Wysokie standardy ISTj

EIE IEI LSI SLE
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
czarodziejka
Socjotyp: LSI

Re: Wysokie standardy ISTj

Post autor: czarodziejka » środa 09 gru 2015, 21:42

Ni pisze:(...)to ten nowy wymiar jest na tyle fascynujacy, ze LSI zeby dalej go odkrywac z NFem podniosa i pomoga przesliznac sie nad.
brzmi bajkowo tfu betowo.

Awatar użytkownika
Gumofilc
Socjotyp: IEI
Poprzedni login: Gumofilc

Post autor: Gumofilc » środa 09 gru 2015, 22:02

Nic nie będzie choć powstanie.
IEI Ni / ILE Ne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_horoskopowy

"Bez jedzenia można żyć kilkanaście dni, a bez sensu całe życie."
Wielka Księga Mądrości Gumofilca, Akt V: "Si vs Ni"

delgado

Post autor: delgado » poniedziałek 14 gru 2015, 17:18

Jako, że to mój pierwszy post na forum, Witam Się Ładnie :)

Odniosę się do poruszonej problematyki w skali mikro (ja) i makro (system).

Odnosząc się do siebie, mogę potwierdzić - jako LSI mam ekstremalnie wysokie, zwykle zupełnie nieosiągalne standardy osoby, z którą jestem gotów zawiązać bliższą znajomość.
Wynikają one z dążenia (zwykle kulawego, przez brak napędu motywacyjnego z poziomu emocji), do osiągnięcia pełni potencjału rozumianego jako maksymalne wykorzystanie
zdolności, które z kolei są definiowane przez sposób widzenia świata (bardzo koherentny, szczegółowy, zaawansowany), etc. To z kolei rodzi potrzebę ciągłej pracy nad sobą i staje
się w dużej mierze osią życia - i znów, najlepiej wychodzi to w aspekcie intelektualnym, podczas gdy pozostałe zostają w tyle. To czyni LSI kimś na wzór Gurdżijewowskiego Jogina:
'wszystko wie' ale 'niewiele potrafi czynić'. Anyway, osoby które się ociągają w temacie, konsekwentnie i bez litości wycinam ze swojego życia (chociaż wcześniej próbuje na
wszystkie możliwe sposoby je motywować i im pomagać). Tym sposobem aktualnie mam wokół siebie jedynie małą garstkę bliskich znajomych.

Odnosząc się do systemu socjonicznego, pełne zrozumienie tego konkretnego fenomenu jest możliwe dopiero po rozbiciu elementów informacyjnych nie na 8, a na aż 32 elementy
(8 elementów ramowych x 4 elementy - S,N,T,E - bez podziału na intro/ekstra). Trzeba wydzielić więc odpowiednie: element i operującą niejako w jego obrębie podelement, które
wspólnie odpowiadają za tę cechę. Żeby było prościej, podpowiem, że szukanym elementem 'ramowym' dla podelementu jest (oczywiście) Ti. Ponieważ jest to element w funkcji
programowej u LSI, m.in. dlatego najczęściej przejawi on omawianą cechę.

Pytanie konkursowe: jaki 'podelement' (element informacyjny bez wyszczególnienia, czy jest intro czy ekstra) działa w obrębie Ti, wywołując omawiany efekt - i dlaczego?

Awatar użytkownika
diabeu
Socjotyp: LIE
Poprzedni login: diabeuek

Post autor: diabeu » poniedziałek 14 gru 2015, 17:49

cześć sigis
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
mrnoname
Socjotyp: EIE

Post autor: mrnoname » niedziela 20 mar 2016, 18:14

Dla mnie zdecydowanie najgorsza cecha LSI to ich "duma", która zniechęca nawet ich duali ;) Niech każdy kto poznał bliżej LSI odpowie sobie sam co kryje się pod magicznym słowem "duma" bo pewnie różnie się to przejawia ;) No i mi się podoba takie coś, jak opisała czaro.. żeby być co raz lepszym, robić co raz lepiej itp... dla mnie to też naturalne i takich ludzi lubię...
LSI mają tendencję do patrzenia z góry na ludzi którzy nie ogarniają, ale jeśli jest się dla nich bliskim to chętnie ci pomogą i pokażą jak to zrobić ;>

czarodziejka

Post autor: czarodziejka » niedziela 20 mar 2016, 18:56

Duma?

Awatar użytkownika
diabeu
Socjotyp: LIE
Poprzedni login: diabeuek

Post autor: diabeu » niedziela 20 mar 2016, 18:57

no, ja bym bardziej dumę z EIE łączył, ale może nie znam LSI od tej strony
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » poniedziałek 21 mar 2016, 19:11

Niestety nie rozumiem o co chodzi z tym magicznym słowem.

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » poniedziałek 21 mar 2016, 19:16

[size=85]High Expectations Asian Father[/size]Show
Obrazek

KotNielot
Nowy użytkownik

Post autor: KotNielot » wtorek 05 gru 2017, 23:53

czarodziejka pisze:
piątek 04 gru 2015, 19:58
Czy zauważyliście w swoich relacjach z ISTjotami, że stawiają wysoko poprzeczkę swoich wymagań, że są z natury perfekcjonistami, czepiają się szczegółów, bywają upierdliwi co do jakości wykonania czegoś (jeśli jest to coś istotne dla nich)., że generalnie ciężko sprostać im wysokim standardom, że potrafią przebierać w czymś (selekcjonować nawet długo) by dostać to co najlepsze.
Tak, ale jedynie w bardzo bliskich relacjach, gdzie czują się od kogoś emocjonalnie zależni. W stosunku do znajomych, kolegów i koleżanek, nawet członków rodziny okazują wyraźnie większą tolerancję i wyrozumiałość. Najbardziej wymagający są chyba wobec własnych partnerów/-ek, pewnie również dzieci, choć tego drugiego nie było mi dane zaobserwować. Na tym polu rzadko idą na kompromis. Przy ISTj naiwne powiedzonka typu: "Kocha się nie za coś, ale pomimo wszystko" można schować między bajki, ponieważ potrafią bardzo krytycznie oceniać wady i potknięcia bliskich osób. To człowiek, który wali zazwyczaj prosto z mostu, nie owija w bawełnę. Zostało to właściwie dobrze podsumowane w jednym z opisów tego typu:
Od zwykłej sympatii do głębokiego uczucia dzieli Inspektora długa droga. Jednak opór obiektu jego miłości może wzniecić w nim pasję myśliwego. Wówczas ta niezbyt wylewna osoba, może nagle i niespodziewanie okazywać emocjonalne reakcje. Staje się wspaniałomyślna, zazdrosna, namiętna, a nawet romantyczna. Trwa to jednak tylko do momentu, w którym osiągnie cel, albo do czasu gdy partner go rozczaruje. Ale nawet wtedy cierpliwie kontynuuje "reedukację" partnera, uzyskując efekt bliższy jego ideału.
Myślę, że związki często rozczarowują ISTj. Dlatego potrzebują oni partnerów uległych, gotowych do sprostania ich wysokim standardom. Ciekawa jestem jednak jak na próbę nacisku i narzucania zmian reagują ich duale. Ktoś z forumowych ENFj jest gotowy wypowiedzieć się w tym temacie?

Pozdrawiam.

czarodziejka

Post autor: czarodziejka » czwartek 07 gru 2017, 12:01

KotNielot jakże trafnie to ująłeś, dokładnie tak jest. Też mnie interesuje odbiór drugiej strony (EIE) w tej kwestii.
Wiem, że z jednej strony potrzebują często nieco mocniejszego impulsu, bodźca do zmian, do zrobienia czegoś, żeby ktos wykazał inicjatywę w tym i siłę, a z drugiej strony niektóre EIE potrafią byc bardzo niezależne i robiące duze uniki, wkurzające się na zbytnie ograniczanie ich i osaczanie.

Awatar użytkownika
mrnoname

Post autor: mrnoname » poniedziałek 05 lut 2018, 23:54

Zgadzam się z tym, że LSI są bardzo wymagający co do partnerów... Często brakuje im litości do potknięć często niezdarnego marzyciela duala. Co do walenie prosto z mostu to faktycznie, EIE to lubią ale czasami osobnik LSI potrafi przegiąć pałę i powiedzieć coś czego nie powinno się było powiedzieć w szczególności w relacjach z obcymi brakuje im często takich skilli społecznych albo są za mili i ich ludzie wykorzystują albo oschli i wredni i wtedy odstraszają innych na starcie.

Co do rozczarowań w zwiążku to myślę, że tak jest. LSI myśli, że każdy chce żyć w świecie perfekcji, stabilności jak oni i często się zawodzą, kiedy na wierzch wychodzą wady duala. Uległość to niezbędna cecha dla LSI, nie da się być z LSI będąc nieuległym... nie wyobrażam sobie tego, każdy Ne ego, Si ego już w wielu sytuacjach które miały miejsce w moim związku jebnąłby wszystko w ... i uciekł w Bieszczady aby odpocząć psychicznie.

Co do próby sił i nacisku, to fakt EIE lubią silne i zdecydowane osoby, które często szybko i konkretnie ogarną rozemocjonowanego duala. Jednak np. ja jestem niechętny do zmian w szczególności kiedy uważam, że są niepotrzebne. Jak jeszcze dobrze reaguje na zmiany w zakresie Ti, to jak ktoś próbuje ingerować w mój komfort, styl życia, jedznenie to albo olewam albo się kłócę, że to zbędne. Generalnie EIE potrafią dużo przecierpieć, ale jeśli ktoś przegnie to albo zrobią taka gównoburze, że LSI popamięta długo albo po prostu się powoli będzie wycofywać, marzyć i szukać kogoś kto da mu więcej swobody w życiu.

Podsumowując: Można nas pouczać, poprawiać, naciskać, ale tylko jeśli się nie przegnie. Kiedy jest ten moment? Każdy EIE jest na tyle emocjonalny, że LSI będzie wiedzieć, radzę tylko nie traktować tego jako chwilowych foszków EIE bo można się mocno przejechać :) Od nacisku do tyranii mały krok, który często beta ST przekracza, a później płacze :P

czarodziejka

Post autor: czarodziejka » sobota 10 lut 2018, 15:37

Generalnie EIE potrafią dużo przecierpieć, ale jeśli ktoś przegnie to albo zrobią taka gównoburze, że LSI popamięta długo albo po prostu się powoli będzie wycofywać, marzyć i szukać kogoś kto da mu więcej swobody w życiu.
taaaa... wiecej swobody i wycofywanie się... czasem EIE sam nie daje swobody, a jej oczekuje od partnera i to w takim stopniu, że zaważa to na bliskosci, a potem wszystko sie rozpieprza, bo EIE sie dystansuje i ucieka. LSI dostaje szału i naciska, i z tego wychodzi ostatecznie dupa jeża.

Awatar użytkownika
mrnoname

Post autor: mrnoname » niedziela 11 lut 2018, 13:47

czarodziejka pisze:
sobota 10 lut 2018, 15:37
Generalnie EIE potrafią dużo przecierpieć, ale jeśli ktoś przegnie to albo zrobią taka gównoburze, że LSI popamięta długo albo po prostu się powoli będzie wycofywać, marzyć i szukać kogoś kto da mu więcej swobody w życiu.
taaaa... wiecej swobody i wycofywanie się... czasem EIE sam nie daje swobody, a jej oczekuje od partnera i to w takim stopniu, że zaważa to na bliskosci, a potem wszystko sie rozpieprza, bo EIE sie dystansuje i ucieka. LSI dostaje szału i naciska, i z tego wychodzi ostatecznie dupa jeża.
Jakbym już od kogoś to kiedyś słyszał :???:

Generalnie EIE są egocentrykami, zauważyłem to u wielu osób -> mi wolno, mi masz dać swobode, a ja cię będę kontrolował i pilnował. Co do ucieczek to tak, zgadzam się EIE woli uciec niż walczyć z problemem, mi osobiście bardzo ciężko się rozmawia w 4 oczy w sytuacji kiedy LSI ma do mnie jakiś problem i chce poważnej rozmowy. No generalnie to co opisałaś już przerabiałem... ciekawi mnie tylko kto i gdzie popełnił błąd. A EIE to jeszcze takie skubańce, że jak cos spaprają to jak ktoś zacznie na na nich naciskać, to później jeszcze obróci wszystko przeciwko tobie, że odchodzi dlatego że naciskasz i nie dajesz spokoju, a nie dlatego że sam coś zjebał... sad but true.

Edit. Nie złość się czaro z czasem EIE trochę dojrzewają :D pewnie koło 30 to będę na poziomie 20-letniej LSI xDD

Awatar użytkownika
malna
Socjotyp: EII
Poprzedni login: malna

Post autor: malna » niedziela 11 lut 2018, 22:30

mrnoname pisze:
poniedziałek 05 lut 2018, 23:54
Uległość to niezbędna cecha dla LSI, nie da się być z LSI będąc nieuległym... nie wyobrażam sobie tego, każdy Ne ego, Si ego już w wielu sytuacjach które miały miejsce w moim związku jebnąłby wszystko w ... i uciekł w Bieszczady aby odpocząć psychicznie.
Zważ, że socjonika to nie pakiet licencji na wybrane draństwa dla każdego z socjotypów. Nie wszystko należy tłumaczyć socjo i relatywizować w ten sposób.
Jaka wersja przekazu "dbaj o siebie" będzie strawna dla Si polara? "Pilnuj swoich granic"? Przetłumacz po swojemu, ale zrób to. ;>
(Chyba sobie właśnie Se zwichnęłam.)
EII Ne

a lot of hope in one man tent

czarodziejka

Post autor: czarodziejka » poniedziałek 12 lut 2018, 19:46

mrnoname wszystko w temacie świetnie ująłeś. dokładnie takie są moje doświadczenia z EIE. :P

Awatar użytkownika
mrnoname

Post autor: mrnoname » poniedziałek 12 lut 2018, 20:57

czarodziejka pisze:
poniedziałek 12 lut 2018, 19:46
mrnoname wszystko w temacie świetnie ująłeś. dokładnie takie są moje doświadczenia z EIE. :P
To takie piękne... rzadko słyszę takie słowa od LSI :lol1: a w sumie nie... jak hejtuje sam siebie to też jej pasuje, także wszystko w normie :|

czarodziejka

Post autor: czarodziejka » wtorek 13 lut 2018, 22:52

mrnoname pisze:
poniedziałek 12 lut 2018, 20:57
To takie piękne... rzadko słyszę takie słowa od LSI :lol1: a w sumie nie... jak hejtuje sam siebie to też jej pasuje, także wszystko w normie :|
hehe tak? :) no widzisz, ja lubie mówic takie słowa jesli są prawdą, jesli tak faktycznie mysle

Awatar użytkownika
mrnoname

Post autor: mrnoname » środa 14 lut 2018, 16:58

No tak, LSI nie mają tendencji do robienia czegoś wbrew logice (prawdzie), dlatego często są mniej lubiane za bycie szczerym (chociaż EIE bardzo cenią tą cechę charakteru). Taki EIE to wie jak, gdzie i kiedy co ma powiedzieć, żeby zyskać sympatie, zaufanie itd. tylko w sumie często ma to w tyłku :P

Tomasz Hajto

Post autor: Tomasz Hajto » czwartek 15 lut 2018, 19:42

mrnoname pisze:
środa 14 lut 2018, 16:58
Taki EIE to wie jak, gdzie i kiedy co ma powiedzieć, żeby zyskać sympatie, zaufanie itd. tylko w sumie często ma to w tyłku :P
Dopóki jest względnie spokojny. Bo gdy tylko pojawią się emocje to bardzo szybko zyskuje antypatię i brak zaufania przez swój język.

ODPOWIEDZ