Enneagram

Dyskusje i materiały dotyczące Enneagramu
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
grysik
Socjotyp: EIE
Poprzedni login: grysik

Re: Enneagram

Post autor: grysik » środa 08 lut 2012, 21:33

W ten sposób dokonali zasadniczego odkrycia NLP: To jak ludzie myślą o czymś, decydująco odmienia to jak będą to przeżywać.
Nie pamiętam gdzie to czytałem (chyba w "Blink" M. Gladwella) ale już samo zaplanowanie uruchomienia mięśni odpowiedzialnych za powstanie uśmiechu powoduje poprawę nastroju. Jeśli faktycznie tak jest to mamy tu do czynienia nie tyle z ciekawym związkiem - przyczyna skutek, ale z całkowitym odwróceniem tych ról. Kusi mnie, żeby to na sobie porządnie przećwiczyć gdy będę miał gorszy dzień :D Btw, ciekawe czy podobny efekt zachodzi przy wstawianiu emotek - nie mylić z wstawianiem emjotek (sorry, nie mogłem się powstrzymać :P)

:D :D :D :D [obserwuje reakcję] :D [powtarza doświadczenie]
Jura pisze:"Bliżej Psychologii: Tożsamość cz. II
posłuchaj audycji:"
PROSZĘ ZAUWAŻYĆ, ZE PO LATACH UDAWAŃ KOLEŚ AGENT JUŻ SAM NIE WIEDZIAŁ KIM JEST.... NIE POTRAFI SIĘ WYJŚĆ Z ROLI..I JEST SIĘ WRAKIEM CZŁOWIEKA. TO PRZYKRE.
Cholera, nie mam teraz czasu wysłuchać całej audycji, ale rzucę tylko, że zdarzały się przypadki Tajnych Współpracowników którzy swoją gorliwością zaskakiwali 'opiekunów'. Nie chodziło o szantaż czy o benefity w postaci pieniędzy czy innych dóbr. Tam działał jakiś mechanizm wymuszający tak nieprawdopodobne zaangażowanie. Może ktoś z psychologii się tym interesował? Hmm?

Awatar użytkownika
Emjotka
Socjotyp: SLI
Poprzedni login: Emjotka

Post autor: Emjotka » środa 08 lut 2012, 21:59

haveyouever pisze:Nie pamiętam gdzie to czytałem (chyba w "Blink" M. Gladwella) ale już samo zaplanowanie uruchomienia mięśni odpowiedzialnych za powstanie uśmiechu powoduje poprawę nastroju.
Praktycznie te same obszary mózgu są odpowiedzialne za -planowanie- ruchu, co za jego -wykonanie-, a neurony odpowiedzialne za mimikę czy postawę ciała są wręcz przegenialnie złączone z "mózgiem emocjonalnym". Co w praktyce rzeczywiście oznacza, że wystarczy o czymś pomyśleć, żeby wprowadzić się w określone emocje (nie ryzykowałabym z nastrojem, bo to trochę bardziej skomplikowana sprawa), o nieco słabszym natężeniu niż "normalnie". Przy czym, jeżeli "zmusi" się podmiot do nieintencjonalnej ekspresji emocji (było np. badanie, w którym kazano ludziom trzymać ołówek w zębach albo wargami - wywołujące określoną częściową ekspresję mimiczną radości/smutku), to siła afektu okazuje się już prawie równie mocna jak podczas świadomego przeżywania emocji... W momencie kiedy świadomie wpływamy na naszą ekspresję, powodując, że jest nieadekwatna do sytuacji (np. uśmiech, kiedy nam smutno), wyniki są takie, że ciężko w nie wręcz uwierzyć, bo różnica między tak wygenerowaną emocją a "prawdziwą" jest naprawdę minimalna. Aż się chce rzucić kilkoma wyświechtanymi może tekstami ;) ...

Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat.
Musisz się ciągle śmiać, aby pozostać pogodnym. W przeciwnym razie utrapienie nocą zmąci twój sen.
Jeśli za długo będziesz wpatrywał się w otchłań, otchłań zacznie wpatrywać się w ciebie.

(pierwsze tzw. Budda, dwa kolejne Friedrich W. Nietzsche)
[center]~~
Wielkość każdego zawodu polega może przede wszystkim na tym, że łączy ludzi: istnieje tylko jeden luksus prawdziwy - luksus związków ludzkich.
Pracując dla samych dóbr materialnych, budujemy sobie więzienie. Zamykamy się samotni ze złotem rozsypujący się w palcach, które nie daje nam nic, dla czego warto byłoby żyć.
~~[/center]

Awatar użytkownika
Agon

Post autor: Agon » niedziela 18 mar 2018, 18:19

Jakby kogoś interesował test na typ enneagramu, który niedawno zniknął ze strony, to udało mi się go odtworzyć i umieścić na azylu
http://asyl.cba.pl/enneatest.html - test
http://asyl.cba.pl/viewtopic.php?f=11&p=500#p500 - temat z bazą linków

ODPOWIEDZ