Typy i miłość: SLE - IEI

ODPOWIEDZ
ewutek
Posty: 751
Rejestracja: wtorek 17 lip 2007, 11:56
Socjotyp: LSI

Typy i miłość: SLE - IEI

Post autor: ewutek » niedziela 27 kwie 2008, 19:22

Lider

Tak jak w przypadku Inspektora jest to kombinacja rodzajów miłości Wiktorii i Analita. Ale Lider to irracjonalny typ osoby, wskutek czego w sferze uczuć zachowuje się śmiało, łatwiej ulega zewnętrznym wpływom i jest mniej konsekwentny w podejmowaniu decyzji niż Inspektor. Poza tym jest ekstrawertykiem i robi mniej dla zachowania stałości uczuć. Chociaż biznesowe zainteresowania biorą górę nad uczuciami, to jednak zdarza się że jest sentymentalny i romantyczny w okazywaniu uczuć.

Jest śmiały, aktywny i wykazuje się inicjatywą w zdobywaniu tego czego pragnie. Akceptuje "pierwsze zauroczenie" jeśli widzi, że rozwój uczucia rokuje jakieś szanse. Niestety, czasami popełnia błędy biorąc pożądanie za coś poważnego. Ale dla niego to jeszcze nie powód do rezygnacji. Ciągnie go do nowego i nowych zwycięstw, ale też stawia wysokie wymagania swoim wybrankom. Przyczyn (dosyć częstych) rozczarowań upatruje w partnerach, ale nie w sobie. Porzuca ich bez żalu i, jako aktywny ekstrawertyk, wyrusza na nowe poszukiwania znajomych. Rozczarowany bezustannym poszukiwaniem perfekcji pocieszenie odnajduje w pracy, koncentrując się na rozwijaniu kariery i podnoszeniu statusu materialnego.

Nawet w przypadku szczęśliwej miłości może sprawiać mu trudność unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych. Powinien bardziej nad tym panować (lub starać się to dobrze ukryć). Kłótnie z ulubioną osobą odświeżają i wzmacniają jego uczucia, zwłaszcza jeśli mają ustalone, że partner bardzo to lubi. Litość do partnera go zmiękcza, a uczucie kolejnego zwycięstwa powoduje, że jest szczęśliwy i pewny siebie. Lubi, jak kapryśni i kokieteryjni partnerzy stają się zazdrośni. Długo nie znajdując ideału może przemienić się w flirciarza, do czasu gdy jakiś większy obiekt nie zaabsorbuje go wystarczająco mocno.

Liryk

Połączenie miłości Agape i Manii czyni go bardzo idealistycznym, podatnym na wpływy i zależnym od miłości. Potrafi wiele wybaczyć. Jako introwertyk jest ostrożny w działaniu i spokojny w uczuciach, czym potrafi nieco złagodzić partnera. Nie szuka kompromisu między rozsądkiem a uczuciami, prawdopodobnie wiąże się z tym kwestia dominacji i uległości, która ostro rzutuje na ich uczuciową relację.

Liryk, jako irracjonalny typ osoby, zdaje się na przeznaczenie. Jest bardziej optymistyczny i beztroski niż Instruktor, ale słaba wola i kapryśny charakter dość często skazują go na bycie zabawką w rękach przypadku lub silniejszego partnera - a nawet ofiarą okoliczności, którym trudno mu sprostać. Dlatego podświadomie ciągnie go do silnych przywódców, zdolnych bronić jego interesy. Jest dość spostrzegawczy, zwłaszcza jeśli chodzi o czyjąś emocjonalną kondycję. Zdolny jest oddziaływać na uczucia partnera poskramiając jego agresywny charakter pokorą i niespodziewanym sprzeciwem.

Jeśli w Liryku wzbiera czułość, to od dłuższego czasu. Jego miłość jest łagodna, poetyczna, cierpliwa - może czekać i długo żywić nadzieję nie robiąc nic, co podniosłoby jego szanse na sukces. Sympatia może przerodzić się w obsesję. Zdolność idealizowania obiektu uczuć jest tak wielka, że trudno go rozczarować w tym zakresie. Potrafi znieść wiele zniewag i upokorzeń - składa wielkie ofiary na ołtarzu miłości, dopóki nie traci nadziei na wzajemność.

Tylko nowy "ideał", który zaprzątnie jego myślami, zdolny jest przyćmić wspomnienie o byłym partnerze. Jeśli takiego nie spotka, nawet wówczas gdy będzie się dobrze bawić w kręgu znajomych skłonny jest rozpamiętywać pierwszą miłość. Tęskni, ale nie wysila się żeby znaleźć kogoś na miejsce ulubionej osoby. Jego miłość może zabić tylko namacalna realność faktów i zupełna obojętność partnera.

Jeśli miłość Liryka jest odwzajemniona, staje się łagodnym, spokojnym, delikatnym i lojalnym partnerem (opuszczony może okazywać wielkie zainteresowanie innymi, ale na krótko). Pojawiający się w pobliżu konkurent wzbudza w nim zazdrość, która uaktualnia ich uczucia. Swoimi kaprysami prowokuje kłótnie, które kończą się zwykle łagodnym porozumieniem. Dlatego w tym sensie potrafi odwzajemniać zainteresowania duala. Nie lubi tego robić z niedobranym partnerem, bo prowadzi to do niepożądanych konsekwencji - jednak taka gra intryguje i zbliża Lidera do Liryka.

Lider często bywa ostry i szorstki. Zdarza się, że jest nietaktowny i dlatego zależy mu na tolerancyjnym i pobłażliwym partnerze. Liryk, oprócz tego że jest dość pokojowo usposobiony, potrafi dużo wybaczyć. Jego słabość, uprzejmość i spokój zmiękczają agresywnego partnera, który nie cierpi moralizatorstwa i woli porozumieć się z kimś wyrozumiałym dla jego słabości.

ODPOWIEDZ