SLE - podtypy (Meged, Owczarow)

ODPOWIEDZ
Andrzej
Posty: 1676
Rejestracja: sobota 21 lip 2007, 19:53
Socjotyp: LIE
Poprzedni login: Andrzej

SLE - podtypy (Meged, Owczarow)

Post autor: Andrzej » środa 21 maja 2008, 13:44

1) Podtyp sensoryczny :se: - Koordynator

(Valentine Meged & Anatoly Ovcharov)

Podtyp sensoryczny jest impulsywny i błyskotliwy. Są to ostrzy, agresywni i wytrwali ludzie. Często manifestują swoją mściwość, co sprawia, że mogą się stawać nie do zniesienia. Ich osobowość przepełniona jest kontrastami i nieprzewidywalnością. Inaczej zachowują się wobec ludzi, których kochają, mogą być dla nich ciepli, sentymentalni i okazywać wrażliwość. Ich poczuciu humoru cechuje sarkazm i ironia. Rozmowni, uroczy, błyskotliwi, ostrzy, lubią używać slangu i wyrażeń potocznych. Ich ruchy są szybkie i zdecydowane. Czasami poruszają się, mając zgięte kolana, co może skradanie się kota (?). Cieszą się życiem, często działając ponad swoje możliwości, np. uprawiając ekstremalne sporty. Ubierają się ze smakiem, preferując drogie, markowe stroje.

(Victor Gulenko)

Ostrzy, demonstracyjni, agresywni. Cały czas są w stanie gotowości, wywołując presję na ludziach osiągają swoje cele i pokonują problemy. Mogą celowo wywoływać sprzeczki , by łatwiej, po swojemu, zaprowadzić porządek. Emocjonalni i towarzyscy, pragną zwrócić na siebie uwagę wielu przedstawicieli płci przeciwnej. Kobiety o tym podtypie zawsze inicjują kontakty z mężczyznami. Są oni smukli, szczupli i mobilni , Mają dobrze rozwinięty zmysł smaku, są smakoszami. W modzie stawiają na prestiż.

(zachowania seksualne)

Chcą przykuć uwagę otoczenia zachowując się demonstracyjnie i w sposób nieprzewidywalny. W życiu intymnym śmiali i energiczni, inicjatorzy kontaktów. Podczas seksu zmienni, co do nastroju jak i reakcji erotycznych. Zdecydowani emocjonalnie, potrafią ignorować uczucia innych. Często popadają w zazdrość. Potrzebują partnera wiernego, uprzejmego i niezawodnego, który w pełni podda się ich inicjatywie.


2) Podtyp logiczny :ti: - Organizator(Valentine Meged & Anatoly Ovcharov)

Podtyp logiczny sprawia wrażenie osoby silnej, ufnej we własne możliwości. Są racjonalni, posiadają dobrze rozwinięte myślenie sekwencyjne, potrafią ciężko pracować. W chwilach wściekłości stają się agresywni i demonstracyjni, na co dzień zachowują się mniej agresywnie i uchodzą za ludzi „fajnych”. Prowadząc rozmowy na odległość są rzeczowi i uprzejmi. Ich humor jest ostry i brutalny, często mają charakterystyczne, pomarszczone brwi. Sposób poruszania się, gesty są łagodne, płynne i dokładne. Co do ubioru, najczęściej wybierają rzeczy w jednym, raczej ciemnym kolorze, ale od czasu do czasu mogą ubrać coś ekstrawaganckiego. Zwraca dużą uwagę na jakość odzieży, często korzysta z wielu dodatków. Choć sprawiają wrażenie chłodnych, zdystansowanych, potrafią być łagodni, jednocześnie nie tracąc swoich zalet (?).

(Victor Gulenko)

Wolą pozostawać w cieniu, mimo to są w ciągłej gotowości na działanie. Z zewnątrz sprawiają wrażenie wyważonych, czasami nawet flegmatycznych. Zanim podejmą inicjatywę starają się przewidzieć konsekwencje wydarzeń, rozważyć wszystkie możliwości. Nieufni, ostrożni, sceptyczni, konserwatywni, realiści. Z powodu ich względnej nietowarzyskości mogą przypominać introwertyków. Potrafią dążyć do celu powoli, często po trupach.

(zachowania seksualne)

Nieco mniej dominujący , niż podtyp sensoryczny, wstrzymują się z inicjatywą, dopóki nie poznają lepiej partnera. Początkowo jest ograniczony emocjonalnie, czeka na zainteresowanie drugiej strony, dopiero potem się otwiera. Wewnątrz dosyć sentymentalni, miłość traktują jak przygodę. Nie zapominają wcześniej zadanych ran. Ich partner powinien być uprzejmy , atrakcyjny i optymistycznie nastawiony do życia.

Źródło: wikisocion.org

Shadow
Posty: 105
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 10:07

Re: SLE - podtypy (Meged, Owczarow)

Post autor: Shadow » niedziela 24 maja 2015, 21:40

Tutaj: http://www.sociotype.com/socionics/type ... /subtypes/ znalazłam oprócz tych opisów co powyżej jeszcze jeden, bardziej rozbudowany i go przetłumaczyłam.
Tam, gdzie zostawiłam po angielsku, pomimo znajomości słów nie mogę zrozumieć kontekstu, ktoś pomoże? :happy:

SLE - charakter
Podtyp Ti
Stabilny i wytrwały człowiek: próbuje pomimo wszelkich okoliczności nie stracić spokoju umysłu. Zdystansowany i uprzejmy w sposobie wyrażania się, ale czasem może wybuchnąć. Bardzo żałuje, jeśli zdarzy się mu to w obecności obcych.
Autorytatywny, poważny, ma wysoko rozwinięte poczucie własnej godności. Woli rozmawiać o tym, co wydaje mu się fachowe i kompetentne. Korzysta z formalnych albo dobrze sprawdzonych źródeł informacji. Nie ufa nowym teoriom, założeniom i hipotezom.
Interesuje się prawami i przepisami, potrafi prowadzić dobrą dokumentację. Jeśli zwrócisz się do niego po radę, przebrnie przez wszystkie detale i da ci wyraźne wskazówki.
Rozsądny, mówi pewnym tonem, podając przekonujące dowody. Bardzo praktyczny, nie lubi teorii i nieodpowiedniego działania. W kontakcie z obcymi ustala poprzez niebezpośrednie pytania ich pozycję w społeczeństwie, komunikacji i obszar, na którym mogą wspólnie rozwiązywać biznesowe sprawy.
To raczej człowiek czynu niż refleksji i kiedy trzeba zareagować, natychmiast staje się skupiony pod nowymi okolicznościami, odważnie podejmuje ryzyko, poprawnie szacując szanse powodzenia i nie tracąc celu z oczu.
Entuzjastycznie reaguje na nową pracę. Lubi śmiało działać, „pójść na całość”, uważnie i dokładnie do tego przygotowany.
Rozsądny, pragmatyczny i pracowity. Bardzo logiczny i praktyczny w biznesie. Punktualny i obowiązkowy, wymagający od siebie i tego samego oczekujący od innych. Monitoruje jakość wszystkiego. Nie toleruje badziewia i niedbalstwa. Szacuje efektywność nie pod względem włożonego wysiłku, ale pod względem rezultatu.
Żyje zawsze dla jakiegoś powodu i przedkłada go ponad osobiste uczucia i dlatego może nieumyślnie obrazić rozmówcę, nie przywiązując także dużej wagi do tych uczuć u rozmówcy. (He lives by reason, it puts the above personal feelings, because of what might inadvertently offend his interlocutor, not giving any importance to this – nie wiem, czy dobrze zrozumiałam kontekst).
Nie jest wylewny, ale lubi podkreślać, co zrobił dla innych. Dumny, jeśli wszystko w życiu jest na swoim miejscu.
Zawsze zmobilizowany, by pokonywać przyszłe trudności, z wyprzedzeniem rozważa wszelkie ryzyko. Ma dobre wyczucie rzeczywistej sytuacji i umie z tego korzystać. Wie, jak prawidłowo zorganizować ludzi do działania, dobrze ocenia swoje umiejętności biznesowe. Znacznie trudniej mu zrozumieć i ocenić perspektywy rozwoju ludzkich spraw i relacji.
Autorytatywny i o silnej woli, ale jeśli potrzeba, może być elastyczny w komunikacji, even to go on temporary assignment for the final goal. Rozumie znaczenie materialnych bodźców i wie, jak ich używać, nie tracąc przy tym korzyści. Pokazuje innym uprzejmość i przyjacielskość, ale w ważnych sprawach ściśle wymaga zgodność i jednomyślności.
Nudzi się, kiedy nie ma pożytku z jego zdolności i kiedy musi się zajmować czymś, czym stracił zainteresowanie albo nie jest praktyczne. Tylko nowe doświadczenia, częste zmiany zwracają mu energię do życia.
Musi przyciągać ludzką uwagę i szczególne usługi. W głębi serca jest nieco podejrzliwy i nieufny. Boi się nieczystych sztuczek i tego, że ktoś zawiedzie jego zaufanie. Ma skłonność sporadycznie wpadać w pesymizm i melancholię.
Kiedy myśli o swoich problemach, szczególnie o planach, stara się nie wygadać ich innym.
W chwilach rozpaczy, gdy potrzebuje zrozumienia, współczucia i pocieszenia, i tak nie decyduje się na szczerość ze względu na brak zaufania. Często ucieka się do alkoholu, by uwolnić się od stresu.
Nieco skryty, unika bezpośrednich rozmów i nie lubi, gdy ktoś próbuje wniknąć w głębię jego duszy – wtedy umiejętnie pokazuje osobie, gdzie jej miejsce. Otwiera się tylko przed bardzo bliskimi i przetestowanymi przyjaciółmi.
Powściągliwość w ekspresji emocjonalnej jest gwarancją powagi i niezawodności. Dumny i nierzucający się w oczy, nie wie, jak zabawiać gości, mężczyźni z tym podtypem rzadko komplementują kobiety. Doświadcza trudności z wyrażaniem swoich uczuć. Boi się zostać zależnym od kogokolwiek, nawet od bliskich przyjaciół.

Podtyp Se
Wytrwały, energiczny i zdecydowany człowiek. Seeking his acts both directly and through intermediaries. Zazwyczaj udaje mu się zostać zwycięzcą. Wie, jak kierować ludźmi, potrafi narzucać im swoją wolę, wyciąga przydatne i interesujące rzeczy. Wie, jak być miłym dla innych: może być dobrym rozmówcą, czarujący, dowcipny. Jest naturalnym przywódcą, bo to wymaga umiejętności walki, wygrywania, bycia entuzjastycznym, braku spadków energii. Nuda jest jego śmiertelnym wrogiem. Kiedy nie może pożytecznie zużyć energii, staje się trudny do wytrzymania.
Nastawiony na duży, rzeczywisty cel, ale często ma problemy z wybraniem tego celu. Dużo wahania, rozważań, wątpliwości. Ale kiedy już podejmie decyzję, działa błyskawicznie, zwiększając tempo i nie uspokajając się aż do osiągnięcia celu. To zaradny i elastyczny taktyk. Aktywny i energiczny, gdy sytuacja tego wymaga staje się nadzwyczajnie wydajny. Nie lubi rad, o które nie prosił, woli samemu podejmować decyzje. Może słuchać rozmówcy, ale ostatnie słowo i tak jest zazwyczaj zarezerwowane dla niego. Clerk does not make a tone when it pressured - strongly fighting back. Jeśli jest zainteresowany sprawą, pokazuje dyplomatyczne umiejętności i uprzejmość.
Nie lubi, kiedy inni podejmują inicjatywę, wydaje mu się to nie na miejscu, więc gdy coś mu się narzuca albo się go pospiesza, może robić dokładnie na odwrót. Bardzo dumny i przewrażliwiony, ale stara się to ukrywać, uważając to za swoją słabość. Nie wybacza braku taktu i niesprawiedliwości w stosunku do niego, co może powodować wybuchy agresji.
Wnikliwy, błyskotliwy, ma krytyczny umysł. W gniewie pokazuje nietolerancję dla braków u innych ludzi. Potrafi podać zwięzły opis człowieka, dodając do tego nutkę kpiny ( jeśli znajduje się w obecności obcych ludzi, może nawet „zmieszać kogoś z błotem”). Aktywnie promuje interesy swoje własne oraz ludzi, których kocha. Niepożądanym ludziom mógłby stworzyć nieprzyjazne środowisko, ale tym, których kocha, próbuje zapewnić komfort, pokazuje zainteresowanie i troskę.
Dumny ze swoich sukcesów i dzięki nim wysoko ocenia swoją osobowość. Ma tendencję do przeceniania własnych zasług, co prowadzi do arogancji i pragnienia uczenia innych. Pewność siebie i brak samokrytycyzmu nie ułatwia jego relacji z innymi. Szanuje ludzi wpływowych i powszechnie szanowanych. Wybacza ludziom elastycznym, łagodnym, bezbronnym, potrzebującym wsparcia, szczególnie dzieciom. Często zapewnia ochronę i wsparcie. Pomimo to jest stanowczy, a nawet szorstki w domu i w pracy.
Bardzo uparty i wymagający. W osobistych relacjach ciężko mu się dostosować do partnera, jest dość bezkompromisowy. Effort of will can make sense of a subordinate to reason, proud and independent. Często jest nieprzewidywalny w działaniu, które zależy od zmienności jego nastrojów. Raczej niestały pod względem swoich zainteresowań, hobby, ale uczucie przywiązania próbuje podtrzymywać przez długi czas. Docenia wartość starych przyjaźni, choć zazwyczaj nie okazuje sentymentu w relacjach. Walczy o wysoki standard życia. Ma dobry smak estetyczny, nie może sobie odmówić tego, co sprawia mu przyjemność. Śmiały w seksie, ale nieufny w miłości, boi się zostać oszukanym przez własne nadzieje i pragnienia. Szybko nudzi go monotonność: odbija się to na psychologicznej grze z partnerem; kiedy wątpliwości zastępują nadzieję, traktuje to jak element ekscytacji.

Awatar użytkownika
carlos
α
Posty: 2460
Rejestracja: środa 03 cze 2009, 20:36
Socjotyp: SEI
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SLE - podtypy (Meged, Owczarow)

Post autor: carlos » niedziela 24 maja 2015, 22:40

Zajebiste ;)
"Ostateczne [i największe] szczęście człowieka zasadza się na czołowym i zarazem najbardziej istotnym działaniu człowieka; jak wiadomo, jest nim działanie władzy myślenia, czyli myśli." --św Tomasz z Akwinu

niepokalane
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 21 mar 2013, 08:31
Socjotyp: IEI

Re: SLE - podtypy (Meged, Owczarow)

Post autor: niepokalane » poniedziałek 25 maja 2015, 13:15

:+1:

oh SLE... :czo:

ODPOWIEDZ