ENFp i ISTp - w miłości

ODPOWIEDZ
Czekolada
Posty: 1403
Rejestracja: wtorek 17 lip 2007, 12:49
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: Czekolada

ENFp i ISTp - w miłości

Post autor: Czekolada » sobota 13 wrz 2008, 21:44

ENFP (Huxley)
  • Nie istnieje coś takiego jak wielka bliskość.
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA: Zakres ich bliskich relacji nie jest ograniczony tylko do partnera, ale także zawiera szeroki krąg ludzi rozpoczynając od lokalnych sportowych ugrupowań aż do całej społeczności i do każdego będą odnosić się z tą samą serdecznością. Ich partnerzy mogą czuć potrzebę walki o ich uwagę z przeróżnym ludźmi i wydarzeniami.

PIERWSZE WRAŻENIE: Wyzwoleni i uroczy, rześcy i nader energiczni. Mogą być w różnych miejscach na raz, pragnąc na wszystkich wpłynąć i uczynić ich szczęśliwymi. W wyniku tego, ENFP może na początku wydać się nadmiernie uczuciowy i natrętny.

KONTAKT: Skłonni dzielić się własną opinią, ich słowa wydają się zawsze obciążone emocjami. Często są na tyle nastrojeni na innych ludzi, że przejmują ich emocje i nawet mimo woli ich przedrzeźniają. Chociaż to dobrzy rozmówcy, ich entuzjazm może być wygórowany i męczący dla słuchaczy.

SEKS I BLISKOŚĆ: Bogata wyobraźnia ENFP może przekształcić bliskość w stałą gonitwę za czymś — nawet jeśli zdaje się, że szczyt jest osiągnięty. Pogoń za doskonałością w seksie może utrzymywać ich głębokie zaangażowanie, energiczność i skupienie na wszystkich aspektach i momentach bliskości.

FINANSE: Jeśli nie posiadają szczególnego daru dbania o sprawy pieniężne, skłonni są iść z prądem, czyniąc to, co wydaje im się właściwe w danym momencie. Na przykład, szybciej zmienią bank i otworzą nowe konto, niż doprowadzą do porządku swoją książeczkę czekową. ENFP są bardzo impulsywni w tej sferze: w jednym tygodniu zapalają się i prawie wariują z powodu z powodu inwestycji, a w drugim całkiem obojętnieją. Często wolą, aby ich finansowe sprawy prowadził ktoś inny.

KONFLIKTY: Ich entuzjazm i bezpośredniość często prowadzą do konfliktów: w takich chwilach ENFP chce natychmiast znaleźć się gdzieś indziej. Niestety ich reakcja często nie tylko nie pomaga, ale i wzmacnia sytuację. Na przykład, mogą wypalić bez namysłu coś ostrego, czego potem żałują.

ZOBOWIĄZANIA: Obietnice są bardzo ważne dla ENFP, lecz szczerze mówiąc, ich wyobraźnia może wywołać chęć szukania doskonałych relacji. Chociaż ENFP są wierni swoim obietnicom, naturalna skłonność tego typu do fantazji może kusić ich innymi możliwościami, nawet jeśli nigdy ich nie zrealizuje.

RODZICIELSTWO: Jest ciągłym rozwojem. Są twórczymi i zachęcającymi swoje dzieci rodzicami. Dzieci czują się pewnie i znajdują się w centrum rodziny. ENFP jako rodzice dorastają z każdym pasjonującym dniem, wypełnionymi działaniem i lekcjami.

KONTRAKTY: Dla ENFP to proces, a nie cel. Z tego powodu, prawdopodobnie stale doglądany. Nie ważne jak znaczący i istotny by był, zawsze może być powiązany ze światłem nowych danych.

ZAKOŃCZENIE RELACJI: Zderzają się z większymi problemami, niż ludzie innych typów przy zakończeniu relacji. Często ENFP zatrzymują uczucia na długi czas po zakończeniu relacji, aby zrozumieć, co było nie tak, mówiąc sobie: "Gdybym tylko inaczej postąpił/a ...".


ISTP (Gabin)
  • Czyny mówią więcej, aniżeli słowa.
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA: To — prawdziwi mistrzowie w naprawianiu rzeczy. Niemal na pewno choć raz w życiu mieli wszystko w swoich rękach i takie podejście posiadają w stosunku do ważnych relacji. Jeżeli relacja "nie działa", stara się to "naprawić" albo ją porzuca. Może tak zafascynować się naprawianiem lub omawianiem relacji, aż wszystko pogmatwa na tyle, że relacja będzie znów wymagała "naprawy".

PIERWSZE WRAŻENIE: Zimni, ale bardzo aktywni. Dokładni i interesujący się kilkoma rzeczami naraz. Zadają dobre pytania i przyjmują życie jako praktyczny eksperyment. Ich pewność w sobie i przeróżne zdolności pomagają im w większości pierwszych spotkań.

KONTAKT: Mało mówią i szybko zaczynają nudzić ich długie wypowiedzi albo skomplikowane odpowiedzi na proste pytania. Jeśli "przepraszam" jest wystarczające to "bardzo przepraszam" — jest już wielomównością. Niechętnie dzielą się swoimi poglądami, uważając za lepsze stawiać pytania byle włączyć innych do rozmowy.

SEKS I BLISKOŚĆ: Ponieważ ISTP żyją dniem obecnym, bliskość jest ważna i przynosi zadowolenie tak długo jak trwa. Odbieranie odczuć za pomocą wszystkich pięciu zmysłów — oto treść bliskości. Rozmowy nic nie mogą ulepszyć, a można całkiem popsuć sytuację, jeśli ktoś cokolwiek powie to, czego później będzie żałował.

FINANSE: Skłonni do umiarkowanego ryzyka, widzą w pieniądzach wyzwanie, dodatkową dziedzinę, w której można zająć się "naprawą". W finansowych sprawach ISTP jest dokładny i praktyczny, chociaż niezbyt związują się regułami i procedurami. Ich dewiza: jeśli masz pieniądze, wydaj albo inwestuj; jeśli nie — zapracuj.

KONFLIKT: Nie należą do ludzi konfliktowych, ale też nie do tych, którzy unikają ich jak ognia. Ponieważ czyny mówią więcej, niż słowa uważają za lepsze nie marnować czasu na rozmowy. ISTP niechętnie zaczynają cokolwiek, szczególnie konflikty, jeżeli nie mogą być rozwiązane. Negocjacje, decyzje i cały proces przekształcania trudnej sytuacji w coś konstruktywnego ekscytuje ich.

ZOBOWIĄZANIA: Rzecz chwili, jak i także inne sprawy. Mogą włożyć w nie dużo energii, ale najprawdopodobniej będą pamiętać o tym, że wszystko się zmienia. Każdy nowy dzień przynosi odświeżenie układu, który "działa", jeśli obie strony się z tym pogodzą.

RODZICIELSTWO: Jak inni introwertyczni-sensorycy, ISTP nie doświadczają szczególnej potrzeby wpływania na swoje dzieci, już nie mówiąc o całkowitej kontroli. W kategoriach wychowania dzieci zrobią wszystko, co mogą posiadanymi środkami z nadzieją, że wszystko będzie "działać".

KONTRAKTY: Dla ISTP samo to słowo zalatuje psychologią i dlatego staje się wątpliwe. Jeśli wykonują swoje zobowiązania to nie potrzebne są żadne kontrakty. Jeśli relacja przechodzi problemy to ISTP mówi: "zajmij się sprawą i wszystko popraw albo zapomnij o tym". Tu jest potrzebny zdrowy rozsądek, a nie psycholog.

ZAKOŃCZENIE RELACJI: Kiedy relacje są zakończone, wtedy wszystko zostaje zakończone. Nic nie może przywrócić relacji, trzeba się z tym pogodzić. ISTP mówi: "życie trwa nadal", dzień za dniem. Wczorajszy dzień minął i z nim relacje zostały stracone. Dlatego starają się wycisnąć maksimum z każdego dnia.

ODPOWIEDZ