Podtypy DCNH (Gulenko)

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
Marco
β
Socjotyp: LSI

Re: Podtypy DCNH

Post autor: Marco » wtorek 08 lip 2014, 17:13

Czy to nie są czasem te same dychotomie, tylko inaczej nazwane ze względu na opisywany fragment właściwości?

inv
Socjotyp: ILE
Poprzedni login: Inv

Post autor: inv » wtorek 08 lip 2014, 21:49

Z tego co widzę i jak to rozumiem, to dla mnie jest zupełnie to samo.
W wypadku opisywania ILE i podtypów Ne i Ti, opisy bardzo pasują do kolejno C i N w DCNH.

Możliwe, że ten podział ma tak jakby dwa nazewnictwa tylko dlatego, że zajmowało się tym dwóch osobnych autorów. Ale nie chcę mi się tego sprawdzać, może ktoś rzuci na to okiem ;).
tutaj się pisze mądre bzdury

Awatar użytkownika
carlos
α
Socjotyp: SEI
Kontakt:

Post autor: carlos » wtorek 08 lip 2014, 22:04

Teoria podtypów DCNH zakłada, że nie są to te same dychotmie. Choć podobne do 3 które podałeś Marco to jednak inne. 3 które podałeś mówią o położeniu elementów w modelu A, a 3 będące przedmiotem podtypów mówią o relatywnej sile elementów/poleganiu na nich/częstości ich wykorzystania. To co innego.
"Ostateczne [i największe] szczęście człowieka zasadza się na czołowym i zarazem najbardziej istotnym działaniu człowieka; jak wiadomo, jest nim działanie władzy myślenia, czyli myśli." --św Tomasz z Akwinu

inv
Socjotyp: ILE
Poprzedni login: Inv

Post autor: inv » środa 09 lip 2014, 00:31

carlos pisze:Teoria podtypów DCNH zakłada, że nie są to te same dychotmie. Choć podobne do 3 które podałeś Marco to jednak inne. 3 które podałeś mówią o położeniu elementów w modelu A, a 3 będące przedmiotem podtypów mówią o relatywnej sile elementów/poleganiu na nich/częstości ich wykorzystania. To co innego.
Carlosie, jest gdzieś na forum opisane to w jaki sposób się to różni od siebie?

Bo szczerze powiem, że dla własnej wygody wolałbym, żeby to się dało w łatwy sposób połączyć i traktować jako jedno i to samo wyrażone po prostu innymi słowami.
tutaj się pisze mądre bzdury

Awatar użytkownika
carlos
α
Kontakt:

Post autor: carlos » środa 09 lip 2014, 08:13

• a)kontaktywność/dystantywność
    b)inicjalizm/finalizm
    c)konektywizm/ignoratywizm,
  • a)Ekstratymika/Introtymika
    b)Cyklotymizm/Schizotymizm
    c)Dynamika/Statyka
Nie oznaczają tego samego. Zacznijmy od a) - kontaktywni mają wzmocniony wpływ pary elementów ekstratymicznych (czarnych), jednak niekoniecznie są ekstratymikami (niekoniecznie mają element ekstratymiczny w funkcji 1). Analogicznie dla dystantywnych. Mają oni wzmocniony wpływ pary elementów introtymicznych, jednak niekoniecznie są introtymikami (niekoniecznie mają biały element w funkcji 1).

Inicjujący mają wzmocniony wpływ :n: :s:, jednak niekoniecznie są cyklotymikami (niekoniecznie mają :s: lub :n: w podstawie). Analogicznie finalizujący mają wzmocniony wpływ :f: :t: , jednak niekoniecznie mają to któreś z nich w podstawie.

konektywni mają wmocniony wpływ pary elementów dynamicznych, jednak niekoniecznie są dynamikami (niekoniecznie mają elementy dynamiczne w ego). Ignoratywni mają wzmocniony wpływ pary elementów statycznych, jednak niekoniecznie są statykami.

Podsumowując lista dolna mówi o tym gdzie są które elementy w psychice danej osoby (o TIM-ie, typie informacyjnego metabolizmu lub socjotypie jak kto woli), natomiast lista dolna mówi o tym które elementy są wzmocnione w danej osoby (niezależnie od jej TIMu, dlatego nazwano to inaczej - potypem)
"Ostateczne [i największe] szczęście człowieka zasadza się na czołowym i zarazem najbardziej istotnym działaniu człowieka; jak wiadomo, jest nim działanie władzy myślenia, czyli myśli." --św Tomasz z Akwinu

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » środa 09 lip 2014, 10:18

Jak rozpoznać które elementy są wzmocnione? :D

Awatar użytkownika
carlos
α
Kontakt:

Post autor: carlos » środa 09 lip 2014, 12:28

no po tych 3 oznakach - a)kontaktywność/dystantywność, b)inicjalizm/finalizm, c)konektywizm/ignoratywizm - określasz po nich podtyp czyli dokładnie to które elementy masz wzmocnione. Te dychotomie to zewnętrzne oznaki wzmocnienia pewnej pary el. :D

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » środa 09 lip 2014, 13:14

Aha, no to najlepiej pasuje podtyp C (kontaktywny, inicjujący, ignoratywny). :happy:

Awatar użytkownika
miskoala
Socjotyp: ILI

Post autor: miskoala » wtorek 29 lip 2014, 13:05

czemu nie moge wywalić z harmonizującego konektywizmu i wrzucić ignoratywizmu?
carlos pisze: 1. Czym są podtypy DCNH?
Podtypy DCNH mówią o tendencji jaką człowiek wybrał w swoim stylu życia.
to zdanie jest mocno wątpliwe, w szczególności fragment człowiek wybrał, szczególnie dla osób które uważają, żeby zweryfikować czy pierwotnie miał miejsce nasz wybór trzeba być w stanie dokonać innego wyboru i jeśli nie jest to możliwe nie można mówić o możliwości wyboru, czyli wybór nigdy nie istniał aj si ded pipol niestety jestem jedną z takich osób, mam z zacytowanym zdaniem poważny problem i jawią się przede mną dwie pigułki w dłoniach murzyna 1) mój tok rozumowania jest błędny i to tylko sen; to niebieska pigułka 2) zdanie jest błędne lub nie jest błędne a weryfikacja przebiegła pomyślnie i otwiera mnie to na możliwość wirtualnej zmiany podtypu DCNH z nieokreśloną częstotliwością I love you; to czerwona pigułka
“przeinaczasz moje słowa w taką bezkształtną mase nonsensu, że to sie w ogóle w głowie nie mieści”

Awatar użytkownika
josei
Socjotyp: IEI
Poprzedni login: juzia

Post autor: josei » wtorek 29 lip 2014, 14:38

dystantywny, inicjujący, ignoratywny - najbardziej jestem pewna ignoratywnego i dystantywności

do tej pory miałam się za dominujący, bo ze wszystkich opisów ten najbardziej do mnie pasował, a teraz to nie wiem ;3
IEI :ni:
SpoilerShow
Obrazek

Awatar użytkownika
carlos
α
Kontakt:

Post autor: carlos » wtorek 29 lip 2014, 16:41

miskoala pisze:czemu nie moge wywalić z harmonizującego konektywizmu i wrzucić ignoratywizmu?
carlos pisze: 1. Czym są podtypy DCNH?
Podtypy DCNH mówią o tendencji jaką człowiek wybrał w swoim stylu życia.
to zdanie jest mocno wątpliwe, [...] i otwiera mnie to na możliwość wirtualnej zmiany podtypu DCNH z nieokreśloną częstotliwością I love you; to czerwona pigułka
Chodziło mi o "nieświadomy wybór". Słusznie masz zastrzeżenia bo w większości to psychika sama dostosowuje się i ląduje w podtypie w którym jej najwygodniej - dzieje się to nieświadomie.

Awatar użytkownika
miskoala
Socjotyp: ILI

Post autor: miskoala » wtorek 29 lip 2014, 19:19

kwestia dziwna i mocno wątpliwa. nieświadomy wybór czyli podjęcie decyzji bez udziału świadomości? jestem niepoczytalny. czyli podjęcie nieświadomego wyboru wiąże się z tym, że nie mogę sobie go uświadomić dopóki ktoś mnie nie uświadomi bo do tego czasu zalega w mojej nieświadomości? czyli ktoś musiałby być świadomy mojego obszaru nieświadomości. nie jest możliwe ustalenie swojego podtypu DCNH samemu; dlatego nie wiesz juziu.
sama nie ustalisz, musisz się kogoś zapytać. ja się kiedyś kogoś zapytałem, i teraz wiem.

a teraz idę się modlić
“przeinaczasz moje słowa w taką bezkształtną mase nonsensu, że to sie w ogóle w głowie nie mieści”

Bium
Poprzedni login: Bium

Post autor: Bium » sobota 02 sie 2014, 14:06

hurry up with my damn croissants pisze:dystantywny, inicjujący, ignoratywny - najbardziej jestem pewna ignoratywnego i dystantywności

do tej pory miałam się za dominujący, bo ze wszystkich opisów ten najbardziej do mnie pasował, a teraz to nie wiem ;3
Może rzeczywiście C, też trochę to brałam pod uwagę, ale nie byłam pewna ignoratywizmu... kiedy myślałam o D, to przyszło mi na myśl jajeczko, które idealnie pasuje do podtypu dominującego i wyczułam taką socjoniezgodność, if you know what I mean. ;3

Przyznam, że miałam nawet przeczucie, że samodzielne ustalenie DCNH może być utrudnione, zwłaszcza kiedy widziałam jak osoby wybitnie nieharmonizujące utożsamiały się z H, bo ma fajne priorytety, a dla mnie jest coś bardziej takiego, co zostało półświadomie wyuczone w reagowaniu z otoczeniem, bliską osobą, popularnym stylem myślenia i działania, i tak dalej.
SpoilerShow
Obrazek
Choć nie jestem do pisania
ani do rysowania
leżę sobie dumnie
przyjemnie w tej trumnie!

IEI :fe:

Awatar użytkownika
josei
Poprzedni login: juzia

Post autor: josei » sobota 02 sie 2014, 15:04

skoro samemu ciężko zweryfikować swój typ to chyba nigdy go nie ustalę ;3 ja jak czytam te opisy to najwięcej pasuje mi z dominującego, reszta naprawdę nic a nic... szkoda, że te opisy nie są bardziej rozbudowane, może wtedy ta samodzielna weryfikacja byłaby łatwiejsza

myślę, że postrzeganie mnie przez innych ludzi dużo zależy od tego jacy oni sami są (vide "What Susie says of Sally..."), kolega ILI u którego jestem na 100% pewna, że w DCNH ma podtyp harmonizujący często podkreślał (i zastanawiałam się skąd mu się to brało), że zdaje mu się że jestem silną i pewną siebie osobą, że jestem bardzo zaradna, pragmatyczna, że "chyba nie masz uczuć", ESE o podtypie normalizującym miało mnie za pocieszne, inteligentne stworzenie ale dziwadło, dominujące EIE "że mam swój świat i jestem roztrzepana", normalizujące IEE (brat) ma mnie za kombinatorkę i w "gorącej wodzie kąpaną", LSE kreatywne za średnio rozgarniętą i trochę opieszałą, ale ambitną osobę itd. :lol: - przykłady można mnożyć, nie u wszystkich jestem pewna podtypu DCNH, wymieniłam tych co do których mam pewność, ale nie wiem czy coś z tego wynika
IEI :ni:
SpoilerShow
Obrazek

Awatar użytkownika
jajeczko

Post autor: jajeczko » niedziela 03 sie 2014, 08:49

ciekawe czy wszystkie osoby widzą się tak, np. czy każdy podtyp N o podtypie D myśli, że to dziwadło itd. (możnaby z tego wykroić zabawny temat). xd

muszę się zgodzić z tym podtypem dominującym, chociaż tak jak juzia, zgadzam się po części dlatego, że inne typy do mnie nie pasują. :hm:
gdyby nie Bium, pewnie nigdy bym się nie wytypowała na D a to dlatego, że źle znoszę rywalizację. jeśli w ogóle jest coś takiego jak 'zdrowa rywalizacja' to ok, ale kiedy "ktoś" (teraz już wiem, że inny podtyp D) na siłę upatruje we mnie rywalki i rzuca mi jakieś kłody pod nogi, szerzy intrygi itd., to ja wymiękam przy czymś takim. nie potrafię się w takie rzeczy bawić, jakieś zemsty itp. ale. nie pomyślałam nigdy: dlaczego tak się dzieje? jak to jest, że inne moje koleżanki mają luz z kimś tam, a ja mam u tej samej osoby przerąbane? zwłaszcza jeśli moje nastawienie do tej osoby jest neutralne lub nawet pozytywne?
nie chciało mi się wierzyć, że to może dlatego, że mam własne zdanie, często oryginalny punkt widzenia, którego zawsze bronię (czy to wynika z :fe: ?) wiadomo, że nie wszystkim to pasuje ( :fi: ?) na zasadzie: "jesteś z nami lub przeciwko nam". ;/
osoby z tym podtypem mogą mieć problem, żeby przyznać komuś innemu rację, bo traktują to jak zrzucenie ze stanowiska, często nie potrafią też przeprosić kiedy zraniły kogoś swoim zachowaniem, ponieważ przeprosiny lub przyznanie się do błędu to dla nich oznaka słabości, coś w rodzaju obelgi dla nich samych czy skażenia honoru (moim zdaniem przeciwnie, wrażliwość jest wielką siłą ^^).
dotarło do mnie, że to jest w dużym stopniu nieświadome, taka podświadoma "walka o ogień". mogę się wypierać, ale jest to we mnie i w każdej osobie z D.

(ale żenada z tym D... "mamusiu, chcę zmienić podtyp...")

Awatar użytkownika
nlg
Socjotyp: LIE

Post autor: nlg » niedziela 03 sie 2014, 20:16

Nie wydaje mi się, żeby to autotypowanie miało być takie ciężkie do weryfikacji. Ja czytając opisy dychotomii nie mam wątpliwości co do jednej i mam silne przeczucie co do dwóch pozostałych.

Awatar użytkownika
malna
Socjotyp: EII
Poprzedni login: malna

Post autor: malna » poniedziałek 04 sie 2014, 07:26

H
Święto, po raz pierwszy od razu wszystkie dychotomie mi się układają.
Wcześniej, po samych opisach, wahałam się pomiędzy C i H. Teraz już mam jasność.
Chociaż nadal wyznaję raczej wiarę w dwa podtypy, funkcji programowej bądź kreatywnej.
EII Ne

a lot of hope in one man tent

Awatar użytkownika
Toszek
Socjotyp: LII
Poprzedni login: Toszek

Post autor: Toszek » poniedziałek 04 sie 2014, 15:33

Na podstawie opisu dychytomii z postu Carlosa - dystantywny, ignoratywny, raczej finalizujacy. Na pewno N.
Unikanie, omijanie roznych sytuacji zyciowych jest wspolnym mianownikiem zyciowych strat

W GoT najbardziej lubie ogladac sceny z Joffreyem

Awatar użytkownika
carlos
α
Kontakt:

Post autor: carlos » czwartek 21 sie 2014, 23:23

http://qfour.blogspot.com/2014/07/dcnh.html co by nie zginęło: Gulenko o wykształcaniu się podtypów

Awatar użytkownika
aniani
Socjotyp: SEE
Poprzedni login: aniani

Post autor: aniani » czwartek 21 sie 2014, 23:43

@up
tl;dr

Przeprowadzono niesocjoniczny eksperyment
Szczury postawione przed zadaniem zdobycia ciasteczka podzieliły się na grupy:

Wyzyskiwacze - czerpią z pracy innych osobników
Niewolnicy - grupa wyzyskiwana
Niezależni - samodzielnie zdobywają nagrodę i mają ogólnie wyjebane
Żebracy - nie starają się i nie walczą, lecą na okruchy

Interpretacja Gulenki: piękna ilustracja kształtowania się podtypów DNCH.
Interpretacja zmartwionych naukowców - wyzysk jest zakorzeniony w naturze, jest nieuchronnym elementem dziejów i nie da się mu zapobiec
Interpretacja Gulenki: tak, ale tylko w społeczeństwach beto-gammowych, w alfodeltowych panuje sweet współpraca pokój i dobro (tu trochę mojej interpretacji)
ttll;ddrrShow
alfodelta dobro, betogamma chuj
Ostatnio zmieniony czwartek 21 sie 2014, 23:54 przez aniani, łącznie zmieniany 1 raz.
niebo moralne nade mną, ład gwiaździsty we mnie

:Show
Obrazek

ODPOWIEDZ