, 20:26

Szura pisze:Ale boksem nie trzeba się zajmować dla prania mordy, ale np. dla miłego wyrzutu adrenaliny. :czekolada: Czyli bardziej dla stanu, jaki w człowieku wywołuje sport, niż dla samej rywalizacji/obicia ryja.
:+1:
A oglądanie i ekscytowanie się boksem i SLI to też oksymorony? (;

Deidre

Post autor: Deidre » środa 08 lut 2012, 20:39

Czekolada pisze: :+1:
A oglądanie i ekscytowanie się boksem i SLI to też oksymorony? (;
To raczej coś innego niż doświadczanie tego bezpośrednio, dodatkowo motywy tego oglądania mogą być rozszerzone 18x, Rysiu. :D

Awatar użytkownika
Emjotka

Post autor: Emjotka » środa 08 lut 2012, 21:34

semafor pisze:No tak bo od kiedy SLI nie są samotnymi niezależnymi w walce czy na ringu czy, w ogole o COKOLWIEK... ?
Są, jeżeli przyjdzie co do czego, ale ogólnie mają... wyrąbane na walkę. SLI to jedyny w socionie typ z konkretnym :se: w 7-ej funkcji. Co w praktyce oznacza tyle, że okazywanie siły, zyskiwanie czegoś przemocą jest dla SLI najmniej naturalnym i komfortowym sposobem działania, we własnym postrzeganiu siebie jest dlań tą częścią "tego" (id), która jest mu emocjonalnie najdalsza. Inaczej rzecz ujmując to ta część automatyzmów psychicznych z którymi się praktycznie w ogóle człowiek nie utożsamia, a kiedy ktoś nas ocenia przez ich pryzmat, to powoduje co najmniej irytację.
Ewentualnie można by założyć, że mamy tu do czynienia z człowiekiem zaburzonym psychicznie (jestem głęboko przekonana o tym, że znaczna większość ludzi uprawiających zawodowo boks nie jest zupełnie zdrowa) - ale otwórz sobie choćby tabelkę na końcu "Dualnej", SLI będzie ostatnim z typów, u których problemy psychiczne krystalizowałyby się w formie agresji...
semafor pisze:no faktycznie zabrzmialo to debilnie i nawet nielogicznie ale czy sli faktycznie nie nadaje sie na boksera albo fightera? moim zdaniem abstrakcyjne Si na głownej - to pomaga.
W jaki sposób niezależne od woli rejestrowanie non stop informacji związanych z -dyskomfortem- miałoby pomagać w tej sytuacji? Trzeba by być totalnym masochistą i/lub idiotą, żeby z własnej nieprzymuszonej woli decydować się na zarabianie na własnym bólu, w sytuacji, kiedy ból jest jednym z fenomenów psychicznych leżących w samym środku jądra Twojej osobowości i jest z nich definitywnie najmniej lubianym (Si /abstrakcyjne/ zblokowane z Te /konkretnym/ polega w dużej mierze na -maksymalizacji- komfortu i -minimalizacji- dyskomfortu... połączenie ewidentnej dynamiki pól/relacji z ich ewidentną dynamiką wyłączanych z nich obiektów jest najlepszym z możliwych w socjonice połączeń służących -likwidowaniu-/-unikaniu- bólu).
Szura pisze:Ale boksem nie trzeba się zajmować dla prania mordy, ale np. dla miłego wyrzutu adrenaliny. :czekolada: Czyli bardziej dla stanu, jaki w człowieku wywołuje sport, niż dla samej rywalizacji/obicia ryja.
Tak samo jak można stosować używki dla kilku fajnych chwil i ignorować późniejsze cierpienia. Tyle, że to jest teoretycznie (i praktycznie, jak wiele razy widziałam też) o wiele łatwiejsze, kiedy ma się w ego choćby :si: + a nie :si: - . Weźmy kilka przykładów z mojego "podwórka". Znajoma LSE potrafi rezygnować z przyjemności gry w piłkę "tylko" dlatego, że akurat gra ktoś, kto ma na tyle agresywny styl działania, że pewnie wyszłaby z jakimś siniakiem. Mój dziadek, też LSE, niepijący od ponad 20 lat alkoholik, nawet nie jest w stanie powąchać alkoholu "tylko" dlatego, że kiedy ostatni raz wypił kilka łyków, miał po tym niemiłe żołądkowe reakcje (każdy kto zna przynajmniej parę uzależnionych osób doskonale wie, że zazwyczaj siła uzależnienia przeważa nad strachem przed późniejszymi nieprzyjemnościami... dziadek jest jedyną osobą, którą znam, której udaje się unikać używki w tak "prosty" i zautomatyzowany sposób). Kolega SLI przez jakieś 2 lata nie próbował nawet zagadać porządniej do dziewczyny, w której był zakochany po uszy, bo bał się odrzucenia. Ja sama przez kilka miesięcy stosowałam na uczelni dość kiepską taktykę unikania, bo gdybym się zaangażowała a potem wszystko by pieprznęło, ból byłby tak duży, że nie mogłabym go znieść (a przecież jakieś minimalne szanse na to, że nie pieprznie też były). Delta ST to ostatni ludzie, którzy są zdolni do świadomego narażania się na duży ból, jeżeli nie muszą ryzykować nieprzyjemności, to tego po prostu nie robią... Ich wolicjonalność jest przede wszystkim nastawiona na minimalizację nieprzyjemności, dopiero na tym gruncie potrafią maksymalizować przyjemność. Zresztą zamiast całego tego rozpisywania, dla pokazania różnic w postrzeganiu "wyrzutów adrenaliny" u delty ST i alfy SF wystarczyłoby po prostu skonfrontować ze sobą ich irracjonalne kwadranty...
Czekolada pisze:A oglądanie i ekscytowanie się boksem i SLI to też oksymorony? (;
Tu już większe znaczenie ma podejście oglądającego - bo zawsze można nie utożsamiać się z zawodnikami i tylko np. zachwycać się techniką, siłą, precyzją uderzeń, itd. (choć dla mnie osobiście jest to na wskroś chooooreee...).
[center]~~
~~[/center]

Czekolada
Poprzedni login: Czekolada

Post autor: Czekolada » czwartek 09 lut 2012, 08:18

Dzięki za konkretną odpowiedź, Em. Nie mam więcej pytań. :D

Awatar użytkownika
carlos
α
Socjotyp: SEI
Kontakt:

Post autor: carlos » poniedziałek 03 sie 2015, 21:27

mój_ideałShow
Obrazek
:napalony:

untrust
Nowy użytkownik

Post autor: untrust » czwartek 14 wrz 2017, 16:26

podbijam pytanie - jakieś nowe spojrzenie na to jak rozpoznać SLI?

ODPOWIEDZ