IEI (Fiłatowa)

ODPOWIEDZ
dillinger
Posty: 862
Rejestracja: środa 28 lis 2007, 19:34
Poprzedni login: dillinger

IEI (Fiłatowa)

Post autor: dillinger » czwartek 10 kwie 2008, 14:34

IEI – INFp – Poeta - Romantyk – Bradbury - :ni: :fe:

Świadomość jest zainstalowana w wiodącym bloku. Główną wartością romantyka jest jego wspaniała wyobraźnia. Dzięki :ni: jest w stanie przenikać przez przeszłość i przyszłość, czuć otaczający świat w całej jego okazałości, obserwować dynamikę obecnych zdarzeń, ponad to dzięki :fe: jest zdolny by emocjonalnie zainspirować ludzi do wykonania czynności uznawanych za potrzebne.

Opis działania silnych funkcji:

Ni :ni: : funkcja programowa. Introwertyczna intuicja u romantyka dyktuje, że jego świadomość jest zatopiona w modelowaniu przejściowych procesów. Żegluje, przepływa w obie strony w przyszłość i przeszłość. Jego świadomość w odróżnieniu od Krytyka(ILI) jest skoncentrowana na etyce i przez to nie jest on tak skoncentrowany na problemach materialnego świata i produktywności preferując rozwój w czasie ludzkich emocji i relacji pomiędzy nimi.

Romantyk wewnętrznie obserwuje, że wszystko jest w nieustannym ruchu: dzieci biegają, dorośli pracują, zachowania manifestują wzorce, rzeki płyną, kształty w chmurach poruszają się po niebie.. Czas zawiera możliwą do zidentyfikowania esencje tego wszystkiego. Marzyciel i romantyk, szczęście i rozważania są znaczeniem jego egzystencji. Ciągnie go do nowel zawierających marzenia i przygody. W tym wszystkim bierze udział razem z wyimaginowanymi bohaterami w ich przygodach. Romantyk uwielbia poddać się na długi czas poddawać się marzeniom. Jego marzenia z reguły skupiają się na czymś pięknym i wytwornym np. podróż dookoła świata na pokładzie komfortowego liniowca (razem z wytwornym towarzystwem), w luksusowym domku z kominkiem, cudowna miłość...

Jednakże Romantyk potrafi również wyczuć dojrzewanie wydarzeń tak, że jest w stanie wyłapać ledwo dostrzegalną płynność i dynamikę zmian nastrojów w społeczeństwie. Dokładnie czuje moment w czasie w którym musi działać, zwłaszcza sytuacje zbliżania się kryzysu i niebezpieczeństwa kiedy to czuje się wyraźnie zaniepokojony.

Raczej z pomyślnością udaje mu się zauważyć u innych charakterystyczne cechy, zdolności i potencjał tak więc, czasem ciągnie go do ludzi z zamiarem ich wykorzystania. Z szacunkiem do własnych zdolności i talentów posiada on wewnętrzne, często ukryte przekonanie, że prześciga on innych swoją duchową arystokracją uważając się za członka elity, ale z reguły nie próbuje nawet pokazywać tego przekonania.

Introwertyczna intuicja w wiodącym bloku blokuje innym możliwość obserwowania Romantyka, bowiem jest bardzo ciężko zanalizować jego zachowanie, a on często skłania się do usprawiedliwiania siebie we wszystkim. Jego tendencja do ignorowania rzeczywistości i jego trudności we własnym ocenianiu mogą doprowadzić go do egocentryzmu i nadmiernym oddawaniu się wyimaginowanemu światu.

Fe :fe: : funkcja wdrożenia programu. Po pojęciu tendencji występowania określonych zjawisk, Romantyk stara się w emocjonalny sposób wpłynąć na otaczających go ludzi aby pchnąć ich w kierunku odpowiednich działań. Wie w jaki sposób manipulować ludźmi za pomocą nastrojów by zainicjować niezbędną reakcje i uczucia. Romantyk nie wykonuje tego na siłę, lecz za pomocą perswazji, często poprzez „emocjonalną falę” która sygnalizuje, że zginie on jak krucha delikatna jednostka jeśli pomoc nie nadejdzie i jego prośby nie zostaną spełnione. Trudności sprawia mu działalność biznesowa dlatego stara się rozporządzić swoją pracę na inne osoby. Romantyk jest bardzo łatwo inspirowany dzięki sprzyjającemu klimatowi, ale też bardzo łatwo go urazić: wystarczająca przecząca intonacja potrafi wprowadzić go w trwały stan przygnębienia na cały dzień.

Jest on bardzo pewny w swojej poprawności, a jeśli ci którzy go otaczają nie będą potrafili wykonać do końca niezbędnych działalności, oburzenie i ckliwość Romantyka może osiągnąć taki poziom na długi czas, że nie będzie mógł tego przerwać, gdyż będzie chciał z wielkim zapałem dowieść swojej pozycji wszystkim.

Uwielbia być w centrum uwagi gdy jest w otoczeniu znajomych ludzi. Wie jak skierować siebie na innych poprzez uśmiech, poparcie czyjegoś zdania lub poprzez bycie grzecznym i konformalnym.

Jeśli romantyk przeżywa atak melancholii i niezadowolenia a takie zdarzają się często to wtedy będzie się izolował. Gdy czarny okres kończy się znów chce pokazywać jako pogodny i bystry z pozytywnymi oczekiwaniami skierowanymi na zmiany w życiu.

Jeśli znajduje się w kochającej i zrozumiałej atmosferze pokazują się jego najlepsze wartości: bycie pełnym troski i umiejętność w użyczaniu moralnego wsparcia. Rozumiejąc nastroje tych na których mu zależy stara się je poprawić, jest gotowy by ukazać ciepło i współczucie.

Posiadając wysoką emocjonalność Romantyk z wyczuciem odpowiada na wszystkie formy sztuki. W szczególności uwielbia muzykę i poezje, często tworzy własną. Często uczęszcza na koncerty i rozwija swój literacki dar.

Opis działalności słabych funkcji:

Te :te: : Romantyk jest skupiony na swoich marzeniach i to marzenia właśnie pomagają mu się ukryć przed rzeczywistością, która czasami okazuje się zbyt szorstka i surowa jak na jego gust.

Jego działalność w biznesie jest nie do przewidzenia odkąd jego zdatność ściśle zależy od nastroju: krótkie napaści naprzemiennie z okresami przedłużającej się bierności. Z reguły on ma niski zapas energii i dlatego ma trudności ze zmuszeniem się do pracy. Wrodzona niemoc, nagłe osłabienie i niska działalność są często rekompensowane przez potrzebę przedłużenia snu. Z tego samego powodu bez duchowego wsparcia często znajduje się na niższej pozycji społecznej niż by się mogło wydawać z uwagi na jego zdolności. Stąd Romantyk ma skłonności do przyglądania się energicznym ludziom, którzy posiadają wyższy status społeczny z cichym poczuciem zazdrości i poczuciem, że życie skrzywdziło go i mimowolnie próbuje usprawiedliwić siebie szukając ludzi których mógłby uznać za przyczynę swoich własnych niepowodzeń. Przez ten czas on pociesza siebie w fakcie, że jego szlachetne zasady, kruchość i wytworność psychiki nie pozwalają mu działać w taki sam sposób jak inni działają. W ten sposób usprawiedliwia swoją bierność poprzez stawianie siebie moralnie ponad tymi którzy go otaczają tym samym chroni w psychologiczny sposób chroni swoje słabości. Romantyk ma trudności z zaakceptowaniem odpowiedzialności osobistej. Woli zrzucić odpowiedzialność na innych, szczególnie w pracy jeśli sprawy idą źle.

Si :si: : normatywna funkcja. We wszystkim co dotyczy jego zdrowia i wyglądu zewnętrznego stara się nie pokazywać gorzej niż inni przywierając do społecznych standardów. Prawda, że jego wrodzona elegancja powinna być zauważona, jego umiejętność ukazania się w wyrafinowany sposób, ubrania się z doskonałym smakiem, nawet jego sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Kobieta tego typu może się spóźnić do pracy nawet dwie godziny, ale jeśli się już pojawią to w idealnie zadbanym wyglądzie, w eleganckiej sukience z dokładnie wybranymi dodatkami (preferując nie jasne, lecz ciemne kolory odzieży).

Romantyk ma trudności z zarządzaniem funduszami, nie rozważa swojego budżetu wcześniej niż kupuje piękne i eleganckie rzeczy. Nawet jeśli brakuje mu użytecznych rzeczy, a jego fundusze nie są w najlepszej kondycji to jest dla niego bardzo trudnym myśleć o tak prozaicznej rzeczy jaką są pieniądze. Dla niego pożądanym jest zabawiać się w każdy możliwy sposób.

Romantyk nie jest przywódcą tylko zawsze niewolnikiem. Przychylne warunki dla działalności muszą być jak to tylko możliwe twórcze i kreatywne. Ciężko mu pokazywać inicjatywę by zderzyć się z otoczeniem, stąd często stosuje się do norm i zasad podyktowanych przez społeczeństwo w którym żyje.

Romantyk w pracy i domu:

Sentymentalny i niezdecydowany, nienawidzi brać odpowiedzialności nie tylko za innych, ale też za siebie. Romantyk preferuje nie zajmować pozycji lidera. Jeśli jednak los zmusza go do takiej pozycji może on z powodzeniem poradzić sobie ze strategicznymi zadaniami. Łagodnie wiąże się z podwładnymi i może używać uczuć jako narzędzia do wpływania na nich od których wymaga delikatnych stosunków. W tego typu sytuacjach jest to lepsze jeżeli Romantyk ma prowadzić małą grupkę.

Dla romantyka miłość i rodzina mają ogromną wartość. Potrafi głęboko emocjonalnie zaangażować się w relacje z kimś i przez lata może pamiętać i sympatyzować o kimś dla niego ważnym nawet jeśli ich stosunki się pogorszyły. Często jego marzenia dostarczają innym romantycznych wartości, które mogą nawet nigdy się nie spełnić w prawdziwym życiu.

W życiu rodzinnym ma wielkie trudności odnaleźć się w domowych pracach, jest to jego wróg numer jeden. Jeśli sztywno i skrupulatnie wymagasz od romantyka wykonania domowych prac możesz spodziewać się złości z jego strony, a nawet dyskusji na ten temat.

Z uwagi na rozwiązanie tego problemu, w dopuszczalny sposób, romantyk ma skłonności do manipulowania krewnymi pokazując swoją niemoc która pomaga mu uniknąć domowych obowiązków i zrzuceniu odpowiedzialności na innych z dala od siebie. Dla tego celu z łatwością potrafi znaleźć słabe punkty u innych i umiejętnie dzięki nim na nich wpłynąć. Kiedy to nie skutkuje romantyk może niespodziewanie zacząć zachowywać się w ostro i szorstko z bliskimi sobie ludźmi, pomimo, że z ludźmi z którymi jest w dalszej relacji zachowuje się miło i delikatnie. Tylko w ekskluzywnej sytuacji, kiedy romantyk doświadcza miłości w stosunku do ludzi dla niego ważnych jego wewnętrzne siły wystarczą by dostarczyć niezbędnej energii do wykonania domowych prac z własnej woli.

Romantyk uwielbia gościć gości w swoim domu, aby pięknie dekorować jego otoczenie. Dla niego jest to ważniejsze od nawet jedzenia, jedynie uroczysty posiłek jest postrzegany jako sposób miłego kontaktu. Choćby nie wiadomo przez co był zajęty, ze względu na innych przedstawi elementarną zasadę fantazji: przyjęcie gości, instrukcje, rzemiosło... Ale ze względu na siebie postępuje w taki sam nieinteresujący sposób. Romantyk dla przykładu nie przygotowuje sobie dobrego posiłku, a zamiast tego zadowoli się na obiad kanapką z dżemem (jeśli taka jest możliwa do natychmiastowego przygotowania z lodówki).

orginalny tekst: http://the16types.info/forums/viewtopic.php?t=9091
t: dill

ODPOWIEDZ