Delta (Szulman)

ODPOWIEDZ
Czekolada
Posty: 1403
Rejestracja: wtorek 17 lip 2007, 12:49
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: Czekolada

Delta (Szulman)

Post autor: Czekolada » niedziela 04 sty 2009, 19:38

ENFp (Huxley)

Miłość oraz pełnia życia, radość, odporność i żywotność. Świat jako święto. Zamyślony, z pozoru nieobecny Huxley , przy zwróceniu się do niego, nagle rozkwita, uśmiechając się w wyzywający, charakterystyczny sposób, od którego nie da się oderwać spojrzenia.
Zadziwiająco łatwe wchodzenie w nowe znajomości (co prawda, potem bywa z nimi ciężko). Szeroka i dogłębna analiza jakiejś jednej dziedziny. Nietrywialność podejścia. Poczucie wagi celu. Aktywny w centrum zespołu. Praca do upadłego. Ofiarność. “ Gorący entuzjasta, życzliwa osobowość; wynalazca, bogata wyobraźnia, umie zajmować się praktycznie wszystkim, co dla niego interesujące.
Szybko radzi sobie z osobistymi trudnościami i zawsze jest gotów pomóc ludziom w rozwiązaniu ich problemów. Polega na swojej zdolności momentalnego improwizowania, zamiast tego, żeby zawczasu przygotować swoją pracę. Mówi zazwyczaj osobliwie, bez zacinania się, przyjemnie i lekko. „Wszystko pali mu się w rękach. Szybki, ale często działa w myśl zasady – “ lepiej szybciej niż staranniej ”(Аushra Аugusta).

Patologia: przekorność i upartość, złośliwość do szorstkości, najpierw powiedzieć (albo zrobić), a potem, być może, pomyśleć... Bałaganiarstwo, nieuporządkowanie, które czasem wydają się być demonstracyjne.


ISTp (Gabin)

Spokój. Zimna pewność w sobie i w życiu. “ Wiekowa forteca z kamiennymi ścianami ”. Żarty. Czasem – wybuch wściekłości – podobny do kontrataku tejże ‘oblężonej’ twierdzy. Potrzeba bycia upewnianym o swojej niezbędności – wtedy “ wykręci się na lewą stronę ”, ale zrobi to, o co jest proszony — jeśli nagrodą będzie chociażby uśmiech (uśmiech “ Huxley’a”!). Potem – znowu gnuśne oczekiwanie na potrzebę działania (“ no, jeżeli nikt się za to nie zabierze, to ostatecznie mogę ja ” (È. Pulokene)). Utylitaryzm. Umieją wszystko. Niepotrzebne rzeczy nie istnieją. Wszystko ma konkretny cel. Nie da się go zmusić do niepotrzebnej pracy. Czasem demonstracyjnie udaje ubogiego, jurodstwujet, natrętnie manifestując swoją jakoby niezamożność w tych albo innych aspektach życia, potajemnie będąc zdecydowanie innym.
Prawdopodobnie, właśnie ta pewność w swojej wyższości nad rozmówcą w danym aspekcie popycha Gabina do przeprosin i uwag, typu: “ gdzie mi do was! Ja, oczywiście, bardzo dobrze to rozumiem! ”.
Mężczyźni – często – z dużą łysiną albo bocznymi łysinami nad skroniami niezależnie od wzrostu i wielkości ciała. Kobiety – czasem – pełne, energiczne; niekiedy – będąc w stanie nieruchomym – błyskawiczne ruchy palców rąk i na wskroś przebijających, wszystko widzących oczu.

Patologia: „Nic za darmo!” , skąpstwo, nieopisany upór i apatia.
Jednak “Gabin” — to ufortyfikowana twierdza z wieżą obserwacyjną, na szczycie której lekko, swobodnie i frywolnie powiewa dobrze strzeżona wesoła chorągiewka – “ Huxley”.


INFj (Dostojewski)

“ Cudze nieszczęście nie istnieje ”. Ból każdego człowieka jego własnym. Ale: “ Bólu, którego nie widzę – nie ma ” (N. Miedwiediew). Czynna dobroć. Miękkość. Szczerość. Zdolność i umiejętność zrozumienia każdego, — utożsamienie z rozmówcą. Obowiązkowość. Racjonalność. Samodzielne zgłębianie prawdy. Nic na wiarę.
Silna intuicja, ale z powodu racjonalności , skierowana w przeszłość, do tego co już dokonane, tak więc szczegółowa analiza przeszłych sytuacji, osobowości, relacji oraz drobiazgowy opis wyżej wymienionych.
Prawdopodobnie, w tym właśnie kryje się rozumienie faktu popularności twórczości F. Dostojewskiego, wyraźnie zaznaczonej w USA, kraju wysoko ceniącym racjonalność, a zarazem jedną z dominujących funkcji Dostojewskiego – intuicję. Idealizacja piękna: “ Piękno uratuje świat ”.

Patologia: Często w dojrzałym i niemłodym wieku – zdolność zadziwiająco dokładnego wynajdywania u dobrze znajomych ludzi najnieprzyjemniejszych w ich życiu czynów i wydarzeń i natrętnie przypominanie im o tym w każdym dogodnym i przykrym momencie. Odkrywanie każdych przejawów nieetycznych zachowań w celu walki z nimi.


ESTj (Stirlitz)

Rażący porządek. Porządek przez duże p. Do wszystkiego, we wszystkim i po wszystkim. (Patologia – porządek zamiast wszystkiego). Przyzwoitość. Ostateczna czytelność w określeniach i we wszystkim w ogóle. „Dążenie do przyporządkowania wszystkiego do stworzonego (przez kogoś) systemu ” (Аushra Аugusta). Skrupulatność. Wyznaczone instrukcje. Żadnych odchyleń od normy. Wszystko na swoim miejscu. Jak wbity gwóźdź, albo kula, dokładnie wymierzona w łuzę przez twardą rękę podczas gry w bilard. Bezkompromisowość. Brak wahania. Sztywna regulacja. Skrupulatność. Skupianie uwagi tylko na błędach i brakach, gdyż to, co poprawne, jest normalnie, a więc nie ma o czym mówić (jeden z przejawów konfliktu z Jesieninem, dla którego niebędne są potwierdzenia poprawności jego działań). Często drobiazgowa kuratela. “ Maszynowy ” język i schemat relacji międzyludzkich.
Żądanie potwierdzenia każdej tezy odsyłaczami do opublikowanych materiałów ze szczegółowym wskazaniem źródła. “ Kierownicy przedsięwzięć z dobrze wyregulowanym mechanizmem działania ” (Аushra Аugusta). Uprzejmy, ale niezłomny. Trzeźwa ocena. “ Kalkulacja ewentualnego ryzyka i dopuszczanie możliwości ” (J. Siemionow). “ Intuicja ” Stirlitza to wyraźne logiczne obliczenia uwarunkowane na mocy skrupulatnej analizy ogromnego banku danych. Humor – rzadki i zdawkowy, ze szczegółowym przedstawieniem żartu albo dowcipu i wyjaśnianiem ich sensu.

Tłumaczenie: Deidre.

ODPOWIEDZ