IEE (Gulenko)

Zablokowany
Czekolada
Posty: 1403
Rejestracja: wtorek 17 lip 2007, 12:49
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: Czekolada

IEE (Gulenko)

Post autor: Czekolada » środa 05 lis 2008, 12:41

Dyskusja

Doradca (Huxley, ENFp)

1. I — intuicja możliwości

Posiada doskonałą intuicję do ludzi. Po oddzielnych frazach, intonacji, mimice, właściwościach czynów odtwarza wewnętrzną motywację człowieka. Łatwo domyśla się do czego dany człowiek zmierza. Szybko uczy się, ponieważ umie złapać sedno problemu. Posiada dobrze rozwiniętą fantazję: wymyśla historie, buduje obrazy, zajmujące fabuły. Przyciągają go utalentowane i niezwykłe osoby. Umie zachęcać i inspirować ludzi, prawiąc im komplementy, opisując tęczowe perspektywy. Proponuje różne warianty rozwiązania jednego problemu. Ciężko jest mu zajmować się jednostajną pracą. Rodzące nudę powtarzanie silnie go przygnębia.

2. R — etyka stosunków

Jak nikt inny orientuje się w logice ludzkich relacji, przyczyny komplikacji i waśni w miłości i przyjaźni są mu szczególnie zrozumiałe. Łatwiej mu regulować stosunki, niż odnowić zerwane. Czujnie reaguje na oznaki antypatii. Uroczy i towarzyski. Potrafi ustawić system relacji z jakimkolwiek człowiekiem, byle by był dla niego ciekawy. Rozumie z kim na jakiej odległości trzeba utrzymywać relacje, chociaż nie zawsze ją wytrzymuje. Wie, co trzeba robić, aby podtrzymać w grupie sprzyjającą psychologiczną atmosferę. Doradza, jak utrzymywać kontakty z danym człowiekiem, aby stać się dla niego potrzebny.

3. F - siłowa sensoryka

W ekstremalnych sytuacjach mobilizuje się i działa nader stanowczo. Odpiera jakiekolwiek zarzuty. Nie może nie odpowiedzieć na próby dyktatu, siłowy nacisk. Bardzo niezależny i sam nie jest w stanie zmuszać do czegoś kogoś innego. Czasami brakuje mu woli, aby wziąć się za siebie i wykonać to, co trzeba. Nie boi się wystąpić przeciwko przewyższającej sile. Może pójść do kierownika jakiejkolwiek rangi i zażądać rozwiązania swojego dylematu. Ma w zwyczaju pierwszy zaczepiać rywala. Wplątuje się w sprzeczki aktywnie, a niekiedy i agresywnie, broni własnego zdania. Cierpi przez swoją pobudliwość i niepowściągliwość. Z tego powodu istotnie ciężko mu uwolnić się od napięcia.

4. L — strukturalna logika

Nie może skutecznie pracować w ramach twardego systemu z wieloma ograniczeniami. Bardzo nie lubi, kiedy kontrolują system jego relacji z otoczeniem. Nie jest w stanie skupić się na szczegółach jakiejkolwiek informacji, pragnie zrozumieć tylko ogólny kierunek. Z tego powodu, że nie zawsze dosłuchuje ludzi do końca, zostaje wrażenie niezrozumienia. Dopuszcza subiektywne błędy w formułowaniu logicznych wyprowadzeń i podejmowaniu decyzji. Ignoruje tę stronę faktycznej sytuacji, która jest sprzeczna z jego własną. Z trudem udaje mu się żmudna praca o charakterze rachunkowo-projektanckim. W takich wypadkach wytęża się tylko po to, żeby nie zostawić po sobie złego wrażenia i nie zaszkodzić relacjom.

5. S - sensoryka uczuć

Naprawdę rozluźnia się tylko w całkowicie komfortowej sytuacji, kiedy może czuć się jak u siebie w domu i nie martwić się o skutki. Są mu potrzebne duże dawki przyjemnych odczuć. Dużą rolę w jego życiu grają przyjemności. Uwielbia, kiedy otaczają go przytulnością i konkretną troską. Przez wzgląd na jego skłonności do rozrywek niekiedy sprawia wrażenie beztroskiej istoty. Wciągnąwszy się w wir słodkiego życia może dojść do tragicznego końca. Sam o siebie mało się troszczy, na początku może obejść się mało czym. Jednak fizyczny i moralny dyskomfort silnie niszczą jego zdrowie. Szuka drogi do lekkiego, nie obciążonego przez walkę o życie istnienia.

6. P — logika biznesowa

Jego nastrój zależy od charakteru wykonywanej pracy. Jeżeli jest dla niego nieciekawa albo też wydaje się bezużyteczna, jego nastrój silnie pogarsza się. Z tego powodu nie jest skłonny do regularnego zarządzania życiem i domem. Posiada skłonności do awanturnictwa. Lubi wpadać w niezwykłe sytuacje, dokonywać niespodziewanych czynów. W taki sposób zwraca sobie smak życia. Nie ma w nim pragmatyzmu i ostrożności. Jeśli coś organizuje, to robi to dla duszy, a nie dla zysku. Lepsze wynagrodzanie za jego pracę — to zachwyt i pozytywne emocje. Dużo miejsca w jego życiu zajmuje gra — łączenie przyjemnego z pożytecznym. Pragnie pracę albo proces nauczania doprowadzić do zabawowych form.

7. T — intuicja czasu

Stara się kontrolować wydatkowanie czasu otoczeniem. Nie znosi ludzi, którzy działają nieroztropnie albo odbierają cenny czas. Swoim zaś czasem kierować nie umie. Skłonny do częstych spóźnień. Opowiadając o czymś kieruje się skojarzeniami, przedstawia informację niezwarcie, dlatego też nie układa się ona w czasie. Bardzo poważnie śledzi nieprzerwany rozwój sytuacji. Bez nadziei i pozytywnych zmian opadają mu ręce. Z ufnością stosuje się do wcześniejszych obietnic, aczkolwiek rozumie, że dla poważnych zmian potrzeba czasu. Sam nie odznacza się wielką cierpliwością. Skoro jego próby złamania losu spełzają na niczym, to stopniowo godzi się z jego nieuchronnością.

8. E — etyka emocji

Umie wykazać inicjatywę, inspirując ludzi do konkretnego działania. Ale kiedy chęć przepada, stara się znaleźć ludzi, które dokończyliby to bez jego bezpośredniego udziału. Wewnętrznie ogarniają go sprzeczne uczucia i smutne myśli. Aby się od tego oderwać, nurkuje do pracy. Przy czym źle wyczuwa na ile może sobie pozwolić — skłonny do przepracowywania się. W kontakcie emocjonalny, bezpośredni i nieco naiwny. Jednak te cechy pomagają mu odnosić sukces w, zdawałoby się, beznadziejnych albo bardzo trudnych sprawach. W dobrym nastroju roztropnie rozwiązuje bieżące trudności w życiu i pracy. Szybko znajdzie coś, aby wymienić nieobecną rzecz albo też jak w ogóle obejść się bez niej.

Zablokowany