EII (Gulenko)

Zablokowany
Czekolada
Posty: 1403
Rejestracja: wtorek 17 lip 2007, 12:49
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: Czekolada

EII (Gulenko)

Post autor: Czekolada » czwartek 06 lis 2008, 11:53

Dyskusja

Humanista (Dostojewski, INFj)

1. R — etyka relacji

Dobrze rozróżnia relacje, które powstają między ludźmi. Wie, kto z kim dobrze żyje lub nie. Gorzej odczytuje swoje relacje, dlatego cierpi przez nadmierną ufność. Uczciwość i przyzwoitość w ludzkich relacjach wiele dla niego znaczą. Zdrady nie wybacza. Zrywa kontakt z ludźmi, którzy go wykorzystali. Odznacza się grzecznością i miękkością w kontaktach na dalekim dystansie. Humanizm przejawia w różnych sytuacjach, unika deklaracji i pięknych słów. Obdarzony darem wielkoduszności. Umie wybaczać nawet swoim nieprzyjaciołom, jeżeli szczerze żałują swych niecnych czynów. Utrzymuje ze wszystkimi równie dobre, na ile jest to pożądane, stosunki.

2. I — intuicja możliwości

Posiada talent wychowawcy, ponieważ wie, jak należy ujawniać zdolności ludzi. Do dzieci zwraca się jak do dorosłych, zachęcając do samodzielności i innych cech, potrzebnych do dorosłego życia. Bardzo ceni przyjacielską wymianę myśli, która stwarza atmosferę zaufania i poszanowania pozycji drugiego człowieka. Podtrzymuje porozumienie w zespole, w którym się znajduje. Orientuje się w najbardziej skomplikowanych życiowych sytuacjach. Ludzie zwracają się do niego o radę dla potwierdzenia możliwości tego, do czego dążą albo się obawiają. Pociąga go to, co nowe i niezwykłe. Lubi samokształcenie. Stara się odszukać wzajemny związek między różnymi doktrynami i teoriami, z reguły o duchowo-humanistycznym charakterze. Jak nikt inny rozumie działanie religii na życie ludzi.

3. L — strukturalna logika

Umie zmusić się do bycia zdyscyplinowanym i pilnym. Rzetelny, aczkolwiek powolny w wykonaniu danej pracy. Przejawia rzetelność w detalach. Surowo przestrzega powziętych zobowiązań. Pracuje skromnie, bez szumu i pochwał. Pragnie obiektywnie, bez emocji zorientować się w sytuacji, analizując fakty. Jednak ciężko mu wyrazić swoje rozumienie problemu analitycznym językiem. W oficjalnych sytuacjach wygląda na powściągliwego i suchego. Bardzo nie lubi przejawiać swojego stosunku do ludzi. Trudne zadania rozwiązuje dzięki dużym zapasom cierpliwości, którymi go obdarowała natura.

4. F — siłowa sensoryka

Nadmiernie wrażliwy, ciężko znosi ordynarność. Nie umie cisnąć ludzi, zmuszać ich do czegokolwiek wbrew ich woli. Chociaż bardzo denerwuje się w ekstremalnych sytuacjach, bierze się w garść i działa stanowczo, jeżeli dotyczy to bliskich mu ludzi. Fala przeżyć przetacza się już wówczas, kiedy niebezpieczeństwo jest za nim. Wybiera takich partnerów, którzy popychają go do aktywnego działania, mobilizują, a nie tych, którzy chronią od zamieszania i zdejmują z niego odpowiedzialność. Gwałtownie odpowiada na próby oddziaływania na niego przymusem albo siłą. W takiej sytuacji jest zdolny do uniesienia się, otwartego wyrażenia swojego negatywnego stosunku. Drażliwy w kontaktach z nieprzyjaciółmi.

5. P — logika biznesowa

Nie może usiąść z założonymi rękoma, kiedy inni pracują. Nie trzeba go namawiać do pracy. Lepszym sposobem jest przyłączenie go do pracy przez — osobisty przykład. Delektuje się rzeczywiście komfortową, dobrze zorganizowaną pracą. Podoba mu się, kiedy pomagają mu uwolnić się od bezużytecznej pracy, w racjonalnym urządzeniu miejsca pracy. Nie ma konieczności wydawania mu drobiazgowych instrukcji, długiego wprowadzania go do danej kwestii. Będzie sam poszukiwał potrzebnych infromacji byle to, co jest potrzebne do pracy znajdowało się pod ręką. Posiada skłonność do pracoholizmu, może długo przesiadywać w pracy. Wdzięczny ludziom, którzy troszczą się o jego wypoczynek i zdrowie.

6. S — sensoryka odczuć

Jego nastrój silnie zależy od stanu fizycznego. Kiedy dookoła panuje niewygoda albo kiedy coś go boli, ogarnia go pesymizm i zły nastrój. Doświadcza wewnętrznej potrzeby opiekowania się słabymi i chorymi. Jednak potrzeba, żeby inni to rozumieli, inaczej obraża się, chociaż nic o tym nie powie. Czuje się komfortowo w niewielkich, ale ciepłych firmach. Troszczy się o nastrój ludzi ze swojego grona. Jeśli widzi taką potrzebę, doda otuchy albo pocieszy. Do swojego wyglądu zewnętrznego odnosi się krytycznie. Nie lubi, kiedy narzucają mu co ma na siebie założyć albo jak wyglądać, lecz potrzebuje aplauzu i rad w stosunku do powierzchowności i wykorzystania tych albo innych przedmiotów. Unika jaskrawych, rzucających się w oczy ubrań.

7. E — etyka emocji

Lepiej, niż inni przeczuwa dojrzewanie konfliktów. Zwraca uwaga na negatywne emocje ludzi, potępia je, jednak sam nie może temu zapobiec. Umie wysłuchać człowieka, okazać współczucie, zdjąć z niego emocjonalne napięcie. Swoje przeżycia może okazać tylko bardzo bliskim ludziom. Głęboko przeżywa negatywne, dramatyczne wydarzenia w życiu otaczających go ludzi, nawet jeśli go bezpośrednio nie dotyczą. Wewnętrznie to emocjonalnie bardzo spięty i nerwowy człowiek. Umie kontrolować własne emocje, ale czasem potrzebuje emocjonalnych rozładowań. Zrywa się w kontakcie z bliskimi, jeśli demaskuje ich na kłamstwie, egoizmie, obojętności.

8. T — intuicja czasu

Żyje i pracuje spokojnie, rytmicznie. Nie lubi opóźnień albo zabiegania naprzód. Ciężko przestawia się na nowy rytm pracy. Nie cierpi bezużytecznej straty czasu. Nie jest w stanie długo czekać na kogoś niezbyt koniecznego w danym momencie. Jako, że sam jest punktualny kończy zleconą pracę dokładnie w wyznaczonym terminie. Nie żałuje czasu dla pracy. Pracę ocenia po ilości wydanego czasu oraz zawsze oddziela ją od rozrywek. Umie obliczyć, ile kto powinien przeznaczyć na nią czasu. Nie lubi gadatliwych ludzi, którzy dużo sił oddają omawianiu problemów nie dotyczących danej sprawy. Nie jest w stanie odrywać ludzi od pracy nieistotnymi pytaniami.

Zablokowany