Odejście od socjoniki klasycznej

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
kotka
Socjotyp: ESI
Poprzedni login: kotka

Re: Odejście od socjoniki klasycznej

Post autor: kotka » środa 09 wrz 2015, 11:22

doszedłem do wnioskiu, że trochę źle nam wpajają, bo patrz, uznali, że siła woli (oszacowanie jej czy dążenie do niej) to ekstraktyczna sensoryka, ale... czemu?
przecież to sensu nie ma, Se to ocenianie, jak sama nazwa mówi, sensoryki, w tym wypadku zewnętrznej czyli głównie wyglądu i tak sobie myślę, że albo potrzeba przypisać ocenianie siły woli do intuicji ekstraktycznej (bo jest ona jakąś częścią potencjału przecież. albo należy zostawić siłe woli jako cechę (?) nie przypisaną do żadnego elementu, ale w to drugie bardzo wątpię, bo to jednak specyficzny aspekt naszego umysłu, no wlaśnie - umyslu, dla siły woli ciało to tylko narzędzie
Moim zdaniem 'siła woli' to także sfera działania Te - ponieważ pojęcie 'siła woli' wiąże się z gotowością do celowego działania. Nie może być wyłącznie związane z intuicją, bo intuicja to element domniemany, a za działanie w ramach świata ewidentnego odpowiadać musi przecież element ewidentny. Jako że działanie jest procesem dynamicznym, a 'siła woli' to po prostu zdolnośc do podejmowania działań, to wymagać musi współpracy między dwoma elementami: Se i Te (upraszczając obrazowo: Se /siła/ + Te /wola/).

Natomiast ocenianie czyjegoś potencjału to faktycznie sfera Ne, tak jak wspomniał Inv. Samo w sobie nie jest to jednak związane z działaniem a więc 'siłą woli'. Przez filtr Ne mamy jedynie obraz alternatyw, co możnaby zrobić; sekwencję koniecznych działań dostać możemy od Te; wybranie metody odpowiedniej do osiągnięcia celu, co pozwala wybrać jedną z wielu alternatyw, dostajemy od Se.
[table][td][pre]  _
\`*-.
) _`-.
. : `. .
: _ ' \
; *` _. `*-._
`-.-' `-.
; ` `.
:. . \
. \ . : .-' .
' `+.; ; ' :
: ' | ; ;-.
; ' : :`-: _.`* ;
.*' / .*' ; .*`- +' `*'
`*-* `*-* `*-*'[/pre]
[/td][td][/td][/table]

Capp

Post autor: Capp » środa 09 wrz 2015, 12:52

Inv w sumie nie wspominał. Ja całą teorie wymyśliłem.
Natomiast ja wspomniałem o tym, że wola, czy silna czy słaba, bezpośrednio nie wiąże się z działaniem.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » środa 09 wrz 2015, 14:53

Teraz już nikt nie kwestionuje, że ten model był błędny, a prawidłowy jest kopernikański :> peace
Ja kwestionuję. Obydwa modele są równorzędne, w kopernikańskim mamy łatwiejsze obliczenia (nie ma np ruchów wstecznych i tym podobnych problemów żyjących do dzisiaj w... astrologii ;d).
Co do tematu, to wypowiem się później ;)
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

Awatar użytkownika
carlos
α
Socjotyp: SEI
Kontakt:

Post autor: carlos » środa 09 wrz 2015, 16:06

23 pisze: Moim zdaniem 'siła woli' to także sfera działania Te - ponieważ pojęcie 'siła woli' wiąże się z gotowością do celowego działania. Nie może być wyłącznie związane z intuicją, bo intuicja to element domniemany, a za działanie w ramach świata ewidentnego odpowiadać musi przecież element ewidentny. Jako że działanie jest procesem dynamicznym, a 'siła woli' to po prostu zdolnośc do podejmowania działań, to wymagać musi współpracy między dwoma elementami: Se i Te (upraszczając obrazowo: Se /siła/ + Te /wola/).
tak, Te też ma w tym udział, powiedzmy że w przypadku Te jest dążenie do zdecydowanego działania z powodu racjonalności i dynamiki i ekstratyki w jednym, co zresztą sprawia, że z Fe wiodącym też wiążemy tendencję do aktywności. Dlatego właśnie nie podoba mi się spłycanie Se do siły woli. Se to pewien sposób postrzegania i podejście do rzeczywistości z niego wypływające też możemy przypisać do Se, jednak uproszczenia w stylu Se polar = fajtłapa spłycają tak bardzo że w zasadzie to powstaje Desierto de Atacama...
"Ostateczne [i największe] szczęście człowieka zasadza się na czołowym i zarazem najbardziej istotnym działaniu człowieka; jak wiadomo, jest nim działanie władzy myślenia, czyli myśli." --św Tomasz z Akwinu

Capp

Post autor: Capp » środa 09 wrz 2015, 16:09

no w sumie:
SpoilerShow
:+1:

Awatar użytkownika
Mrozna
Poprzedni login: Mroźna

Post autor: Mrozna » środa 09 wrz 2015, 16:21

Wydaje mi się, że siła woli nie powinna być przypisywana do żadnego z aspektów. Zabawne jest to, że nie mogę nawet znaleźć żadnej jej definicji w internecie (pobieżne przeszukanie), bo to mi trochę utrudnia sprawę, ponieważ mam świadomość tego, że ja na siłę woli patrzę nieco inaczej niż inni, a to samo w sobie może świadczyć o tym, że sposób postrzegania siły woli może być różny dla różnych socjotypów. (Dla mnie siła woli jest związana z emocjami i pozwala ona wpływać na bieg wydarzeń wedle naszego upodobania, jest jakby stanem, który potrafi zmienić bieg historii. Tak w skrócie.)

Natomiast jakby w temacie odejścia od klasycznej socjo, zaczęłam się zastanawiać nad tym czy nie możliwe byłoby stworzenie nowego systemu na bazie socjiniki, który mówiłby więcej o naszej osobowości, a wykorzystywałby też elementy analizy transakcyjnej. Na razie to tylko pomysł, nie zastanawiałam się jeszcze nad tym głębiej, ale ciekawi mnie co sądzicie o AT i jak widzielibyście tą koncepcję w odniesieniu do socjo?
"Lajf is brutal and ful of zasadzkas, a za każdym kornerem czai się dendżer"
Gimbusiarskie powiedzonko

Capp

Post autor: Capp » środa 09 wrz 2015, 17:24

a no i przypominam o tym:
Koncentracja na wewnętrznych mechanizmach a nie zewnętrznych cechach czy zachowaniach.

Awatar użytkownika
nlg
Socjotyp: LIE

Post autor: nlg » środa 09 wrz 2015, 19:47

doszedłem do wnioskiu, że trochę źle nam wpajają, bo patrz, uznali, że siła woli (oszacowanie jej czy dążenie do niej) to ekstraktyczna sensoryka, ale... czemu?
Tu chodzi głównie o zdolność do narzucania innym swojej woli i umiejętność stawiania oporu, gdy inni chcą narzucić swoją wolę tobie, wbrew twojemu interesowi. Przecież to takie oczywiste.

Siła woli stricte jest pojęciem nieco odmiennym, niekoniecznie odpowiednim i możecie już dalej nie debatować, czy jogini i męczennicy chrześcijańscy mieli silne :se:, skoro wykazali się silną wolą ;> - a widzę, że w tym kierunku to zmierza.

ODPOWIEDZ