EIE (Wikisocion)

ODPOWIEDZ
ewutek
Posty: 751
Rejestracja: wtorek 17 lip 2007, 11:56
Socjotyp: LSI

EIE (Wikisocion)

Post autor: ewutek » sobota 13 cze 2009, 23:36

Blok Ego

1. Ekstrawertyczna etyka :fe:

EIE jest naturalnie ożywiony, namiętny i biegły w kreowaniu atmosfery podekscytowania. Wierzy, że ludzie potrzebują emocjonalnego zaangażowania w życie, a nie zdystansowania i obojętności na zachodzące wydarzenia. Często ma mocne zdanie nt. kierowania i obyczajów społecznych, chociaż te przekonania wynikają z interesu jego bliskich emocjonalnych relacji. EIE lubią zachęcać ludzi do współdziałania i tworzyć grupy wokół wspólnych doświadczeń. Nieustannie próbują je powiększać i angażować ludzi stojących na bocznej linii. Osoby, z którymi EIE spędzają czas są o wiele ważniejsze od wydarzeń, które właśnie mają miejsce. EIE lubi rozśmieszać znajomych posługując się stylowym poczuciem humoru. Często obiektem żartu jest EIE - czy wie o tym lub nie.
EIE to typ mający ogromny wgląd w umysły i motywy ludzi, dzięki czemu umie zręcznie perswadować. Ich wrażliwość na emocjonalny strumień wokół nich daje im względne poczucie emocjonalnej kontroli sytuacji. Mają niesamowity dar przekonywania, nawet bez użycia logiki. EIE generalnie nie stosują swojej taktyki perswazji dla manipulacyjnego zysku (ich poczucie własnej wartości pochodzi z pozytywnego oddziaływania na ludzi), ale znani są z używania tej taktyki w negatywnym sensie w przypadku, gdy nie mogą zdobyć aprobaty za pomocą argumentów. Mimo wszystko w wielu sytuacjach EIE ceni zasadę równości w przyjętych standardach zachowań społecznych i nie będzie mieć nic na przeciw, żeby zająć miejsce w drugim rzędzie, jeśli ktoś inny życzy sobie objąć przywództwo. EIE kocha przyjaciół i zrobi wszystko, żeby ich przy sobie utrzymać. Czas spędzony samotnie często poświęca zastanawianiu się nad tym, jak ulepszyć relacje z bliskimi, nawet jeśli czas z nimi spędzony nie należał do szczególnie przyjemnych. Nawet kiedy ktoś zachowuje się wrogo, EIE okaże mu troskę i sympatię jeśli uważa że są przyjaciółmi.


2. Introwertyczna intuicja :ni:

EIE ma ostre wyczucie znaczenia chwili, strumienia życiowych wydarzeń, przeszłości i przyszłego rozwoju rzeczy. Podekscytowanie, które wzbudza wynika głównie z niedostrzegalnych rzeczy, które da się tylko zauważyć na przestrzeni czasu, a rzadziej z doświadczeń utrwalonych w określonych momentach. Na przykład, uwielbia zaszczepiać w innych zaufanie poprzez przykładanie dużej uwagi do ich problemów i przewidywanie nowych ich przekształceń w czasie. EIE są w stanie mówić tak, jakby słowami malowali obrazy. Lubią otaczać się przedmiotami, które nawiązują do przeszłości, tj. stare ozdoby, pamiątki czy staromodne rzeczy z odległych miejsc i czasów. Lubią być doinformowani i opowiadać o miejscu tych rzeczy w historii, a to dlatego że EIE koncepcję samej ludzkości w głównej mierze postrzegają jako poczucie trendów w czasie. W rezultacie lubią wyobrażać sobie różne scenariusze dróg, którymi sytuacja może się potoczyć; takie działania dają im poczucie bezpieczeństwa przed tym, co ma nadejść.
EIE są bardzo otwarci jeśli chodzi o ich niezdecydowanie, obawy, przewidywania i lęki związane z wydarzeniami. Bywają melodramatyczni mówiąc o ryzyku i zagrożeniach, ale pomaga im to - oraz ludziom z ich otoczenia - być świadomym niebezpieczeństw i w przygotowaniu się na możliwy niekorzystny obrót wydarzeń.
Odrzucona rada bardzo rozczarowuje EIE, ale nic bardziej nie podcina im skrzydeł, niż ludzie marnujący swój potencjał rozpamiętywaniem dawnych problemów. Skłonni są wierzyć, że ludzie, bez względu na to jak długotrwała była ich psychiczna udręka, mogą do pewnego stopnia ulepszyć swoje życie.
EIE odrzucają pomysł, że życie jest tylko pasmem codziennych wydarzeń nie mających większego znaczenia. Chcą, żeby wszystko miało wielki albo symboliczny cel, który pobudza wyobraźnię i pasje. Dlatego starają się nadać swojemu życiu unikalny plan i skupiać cele wokół treści wyłaniających się z doświadczeń na przestrzeni czasu. Ciągle szukają poprawy otaczających ich złych warunków, skłonni są też szukać problemów nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne.


Blok Super-Ego

3. Ekstrawertyczna logika :te:

EIE z trudem skupiają się na proceduralnych aspektach rzeczy i tam, gdzie emocje i podekscytowanie nie znajdują żadnego miejsca. Zadań administracyjnych unikają jak tylko się da. Mimo, że nie lubią rutynowej pracy podziwiają tych, którzy są w stanie zorganizować i utrzymać wydajność w swoim życiu, o ile te normy się na siebie nie nakładają. Lubią logiczne dyskusje na intelektualne tematy, ale prawie zupełnie nie biorą pod uwagę praktyczności gdy przychodzi do formułowania ich własnych poglądów. Wydajność zawsze schodzi na boczny tor kiedy w grę wchodzą uczucia innych. EIE często zlekceważy to jak praca jest wykonywana, jeżeli przyjaciele się starają. Jeśli atakuje wróg - nęka i zniesławia nieprzyjaciół gdy procedura jest niewystarczająco skuteczna. Nie przepada za tymi, którzy są przesadnie pracowici i obojętni na emocjonalne aspekty rzeczy.
Chcą żeby ich emocjonalne decyzje korelowały z racjonalnością podczas podejmowania działań, zależy im by inni dostrzegali logikę wytyczonych zadań. Podczas gdy sami są przekonani co do wagi i znaczenia swoich przedsięwzięć, czują, że logiczne uzasadnienie potrzebne jest tylko tym, którzy o nie proszą. Osobiste decyzje podejmują głównie bez uwzględniania produktywności czy korzyści, ponieważ sprawia im trudność rozważanie tych czynników.


4. Introwertyczna sensoryka :si:

EIE z reguły lepiej radzą sobie z pomiarem komfortu rozmowy, niż innych, bardziej fizjologicznych objawów. Mimo tego nastawieni są na fizyczne doznania innych - używają informacji do podnoszenia lub obniżania emocjonalnej kondycji, której doświadczają.
Mają niewielki szacunek dla ludzi, którzy wydają się zbyt zaaferowani własnym zdrowiem i wygodą, i osób stroniących od wysiłku. Uważają, że ludzie przesadnie troszczący się o siebie nie znajdują czasu, żeby dokonać czegoś wartościowego.
EIE będzie odczuwać pustkę i niepokój w sytuacji, w której oczekuje się od niego wyluzowania i zadowolenia; czułby, że to podkopuje jego poświęcenie w urzeczywistnianiu swoich abstrakcyjnych wizji. Potrafi się intuicyjnie cieszyć kontaktem z rzeczywistością, jeśli towarzyszy temu aktywna wola inicjująca taki kontakt, umyślnie się angażująca.


Blok Super-ID

5. Introwertyczna logika :ti:

Podziwiają ludzi myślących wyraźne, jednoznaczne i pewnie, ludzi redukujących miriady możliwości do pojedynczej opcji. EIE niemal zupełnie są do tego niezdolni (łatwo poddają w wątpliwość swoją zdolność dokonywania właściwych wyborów), i bardzo tego potrzebują u innych. Podczas rozmowy mają tendencję zbaczać z tematu kiedy wspomni się o czymś, co wywołuje reakcję emocjonalną, w związku z tym mogą potrzebować przypomnienia celu dyskusji.
Uwielbiają zbierać informacje od przyjaciół. Rozmowa na tematy naukowe, muzyczne i filmowe nakierowuje EIE i poszerza horyzonty. Są szczęśliwi mogąc być częścią dyskusji, dając jednocześnie od siebie emocjonalny wkład. Informacja dostarcza im nowego powodu by spotkać się ze znajomymi i nowych tematów, o których można z nimi porozmawiać.
EIE są zadowoleni pozwalając by ktoś inny zorganizował ich harmonogram i pilnował wykonania zaplanowanych rzeczy.


6. Ekstrawertyczna sensoryka :se:

EIE zmaga się z koncentracją i siłą woli, potrzebuje czegoś lub kogoś, kto je konsekwentnie sprzęgnie i popchnie do działania wbrew zwątpieniu i jakimkolwiek obawom. Wie, że trzeba "to tylko zrobić", dlatego rozgląda się za czymś lub kimś, kto dostarczy mu impetu sprawiającego, że "to zrobi". Ciągnie go do ludzi zdeterminowanych i stanowczych. Osoby, które są pewne swoich poglądów i nie ulegają naciskom z zewnątrz, uważają za szczególnie atrakcyjne. Tacy ludzie są, w pewnym sensie, opozycyjni dla siebie.
EIE może być zuchwały i opryskliwie krytyczny podczas ataków pasji, dlatego docenia ludzi których to nie peszy i takie zachowanie odbierają ze spokojem (a jeśli czasem się gniewają i postępują z nimi zdecydowanie, dla EIE to znak, że zależy im na emocjonalnym zaangażowaniu w ich życie).


Blok ID

7. Introwertyczna etyka :fi:

EIE generalnie rezygnują z dostosowywania się do standardów tego, co akceptowane i mile widziane. Próbują wyrażać siebie spontanicznie - czasem szorstko, czasem słodko, uprzejmie - lecz nie dlatego, że tego się od nich oczekuje, a dlatego że tak w danej chwili czują.
Rozumieją interpersonalne relacje i ich własne sentymenty względem rzeczy i ludzi, ale wolą skupiać się na ich zewnętrznej stronie (co się wydarzyło, kto, co i jak powiedział etc.) i nie zagłębiać się w umysły ludzi czy kierujące nimi motywy. Nie lubią też gdy inni wyrażają o kimś negatywną opinię; EIE skłonni są postrzegać ich jako nadmiernie osądzających i ograniczonych.
EIE zazwyczaj nie do końca jest przekonany jakie ktoś ma względem niego nastawienie, jeżeli nie zostanie ono wyrażone. Jeżeli jego kontakt z kimś z jego otoczenia słabnie, EIE zaczyna wątpić czy łącząca ich relacja jest pozytywna. W przypadku gdy osoba ma dla niego duże znaczenie może wpaść w przesadę próbując "rozwiązać problem", w rezultacie stając się zbyt apodyktycznym.


8. Ekstrawertyczna intuicja :ne:

Potrafi tworzyć nieprzemyślane pomysły albo wyjść z propozycją wielu zwariowanych alternatyw dla zabawy, mimo to woli skupić się na zrozumieniu rozwoju konkretnej sytuacji i nie rozpraszać możliwościami, które jej nie dotyczą. Zbyt wielka ilość generowanych pomysłów i uwzględnianie wszystkich otwierających się możliwości dezorientuje EIE, jako że i bez tego jest wystarczająco rozproszony.
Doświadczając głębokiego stresu będącego skutkiem konfliktu EIE przestaje być pewien prognozy rozwoju konfliktu i zaczyna używać tej funkcji wyobrażając sobie jak wydarzenia mogłyby się potoczyć. Jeśli rozwiązanie problemu wydaje się mało prawdopodobne, albo gdy nic się robi żeby odwrócić bieg rzeczy, zaczynają krążyć mu po głowie czarne myśli nt. tego co może się wydarzyć i konflikt zupełnie go absorbuje (nawet, jeśli te negatywne myśli nie są zbyt racjonalne).


Postawy społeczne

1. Egzaltowany prorok, stale informuje ludzi o tym co się wydarzy lub co dzieje się niezauważalnie, mówi jakie to wspaniałe albo przerażające.
2. Prawdziwy sługa sztuki, zatraca się w artystycznej ekspresji jako artysta / poeta / aktor / muzyk, nie ważne gdzie i/lub kim jest.
3. Gracz albo yuppie, pnie się na szczyt w korporacji, gdzie "chodzenie dla chodzenia" i "mówienie dla mówienia" liczy się najbardziej, zwłaszcza poprzez optymalizowanie wrażenia swojego występu.
4. Hipochondryk, stale choruje na jakąś dziwną i groźną chorobę, która nie może zostać zdiagnozowana.
5. Motywujący mówca, używa swej osobistej charyzmy do nakłaniania ludzi do rzeczy naprawdę istotnych.

Źródło: http://wikisocion.org/en/index.php?title=EIE

ODPOWIEDZ