Instynkty

Dyskusje i materiały dotyczące Enneagramu
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
Marco
β
Socjotyp: LSI

Instynkty

Post autor: Marco » piątek 02 sie 2013, 01:21

Kompozycje twarzy w rożnych wariantach instynktów.
Bardzo ciekawie zrobione. :szok2:

[hr][/hr]
Opisy Instynktów, warianty enneatypów.

inv
Socjotyp: ILE
Poprzedni login: Inv

Re: Enneatypy

Post autor: inv » piątek 02 sie 2013, 10:27

Wyraźnie widać, że znajduję się w sp/sx :]
tutaj się pisze mądre bzdury

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » piątek 02 sie 2013, 12:45

Również jestem sp/sx. :czekolada:

Awatar użytkownika
nlg
Socjotyp: LIE

Post autor: nlg » piątek 02 sie 2013, 12:59

Test: http://www.eclecticenergies.com/enneagram/test-2.php

Mój wynik: http://www.speedyshare.com/pnJFX/Clipboard03.jpg

Jestem zupełnie świeży w tym temacie.

1. Abstrahując od ich poprawności, to jak takie wyniki zinterpretować? Jako sx/so?

2. Ta teoria ma w ogóle jakieś podstawy czy to taka zabawa?
Ostatnio zmieniony piątek 02 sie 2013, 13:20 przez Anonymous, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
mignonne
Socjotyp: IEE

Post autor: mignonne » piątek 02 sie 2013, 13:06

O jezu XD To jest genialne. :D Ciekawe czy będzie organizowane VI instynktowe. :D Ludzie so/sx i so/sp pokazani na zdjęciach mnie przerażają (to by może wyjaśniało jak udaje mi się jak ognia unikać skrajnie towarzyskich i ekstrawertycznych osób idealnie dostosowanych społecznie :P – totalnie takich osób nie trawię).
kosęfelisiarka pisze:Wyraźnie widać, że znajduję się w sp/sx :]
Tak? :) Ja bym pomyślała, że sx/sp. :) (ale to na podstawie rozmów, nie wyglądu)

Hm, ja kiedyś najsilniej się identyfikowałam z instynktem sp/sx, ale na zdjęciach osoby sp/sx mają jak dla mnie jakiś takie stanowczy wyraz twarzy i trochę zaciśnięte usta, wyglądają też jakoś ascetycznie jak dla mnie. Wizualnie (z mimiki) chyba najbardziej przypominam sp/so (uśmiecham się dokładnie tak jak ten pan na zdjęciu XD), no ale mam znacznie bardziej spiczastą twarz. :P

Podtyp sp/so też brałam pod uwagę, dwa lata temu nagle czytając opis doświadczyłam takiego zdziwienia: o jezu :O tyle pasuje :O. Zgadza mi się ewidentnie koncentracja na celach i praktyczność, podkreślanie lojalności, ale z drugiej strony wydał mi się taki zimny i mało duchowy. Wpływ społeczny w pewien sposób mnie interesuje, ale jestem rebeliantem i nie cierpię większości organizacji. :P (Mogę niektóre działania niektórych organizacji wspierać, ale identyfikowanie się z nimi przynależność do nich uważam za absurd, większość jest dla mnie źle zorganizowana i tylko część ich działań uznaję za skuteczne i wartościowe – za duża ideowość, a za małe skupienie na rezultatach niestety).
z opisu sp/so pisze:Mogą mieć charakterystycznie bezceremonialny i bezpośredni sposób komunikowania się, do którego inni ludzie muszą przywyknąć. Ich mocną stroną są sprawy związane z zaangażowaniem i poświęceniem; lubią być dobroczyńcami wspomagającymi praktyczne potrzeby społeczeństwa
Tak, tak i jeszcze raz tak. :P
z opisu sp/so pisze:Często „żyją konserwatywnie” i ubierają się w mało atrakcyjny sposób, który jednak zawsze dobrze oddaje ich życiowy status.
A to moim zdaniem głupota. Status jest o tyle ważny, że daje niezależność od innych ludzi, ale manifestowanie go uważam za próżne i lekkomyślne. Generalnie uważam, że to słabość, bo jeśli pozycja rzeczywiście byłaby silna to sama by się manifestowała bez jakichś rekwizytów. :P

Z podtypu sp/sx zgadza mi się przede wszystkim:
z opisu sp/sx pisze:Przywiązują się do ludzi naturalnie i głęboko, w przeciwieństwie do formalności charakteryzującej drugi podtyp samozachowawczy. Bywają niepewne/niezdecydowane jeśli chodzi o zakładanie nowych relacji, wolą troszczyć się o kilka ważnych dla nich, już istniejących więzi
Może poza tym „niepewne”, bo po prostu staram się ocenić czy jakaś relacja będzie dla mnie satysfakcjonująca, jeśli okazuje się że nie to postrzegam to jako stratę czasu, i że niepotrzebnie poświęciłam komuś czas, który mogłam przeznaczyć dla siebie (własny rozwój, korzyści). Mam poczucie, że ktoś na to nie zasługiwał i pomyliłam się w ocenie sytuacji. Wolę więc się skupiać na „pewnych” ludziach, którzy się po prostu sprawdzają.
z opisu sp/sx pisze:Schronienie jakim jest dla nich dom jest dla nich nadrzędną troską i dla tego podtypu typowym jest znajdowanie ogromnej przyjemności w dekorowaniu swoich wnętrz - ujawniają tak swoje ukochane poczucie smaku i głębi.
To też mi się zgadza. Może nie chodzi o samą czynność dekorowania, ale po prostu bardzo lubię posiadać takie bezpieczne przystanie, najlepiej kilka. Przywiązuję sporą wagę do ich wyglądu, bo to znacznie wpływa na moje samopoczucie i wyrażam przez to jakoś siebie.

A tu ciekawe – instynkty w ramach enneagramu, na osobnych stronach są omówione jak to działa w ramach jednego enneatypu.
http://www.enneagram.pl/dokuwiki/doku.p ... _cobal.org

Sugeruję też zmianę nazwy tematu, bo to nie są enneatypy tylko instynkty.
Ponoć ENFp :D

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » piątek 02 sie 2013, 13:10

mignonne pisze:Sugeruję też zmianę nazwy tematu, bo to nie są enneatypy tylko instynkty.
Nazwa zmieniona, resztę przejrzę później.

Przy okazji jak podajecie jakieś cytaty/wyniki to w miarę możliwości ze źródłami. ;)

Awatar użytkownika
coco
Socjotyp: SEE
Poprzedni login: coco

Re: Instynkty

Post autor: coco » piątek 02 sie 2013, 14:13

sx/sp, z ryja też się zgadza chyba

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » piątek 02 sie 2013, 15:37

enelże pisze: jak takie wyniki zinterpretować??
Tu jest dość sporo informacji.
mignonne pisze: Ciekawe czy będzie organizowane VI instynktowe. :D
Można zorganizować... wstawiając obok zdjęcia foty przykładowe porównawczo. :D

Jak się spojrzy na te same warianty obu płci lepiej widać różnice i podobieństwa między zdjęciami. :hm:

Awatar użytkownika
nlg

Post autor: nlg » piątek 02 sie 2013, 16:29

Ciekawe, poczytam w wolnym czasie.

Bium
Socjotyp: IEI
Poprzedni login: Bium

Post autor: Bium » czwartek 10 paź 2013, 22:47

Myślicie, że instynkty mogą ulegać zmianie pod wpływem poważnej zmiany warunków życia? Wiem, że to pytanie jest stare jak typologie osobowości i może zaprzeczać naturze instynktu, ale serio się pytam. ;)

P.S. Po ryju nie umiem się wytypować, ale so sx raczej nie, zbyt poczciwie i nieceniąco-Se wygląda. :D
SpoilerShow
Obrazek
Choć nie jestem do pisania
ani do rysowania
leżę sobie dumnie
przyjemnie w tej trumnie!

IEI :fe:

Awatar użytkownika
Toszek
Socjotyp: LII
Poprzedni login: Toszek

Post autor: Toszek » niedziela 13 paź 2013, 01:07

Po pierwszym przeczytaniu tych instynktow dla 5 - cos miedzy so/sx, sx/sp, sx/so.

Po konsultacji z Eszpe jak juz zaczalem co nieco ogarniac - na pewno sx na poczatku, najprawdopodobniej sx/sp, mozliwe sx/so ale malo prawdopodobne.

Na ryjki sie na razie nie porywam bo nic mi nie mowia.
Unikanie, omijanie roznych sytuacji zyciowych jest wspolnym mianownikiem zyciowych strat

W GoT najbardziej lubie ogladac sceny z Joffreyem

Awatar użytkownika
carlos
α
Socjotyp: SEI
Kontakt:

Post autor: carlos » poniedziałek 14 paź 2013, 15:05

mi zawsze wyjchodziło 4w5 sx/sp
"Ostateczne [i największe] szczęście człowieka zasadza się na czołowym i zarazem najbardziej istotnym działaniu człowieka; jak wiadomo, jest nim działanie władzy myślenia, czyli myśli." --św Tomasz z Akwinu

Awatar użytkownika
malna
Socjotyp: EII
Poprzedni login: malna

Post autor: malna » poniedziałek 14 paź 2013, 15:42

Sp/sx, zarówno z opisu jak i vi.
EII Ne

a lot of hope in one man tent

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » poniedziałek 14 paź 2013, 15:55

Jakby kogoś interesowało, są jeszcze opisy instynktów dla enneatypów z enneagram.pl ;)

Bium
Socjotyp: IEI
Poprzedni login: Bium

Post autor: Bium » poniedziałek 14 paź 2013, 19:38

Najprawdopodobniej so sx. :3
SpoilerShow
Obrazek
Choć nie jestem do pisania
ani do rysowania
leżę sobie dumnie
przyjemnie w tej trumnie!

IEI :fe:

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » wtorek 15 paź 2013, 23:47

ja jestem so/sx i zapewniam że nie jestem skrajnie towarzyski i dostosowany społecznie :P, generalnie patrz opis:
Ten podtyp ma bardzo silne zdolności socjalne jeśli chodzi o relacje dwuosobowe, lecz często czuję się źle w większych grupach. Lubią kultywować wiele znajomości i łatwo się angażują jeśli czyjaś osoba ich zainteresuje, ciężko im jednak utrzymać te więzi z tą osobą, gdy są od siebie daleko. Mogą wydawać się lekkomyślne, niestałe i „niezakorzenione”, gdyż są skłonne do naśladowania innych by się do nich zbliżyć, brakuje im jednak zdefiniowanej bliskości która mogłaby dać relacjom bardziej stabilnego podłoża. Mogą być zainteresowane polityką, ale zasadniczo są bardziej pragmatyczne i mniej stronnicze (zaangażowane, mniej skłonne do bycia zwolennikiem jakieś partii etc.) niż drugi wariant społeczny. Często doskonale orientują się w kulturze masowej i najnowszych trendach.
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » wtorek 15 paź 2013, 23:57

a wogle jeśli chodzi o te twarze, to nie widzę się nigdzie...

Deidre
Poprzedni login: Deidre

Post autor: Deidre » środa 16 paź 2013, 00:01

sp/sx totalnie :3

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » środa 16 paź 2013, 00:30

Bu! pisze:Najprawdopodobniej so sx. :3
też masz smuty że nie masz koleguf?

Awatar użytkownika
nlg

Post autor: nlg » środa 16 paź 2013, 16:51

chyba sx/so, nie wiem

ODPOWIEDZ