SLE - portret płci

ODPOWIEDZ
ewutek
Posty: 751
Rejestracja: wtorek 17 lip 2007, 11:56
Socjotyp: LSI

SLE - portret płci

Post autor: ewutek » poniedziałek 19 sty 2009, 22:44

Kobieta

Dziewczyna Żukow - jeden z najsilniejszych i najbardziej bezpośrednich typów w socjonice. Na zewnątrz mocna, wysportowana, o obliczu silnym i wolicjonalnym. Takiej kobiety nie da się nie zauważyć.

Fizycznie rozwinięta, doskonale czuje swoje ciało. Preferuje sportową, naturalną odzież. Starsze SLE trzymują się nienagannego, biurowego stylu. Cały ich wygląd świadczy o odpowiedzialności i poważnym stosunku do sprawy.

W dzieciństwie mało ciągnie ją do lalek i typowych dziewczęcych zabaw. Lubi chłopięce rozrywki. W szkole Żukówny dobrze się uczą, chociaż nie zawsze są posłusznymi dziewczynkami. Z dyscypliną nie zawsze bywa u nich w porządku. W starszych klasach mogą nie odrabiać lekcji, opuszczać zajęcia, wagarować - ale mimo, że mają do tego predyspozycje, najwięcej zależy od wychowania w rodzinie i tego, jak mocno pochłonięte są jakąś wybraną dziedziną. Dziewczyna SLE, która stawia na naukę ma silne ambicje, jest jedną z najlepszych studentek.

To bardzo posłuszna, oddana żona, prawdziwa towarzyszka i najlepszy pomocnik dla swojego małżonka. Prawdą jest, że częściej „pomocą” okazuje mąż, a kontrola wszystkich domowych spraw, w tym jego kariery, przechodzi na nią. W takim wypadku będzie lepiej, jeśli mężczyzna ustąpi. Sprzeciwiać się nie warto - ona wie lepiej. Jeśli pojawi się u niej potrzeba wyjaśnić coś, czy postawić na swoim (a Żukówna zawsze dopnie swego), bez ceregieli powie partnerowi o wszystkim prosto w oczy.

I właśnie tutaj widać podstawową trudność dla kobiet tego typu, zwłaszcza podczas zalotów. Ogólnie przyjęło się uważać, że kobieta powinna być istotą głupiutką, podległą i lekkomyślną. Takie dziewczyny tradycyjnie się podobają. W dziewczynach typu SLE mało jest romantyzmu i głupiutkości (chociaż są całkiem sentymentalne). Nie pasują do standardowego stereotypu, dlatego nie bez trudu znajdują partnera.

Ponieważ kiepsko orientują się w rozwoju relacji, dlatego nie mogą nimi sterować. Nie wyczuwają, że związek zmierza ku końcowi, dopóki nie stanie się to faktem dokonanym. Koniec relacji jest dla nich zawsze nagły i traumatyczny. Jeśli mężczyzna wydaje się dla Żukówny atrakcyjny, podchodzi do tej relacji w trybie rozkazującym. Nie wszyscy mężczyźni gotowi są na taki rozwój wydarzeń, więc pewnie dlatego uciekają, co głęboko je rani, uznają to za zdradę.

Często niezdolne kontrolować swoich związków, dziewczyny tego typu mogą dokonywać nagłych, niezrozumiałych, a nawet ekstrawaganckich czynów. Starają się przyciągnąć uwagę swoją niezwykłością, oryginalnością czy nieprzewidywalnością, ponieważ w kulturze utarło się, że kobieta powinna być dla mężczyzny zagadkowa i niezrozumiała. Dlatego może ni z tego, niż owego rzucić swojego partnera, powiedzieć mu że to absolutny koniec, po czym do niego wrócić. Może się to przez jakiś czas powtarzać, zwłaszcza jeśli partner nie posiada silnej (albo chociaż jakiejkolwiek) etyki.

W domach przedstawicielek tego typu zwykle panuje porządek, do którego mają stosunek lekko wojskowy. Kobieta SLE nie dba o sterylną czystość, jednak sprząta bardzo regularnie: zwykłe porządki raz na tydzień, generalne raz na rok. W razie konieczności na czas umyte będą okna, zrobiony remont, naprawione cieknące krany etc. Jednym słowem gospodarka u kobiet tego typu jest solidna. Rozgardiaszu w ich domach nie uświadczysz.

Taki sam stosunek ma Żukówna do gotowania. Dobre, świeże jedzenie w odpowiedniej ilości, jednak na zbytnie dogadzanie członkowie rodziny nie mają co liczyć. Każdy dostaje to co niezbędne, już ona się o to postara, jednak poświęcać się nie zamierza. Ma bardzo wysokie poczucie własnej godności., ceni się i nikomu nie pozwala wejść sobie na głowę.

W domu kobiety SLE to prawdziwe głównodowodzące. Rozkazy wydawane są wyraźnie, a za ich niespełnienie czeka surowa, nieunikniona kara. Stają się surowymi, wymagającymi, ale sprawiedliwymi matkami, które wiedzą że w życiu rodziny zawsze jest czas na relaks. W wychowaniu nie chcą niczego przeoczyć. Dzieciom zaszczepi pracowitość, żadnej rozpusty - mają wyrosnąć na uprzejmych i wykształconych ludzi (jeśli uzna, że tak trzeba). Jednym słowem - szczyci się swoimi dziećmi i inni też obowiązkowo będą z nich dumni! Taka mama sama stawia przed dzieckiem cele i skłania je swoją woluntarną ręką do ich osiągnięcia.

Żukówna jest bardzo towarzyska, lubi przebywać w grupie. Nie stroni od zabawy, chętnie pośmieje się do rozpuku w kręgu przyjaciół, czy ze współpracownikami na wieczorze korporacyjnym. Lubi anegdoty, często pikantne i sama umie je opowiadać. Zawsze rozrusza kompanię, zorganizuje imprezę, wycieczkę, i przydzieli zadania - kto kupuje bilety, kto rezerwuje miejsca w hotelu etc. Ma towarzyski temperament.

Kobiety tego typu są rzeczowe, zawsze wiedzą czego chcą. Mają głowy na karkach, dobre wykształcenie, silną wolę - ukierunkowaną i przedsiębiorczą. To wspaniałe współpracowniczki - konkretne, odpowiedzialne, przygotowane. Wszystkie, o czym wspomniano we prowadzeniu opisu Żukowa, są systematyczne - dokumenty, informacje, przedsięwzięcia - wszystko znajduje się pod kontrolą. Dzięki swoim wspaniałym zawodowym predyspozycjom przedstawicielki tego typu często zajmują kierownicze stanowiska.

Nie lekko pracuje się z Żukówną. Jej szczerość i wymagania nie zawsze odpowiadają współpracownikom - zarówno podwładnym, jak i zwierzchnikom, których nie dość że się nie obawia, to jeszcze stawia im żądania, które uważa za potrzebne. Mija się to z tradycyjnym oczekiwaniem co do zachowania kobiety, która w pracy nie powinna czuć się pewniej od mężczyzny, a winna być bardziej ustępliwa i łagodna dla kolegów, nie mówiąc o zwierzchnikach. Niczego podobnego od kobiety SLE nie należy oczekiwać.

W jej postępowaniu mało jest dyplomacji. Przez jakiś czas może przyglądać się nieprzyjemnej sytuacji, ale potem bezwzględnie poustawia wszystko na swoim miejscu - prosto i błyskawicznie, czasami dokładając do swojego energicznego przemówienie niestosowne słownictwo.

Budowlańcy wylawszy cement pod przed budynkiem nie zostawili mieszkańcom przepisowej kładki do przejścia. Dziewczyna SLE, której sprzykrzyło się obserwowanie przeskakujących ludzi, przy pomocy swojego samochodu zablokowała dostęp do betoniarki. Robotnikowi oznajmiła, że postoi tu dopóki w betoniarce nie skończy się benzyna - przestanie się obracać, beton zastygnie, a on będzie go musiał potem łomem wydłubywać. Więc lepiej niech zbierze kolegów, którzy przeproszą mieszkańców i szybko zrobią dla nich przejście. Robotnik wybrał drugi wariant, przy czym musiał wypełnić wszystkie punkty programu, włącznie z przeprosinami.

Kto potrafi wytrzymać taką szczerość, może liczyć na dobre relacje z kobietą SLE. Na pozostałych po prostu nie zwraca uwagi, chociaż w głębi przeżywa, że nie ze wszystkimi jej się układa. Bardzo ważne jest dla niej, żeby była dobrze odbierana i traktowana. Z bólem przeżywa ataki własnej szorstkości i niepowściągliwości, ale z trudem znajduje inne sposoby regulowania złożonych (i prostych) etycznie sytuacji.

Przejście na emeryturę dla kobiety SLE równoznaczne jest z końcem życia, ponieważ praca to najważniejszy bodziec poruszający wszystko: oznacza szacunek i pozycję w społeczeństwie, pieniądze i potwierdzenie własnego znaczenia w oczach innych, a co za tym idzie - poczucie pożyteczności. Kamieniołom gospodyni domowej jej nie pociąga - zbyt wąski i niewiele znaczący sektor. Ona, tak naprawdę, mogłaby dowodzić pułkiem.


Mężczyzna

Nawet jeśli SLE jest szczupły i zgrabny (a taki bywa nieczęsto), to i tak wygląda na osobę mocno stąpającą po ziemi. Cała jego sylwetka sprawia wrażenie masywnej, solidnej. Porusza się pewnie i miarowo, a swoje opinie wyraża zdecydowanie i poważnie.

Zwykle preferuje krótkie (albo trochę dłuższe) włosy. Nosi nowoczesne swetry, luźnego kroju koszule i podkoszulki, a także szerokie, bezkształtne spodnie i wielkie buty. Większość dorosłych SLE z reguły zajmuje wysokie stanowiska, dlatego ubierają garnitury i krawaty.

Przedstawiciele tego typu odznaczają się ogromną praktycznością, strategicznym myśleniem i szerokim polem widzenia, by lepiej rozumieć innych, wiedzieć jak postępować w tej czy innej sytuacji i nie bać się brać na siebie odpowiedzialności - w rezultacie przywództwo często jest ich udziałem. Zanim jeszcze zdążycie się zorientować co i jak, a już otrzymacie od SLE krótkie i dokładne wskazówki gdzie wziąć łopaty i grabie do sprzątnięcia terenu, kto ma iść po chrust, kto będzie gotować etc.; wie jak zorganizować swój biznes, z którą firmą zerwać kontrakt itd.

Inteligentny, utalentowany, obdarzony mocnym (nie zawsze cenzuralnym) poczuciem humoru. Emanuje z niego siła i pewność siebie. Otoczenie się ożywia gdy tylko się zjawia, ze wszystkich stron sypią się dowcipy i towarzyszące im salwy śmiechu - czuć, że to on "kieruje" całą paczką.

Wraz z pojawieniem się SLE-szefa pracownicy również bardzo się ożywiają, robota zaczyna palić się w rękach, ich ruchy stają się dostrzegalne i energiczne - nikt nie chce trafić pod jego surową rękę, dostać upomnienie czy po prostu mocną burę.

Zazwyczaj niewielu jest śmiałków skłonnych wkroczyć na terytorium należące do SLE, począwszy od miejsca w wagonie metra - na biurze w miejscu pracy kończąc. Ewentualnie można podziwiać jego mieszkanie, działkę, samochód, krzesło, filiżankę i wiele innych, które uważa za swoje. Mężczyzna tego socjotypu widzi pożytek w prestiżu, wszystko co do niego należy zawsze będzie większe, lepsze lub po prostu porządne. Można z wielkim prawdopodobieństwem założyć, że jeśli nie wszyscy, to przynajmniej znakomita część posiadaczy potężnych samochodów osobowych, przypominających czołgi, to SLE. Określenie najlepiej pasujące do mężczyzny tego typu, to właściciel.

Przy tym SLE to twardy żołnierz i z niezrozumieniem odnosi się do rozrzutności i wytworności, zarówno w materialnej jak i duchowej sferze. Nie darmo SLE często znajdują dla siebie zastosowanie w armii stając się wybitnymi wojskowymi. Rozluźniający i zbyt komfortowy tryb życia - nie dla nich. Mogą obchodzić się z minimalnymi życiowymi wygodami - jeśli zajdzie konieczność odmawiając sobie pod wieloma względami.

Z życia: "Młody ojciec (SLE) udał się z dwójką synów na tygodniową wycieczkę na Północ. Trasa prowadziła przez półdzikie, wyludnione miejscowości. Ponieważ przed odjazdem na pakowanie zostało za mało czasu, w pośpiechu zabrali tylko te produkty, które były pod ręką. Po kilku dniach, już na trasie, okazało się że jedzenia na tydzień dla wszystkich nie wystarczy, a do najbliższej osady jest 2 dni z okładem. Żeby dzieci nie głodowały, ojciec przez te 2-3 dni w ogóle nic nie jadł".

Zawsze w gotowości, zawsze w walce o jakieś dokonania. Działalność, oprócz tego że wielka, prowadzona jest z rozmachem. Ale zakres przyłożenia jego sił nie ogranicza się do jednego tylko biznesu. Według właściwości swojego umysłu zdolny jest, jak genialny naukowiec, utworzyć wokół siebie sprawdzoną drużynę współtowarzyszy. Jego potężny talent i niestrudzona energia często torują drogę nowym kierunkom w nauce i technice. Systemowe myślenie, szerokie horyzonty, zdolność szybkiego reagowania na nowe, stanowczość, gotowość brania na siebie odpowiedzialności, a jeśli trzeba - ryzykowanie - to zalety sprzyjające jego skuteczności na tym (i nie tylko na tym) polu.

Przy tym wszystkim mężczyzna SLE jest prostolinijny, często grubiański. Nieporadność w kontaktach, może nawet nie zauważyć ile drzew nałamał. Jednak dysponując silną energetyką i potężnym napędem (?) po prostu "przełamuje" takie sytuacje wychodząc z nich bez uszczerbku dla siebie (czego nie można powiedzieć o innych!). Jeśli opowiedzieć mu o jakichś intrygach za jego plecami, opędzi się "boisz się wilków, to nie chodź do lasu". Na takie "drobiazgi" nie będzie zwracać uwagi. A jeśli coś wyda mu się w czyimś zachowaniu dziwne czy nieuczciwe, to poinformuje go o tym osobiście.

ODPOWIEDZ