Wersja beta testu od WSS

Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
poltergeist

Re: Wersja beta testu od WSS

Post autor: poltergeist » czwartek 08 gru 2016, 18:03

Przypomniałem sobie, że miałem sprawdzić, jak dokładnie działa test i którymi dychotomiami się posługuje.

Pierwsza seria pytań rozróżnia alfodeltę i betogammę, druga alfobetę od gammodelty (DR rozsądni/stanowczy i subiektywizm/obiektywizm).
BTW Przeszukując blog WSS natrafiłem na info, że nazywają te dychotomie world accepting/world rejecting (IMO to jest właśnie esencja tej dychotomii, nie rozsądność/stanowczość i jej typowe opisy) i clarity seeking/integrity seeking (również trafne, subiektywizm alfobety to jest wynik Ti/Fe-cenienia, alfobeta buduje i ulepsza sobie Ti-owe systemy i odrzuca kiedy zbyt wiele się nie zgadza, a gammodelta nie skupia się na Ti, tylko odrzuca od razu kiedy tylko sprzeczności (często możliwe do naprawienia) zaburzają integralność, spójność; innymi słowy alfobeta jest skłonna trzymać system kiedy niedokładnie opisuje rzeczywistość, ale ją porządkuje, a reszta nie, postrzega Ti jako sztywne ramy które mogą zaburzać integralność uwadzając o ludzi i idee tam, gdzie teoria nie dość szczegółowo opisuje rzeczywistość?).

Pytanie 14. z pierwszej serii jest bez sensu, zachowanie w sytuacji konfliktu nijak się nie ma do tej dychotomii, ale poza tym wszystkie są trafne.
Druga seria jest o tyle problematyczna, że zawiera pytania, gdzie nie udało im się uniknąć zaburzenia odpowiedzi przez introwersję (introwertyków może do gammodelty przerzucać błędnie - pytania 5., 7., 10. najbardziej), pytanie 4. w którym sądzę, że alfa będzie zaznaczać B, a beta A (więc nie sprawdza tej dychotomii w praktyce). Do tego pytania 9. i 14. to w przypadku alfy odpowiedź A tylko przy pewnej dozie naiwności chyba. 8. i 13. są przestrzelone, to nie jest Ti-cenienie, a 12. to zupełnie nie wiem co chcieli osiągnąć - proponuję robiąc test zignorować pytania z drugiej serii, które nie pasują na 100% i podliczyć wynik z reszty (tylko ostatnie pytanie wpływa na wynik, zabawnie nieprofesjonalne :p).

Dalej zaczynają się pytania skrojone pod konkretną kwadrę i tu mogę powiedzieć, że w przypadku delty wygląda to jakby sprawdzały ST/NF, tymczasem sprawdzają I/E (po przejściu do czwartej serii widać, że dopiero te są wyraźnie pod ST/NF). W przypasku alfy (szczególnie NT) trzecia seria pytań bardziej sprawdza chwilowy stan "energetyczny" niż rzeczywiste I/E. Czwarta seria u alfy jest generalnie ok, choć chciałbym wiedzieć jak alfy SF odpowiadają na pytania o użycie ich silnego niecenionego Se.
Pytań gammy i bety nie sprawdzałem.

Podsumowując, test jest bardzo sprytnie skonstruowany, gorzej z trafnością pytań w drugiej i trzeciej serii. Wadę ma taką, że kiedy któraś seria pytań źle zaklasyfikuje, to następne z oczywistych przyczyn nie mają większego sensu (przewaga testów, które zadają pytania niezależnie od poprzednich i podliczają na końcu). Jedyny sensowny test korzystający z dychotomii Reinina jaki widziałem.

Wysłał bym im taką analizę testu, ale nie widzę info jak się z nimi skontaktować, a nie chce mi się pisać tego po angielsku w okienko "is there any feedback", bo skąd mam wiedzieć, czy to przeczytają :<

borze jodłowy, naprawdę napisałem aż tyle? :o *idzie pogrubić istotne rzeczy*

Capp

Post autor: Capp » czwartek 08 gru 2016, 18:13

Skontaktuj się z Jackiem Oliverem Aaronem, ja i kilka innych osób z forum przez facebook'a rozmawialiśmy z nim trochę o socjonice. On jest autorem testu i World Socionics Society.

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Socjotyp: ILE
Poprzedni login: KiermaszKości

Post autor: Osteoporoza » piątek 09 gru 2016, 11:40

Potwierdzam, z Jackiem można pogadać i całkiem sensownie typuje.

Yellowstone
Socjotyp: ESE

Post autor: Yellowstone » sobota 18 lut 2017, 02:18

Mi też wyszło LII.
Beznadziejny test jak każdy.
Wystarczy, że lubisz myśleć i jesteś logikiem. Wystarczy, że lubisz "nowe idee" i masz Ne w ego.

krolewski_as
Socjotyp: LIE

Post autor: krolewski_as » niedziela 19 lut 2017, 21:57

Wyszło mi ILI, co by w pewnym stopniu pasowało do mojej prawdopodobnej Ni-ozy w ego, lecz powątpiewam w skuteczność owego testu.
Jakby nie patrzeć, socjon bazuje na ułożeniu elementów informacyjnych na podstawie wymiarowości funkcji, a nie na metodzie eliminacji potencjalnych kwadr/typów poprzez dychotomie.
Poza tym algorytm działania tego testu jest tak łatwo rozszyfrować, że po ok. 4~5 próbach wiesz już co zaznaczyć, aby osiągnąć dany socjotyp.

ODPOWIEDZ