Kwadranty

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
kamilri
Socjotyp: LII
Kontakt:

Re: Kwadranty

Post autor: kamilri » wtorek 11 maja 2010, 10:25

Emjotka pisze:Oryginalni, Dysydenci - LII; ILE; EIE; IEI

(...) starający się zmieniać świat zgodnie ze swoją wizją (...)
Świat to duże słowo...
Socjonike tworzą nie abstrakcyjne podziały i modele, ale ich nałożenie na prywatne doświadczenie. Bo niezależnie od tego jak bardzo te podziały i modele odzwierciedlają rzeczywistość, to porządkują one owe doświadczenia.

Awatar użytkownika
aniani
Socjotyp: SEE
Poprzedni login: aniani

Post autor: aniani » wtorek 11 maja 2010, 17:17

Obrazek
dzięki wielkie.

świat ssie jakby troszeczkę mniej. dzisiaj. :rotfl3:
(chociaz parę stwierdzeń z poprzednich opisów tez mi się podobało)
niebo moralne nade mną, ład gwiaździsty we mnie

:Show
Obrazek

Andrzej
Socjotyp: LIE
Poprzedni login: Andrzej

Post autor: Andrzej » wtorek 11 maja 2010, 22:53

W nowym opisie Marzycieli zabrakło mi mojego ulubionego zdania "Często myją ręce" :rotfl:
Tym nie mniej, opisy brzmią teraz zdecydowanie lepiej.

Szura
Socjotyp: SEI
Poprzedni login: Szura

Post autor: Szura » środa 12 maja 2010, 10:01

fri pisze:*gwiżdże, podśpiewuje i gra na banjo*
Jeeeej! :tancz:
Nie rozumieeeesz, bo nie docieeeraaa, żeee Neeef nieee jest IIILEEEE... aaa szkoodaaa, booo pozaaa tyyym Cięęę uwieeelbiaaam (dobra dosyć)
1.To, że uważam Nefa za ILE nie oznacza, że nie zdaję sobie sprawy z tego, że w niektórych kręgach jest to wysoce kontrowersyjne zachowanie, a mając tę świadomość myśląc/mówiąc o ILE staram się możliwie usunąć z omawianej grupy Nefa (jak i inne niepewne jednostki), to naprawdę nie jest jedyne znane mi ILE (lub "ILE").
2. Wiem, że to mocno zahaczy o "ktoś mnie lubi i mi o tym mówi (tak, wtedy też uwiera/boli... wolę, kiedy mi to okazuje!)" i odnoszę wrażenie, że nie przepadasz gdy ktoś kogo ledwo znasz nawiązuje kontakt fizyczny, ale: jaaa Ciebieeee teeeeż! :tuli: (i w ramach dowodu mogę upiec ciasteczka).
...i bez Twojej pomocy pewnie bym magistrem nie został.
:P
Postawiłeś mi piwo, jesteśmy kwita, nie? :zielonylol:

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » środa 12 maja 2010, 17:55

fri pisze:(...)
Hmm, w moim wypadku chyba nie tyle mnie wyczerpuje używanie Super Ego co nuży sytuacja jeśli w niej nie ma wystarczającej dawki Ti lub Fe.
Socjonike tworzą nie abstrakcyjne podziały i modele, ale ich nałożenie na prywatne doświadczenie. Bo niezależnie od tego jak bardzo te podziały i modele odzwierciedlają rzeczywistość, to porządkują one owe doświadczenia.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » środa 12 maja 2010, 18:15

fri pisze:Bo moim zawsze tylko przez pryzmat akceptujących, bezpośrednio ze środowiska się w ogóle nie ucząc (patrz przykład wyżej).
Tak.
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » środa 12 maja 2010, 18:28

fri pisze:Bo moim zawsze tylko przez pryzmat akceptujących, bezpośrednio ze środowiska się w ogóle nie ucząc (patrz przykład wyżej).
Przez pryzmat przyjmujących tak, przez przyjmujące nie.

Innymi słowy najpierw musi "zadziałać" przyjmująca i wpływa ona na perspektywę którą przyjmie produkujące kiedy ona "zacznie działać".

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » środa 12 maja 2010, 18:29

kamilri pisze:Innymi słowy najpierw musi "zadziałać" przyjmująca i wpływa ona na perspektywę którą przyjmie produkujące kiedy ona "zacznie działać".
Rozwiń.

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » środa 12 maja 2010, 18:31

Funkcje nie przekazują sobie informacji.

Funkcje aktywują się w danej kolejności w reakcji na informacje, gdzie wcześniej aktywowane funkcje wpływają na efekty pracy kolejnych.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » środa 12 maja 2010, 18:35

Funkcje aktywują się w danej kolejności w reakcji na informacje, gdzie wcześniej aktywowane funkcje wpływają na efekty pracy kolejnych.
To w jaki sposób pierwsza funkcja zapisuje dane a 2 je akceptuje?

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » środa 12 maja 2010, 18:38

Nie, nadinterpretujesz. Druga funkcja tworzy w oparciu o dane pierwszej.

Czyli przetwarza swoje informacje w oparciu o perspektywę wynikłą z przetworzenia danych przez pierwszą.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » środa 12 maja 2010, 18:40

kamilri pisze:Nie, nadinterpretujesz. Druga funkcja tworzy w oparciu o dane pierwszej.
Nie, czepiam się :P
Czyli przetwarza swoje informacje w oparciu o perspektywę wynikłą z przetworzenia danych przez pierwszą.
Tak ładniej :)

Awatar użytkownika
Emjotka
Socjotyp: SLI
Poprzedni login: Emjotka

Post autor: Emjotka » poniedziałek 21 cze 2010, 03:28

Andrzej pisze:W nowym opisie Marzycieli zabrakło mi mojego ulubionego zdania "Często myją ręce" :rotfl:
Przemknęło mi przez myśl przy lekturze tego, że może ten fragment nie jest aż tak idiotycznym spostrzeżeniem, jak mogłoby się wydawać. ;) :bananskok:
[center]~~
Wielkość każdego zawodu polega może przede wszystkim na tym, że łączy ludzi: istnieje tylko jeden luksus prawdziwy - luksus związków ludzkich.
Pracując dla samych dóbr materialnych, budujemy sobie więzienie. Zamykamy się samotni ze złotem rozsypujący się w palcach, które nie daje nam nic, dla czego warto byłoby żyć.
~~[/center]

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » piątek 27 sie 2010, 21:58

fri pisze: Za drugim razem jednak to samo: jak ktoś klasyfikuje alfę SF jako "agresywnych" to jeszcze ok - może to być interesujące ujęcie, przeczytam.
Ale jak zaraz obok klasyfikuje alfę SF jako "pokojowych"...

...to ja wysiadam i pójdę sobie bokiem drogi, nadal nie znalazłszy niczego wartego uwagi poza samym modelem A.
Geez, a jak napiszesz sobie że agresywni są pod kątem irracjonalności (fizyczności, czy czego tam chcesz) a pokojowi pod względem racjonalności (emocjonalności?), to będzie ok?

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » sobota 28 sie 2010, 00:17

Chciałem dać rozmowę z Tohcothem, ale się zbuntował i zmajstrował mi z niej wyciąg, nie wiem czy coś nie zostało błędnie zinterpretowane, ale wydaje mi się że wszystko jest ok.
Trochę teorii w oparciu o agresywną jak i pokojową alfę SF:
Agresywny, czyli „agresywny fizycznie” czyli zabierający przestrzeń, rządzący się przestrzenią
Konkretnie – alfa i beta ustawiają przestrzeń według własnych potrzeb, gamma i delta – dostosowują się do niej. Można by w zasadzie wszystko powiązać z dychotomią "ustawia/dostosowuje się": oryginalni, agresywni, kontrolerzy, depresyjni ustawiają, marzyciele, wrażeniowcy, systematorzy, pokojowi dostosowują się.
Innymi słowy, chodzi o to że jedna grupa zmienia otrzymane informacje do swojego wzorca (ustawiający) a druga grupa zmienia siebie/odbiór otrzymywanych informacji tak by dostosowały się do potrzeb. To kwestia tego czy kontrolujesz odbiór i przesył informacji (dostosowujący się) czy środowisko z którego te informacje pochodzą.
Pokojowy, czyli pokojowy emocjonalnie, działający pokojowo - nie narzuci swoich emocji na innych (nie patrząc jakie potrzeby mają ci inni), tylko stara się działać emocjami tak żeby wszystko gładko wchodziło, wynika to z tego czy dany element ceniony jest procesowy czy rezultatowy [czyli +/-]
Chodzi w takim abstrakcyjnym modelu mniej więcej o to, czy aktualnie odebrana informacja jest interpretowana jako hm "już dziejąca się opowieść" albo "nowa opowieść"
Przykładowo: Osoba "ustawiająca, zmieniająca otoczenie ("nowa opowieść") powie: "chcę mieć żółte sciany, chcę w dany sposób coś okazać, chcę zrobić to i to" i to po prostu zrobi.
Osoba dostosowująca się ("już dziejąca się opowieść") weźmie pod uwagę to jakie już są warunki i czy może coś zmienić w sobie: "a bo trzeba będzie sie namęczyć z przekonywaniem, bo ludzie źle zareagują, bo lubię też niebieski i ten kolor nie będzie przeszkadzać "

Ogólny podział:
ustawiający informacje irracjonalne - alfa i beta,
ustawiający informacje racjonalne - beta i gamma
dostosowujący się do informacji irracjonalnych - gamma i delta,
dostosowujący się do informacji racjonalnych - alfa i delta.

EDIT: zamiast słowa ustawiający, można by było powiedzieć manipulujący, kontrolujący (otoczeniem, [intuicyjnie mówiąc: kierunkiem strumienia informacji]), dostosowujący manipulują sobą :P [intuicyjnie: prędkością (długością? - patrz wektory) strumienia informacji]

Vadi
Socjotyp: ESI

Post autor: Vadi » piątek 03 wrz 2010, 13:01

kamilri pisze: Wrażeniowcy (+Se/-Si w Ego, -Ne/+Ni w Super ID) LSE; SLI; SEE; ESI

Głównym celem grupy jest cieszenie się światem. F-y z tej grupy będą próbowały oddziaływać z ludźmi i znajdować przyjemność w rzeczach takich jak przyjęcia. Ma potrzebę oglądania świata i zbadania go. Cieszy się tym co świat ma do zaoferowania. Ma silną potrzebę zwrócenia uwagi na negatywny potencjał rzeczy. Może być bardzo sceptyczna tego, jakimi się rzeczy okazują. Dostrzega wszystkie negatywne odczucia jakie ciało produkuje. Lubi nowe i niepowtarzalne doznania. Ma problemy z dostrzeżeniem pozytywnego potencjału w rzeczach.

Depresyjni (-Fi/+Fe w Ego, +Ti/-Te w Super ID) IEI; EIE; ESI; SEE

Ta grupa czuje się bardzo depresyjnie i samotnie wewnętrznie. Ma tendencje do odczuwania dotyku niezadowolenia z osób z którymi jest w relacjach. Odrzuca ludzi. Ma smutny i tragiczny widok na świat. Jest miła dla ludzi. Stara się wprowadzać pozytywne emocje. Śmieje się dużo i próbuje zmuszać do śmiechu innych. Nie ma potrzeby organizowania i zgłębiania rzeczy dokładnie. Może dużo czytać.
Te kwadranty opisują mnie lepiej, niż wszystkie opisy ESI razem wzięte. A przynajmniej tłumaczą dlaczego mam okresy nadaktywności, czepania wrażeń i kompletnego wycofania.

Awatar użytkownika
Marco
β
Socjotyp: LSI

Post autor: Marco » niedziela 23 gru 2012, 15:00

Nazwy kwadrantów mogłyby być nieco lepsze... np. Alfa ST - kwadrant pokojowy i agresywny.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » poniedziałek 24 gru 2012, 04:22

Heh, jak zarzuci ktoś oryginalnym artykułem z ruska to można będzie to coś bardziej po naszemu przetłumaczyć.

Awatar użytkownika
diabeu
Socjotyp: LIE
Poprzedni login: diabeuek

Post autor: diabeu » poniedziałek 04 lut 2013, 19:44

N/S
Marzyciele 100%

T/F
Twórcy/Kontrolerzy
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
Marco
β
Socjotyp: LSI

Post autor: Marco » niedziela 24 lis 2013, 22:58

[url=http://socjonika.pl/forum/viewtopic.php?p=14765#p14765]kamilri[/url] pisze:
Wykonawcy, Agresywni (-Se/+Si w Ego, +Ne/-Ni w Super ID) ESE; SEI; LSI; SLE
To grupa agresywnych typów. Osiąga cele. Ma pewien element, który wymusza na niej sprawdzanie, czy wszystko jest doskonałe. Jest dobra w upewnianiu się, że rzeczy będą zrobione na czas. Zwraca uwagę na wszystkie pozytywne odczucia, że jej organy produkują; piękna, smaku żywności, korzystania z odpoczynku, itd. Dobrze dba o swoje ciało. Stara się je utrzymać w najwyższej formie. Może być otwarta bezpośrednio na ludzi. Ma problemy z dostrzeganiem negatywnego potencjału rzeczy. Potrzebuje tylko być optymistyczna.

Kontrolerzy (+Ti/-Te w Ego, +Fe/-Fi w Super ID) ILI; LIE; LSI; SLE
Ta grupa działa najlepiej postawiona w obliczu chaosu. Potrafi pozbyć się problemów i upewnić się że nic nie stoi na drodze do osiągnięcia celu. Na pozycji lidera, nie ma oporów przed zwalnianiem ludzi. Przestrzega zasad. Zna swoje miejsce w hierarchii. Organizuje rzeczy i sprawdza czy rzeczy są zorganizowane i w porządku. Jest niezwykle decyzyjna. Próbuje jak potrafi najlepiej być miła i uprzejma. Wewnątrz jednak, posiada potrzebę depresyjnego wycofania i samotności. Ta grupa nie wie co to szczęście i miłość.
Mika pisze:
Wykonawcy, Agresywni - ESE; SEI; LSI; SLE
Grupa ludzi-zadań. Stawiają sobie cele i do nich dążą. Dbają o to, żeby być w formie i móc osiągnąć to, co się chce. Jeśli na czymś im zależy - nie interesuje ich opinia innych, w związku z czym czasem mogą sprawiać wrażenie czy wręcz rzeczywiście "iść po trupach". Często nie zauważają własnych i cudzych błędów i niebezpieczeństw grożących im w ich przedsięwzięciach. Potrzebują wskazówek w postaci puli możliwości, z której łatwiej im wybrać te najlepsze niż je samodzielnie wymyślić. Najczęściej nie mają problemów z poznawaniem ludzi i utrzymywaniem znajomości - doskonale wiedzą, czego chcą w relacji i potrafią to osiągnąć.

Kontrolerzy - ILI; LIE; LSI; SLE
Trzymają rękę na pulsie i społeczność w ryzach. Błyskawicznie reagują na wszelkie odstępstwa od normy. Nie lubią nieobowiązkowości czy zmiany swoich ideałów. Są zadowoleni, kiedy powierza im się ważne zadanie. Cenią zaufanie i przyjaźń. Często mają lepsze relacje z przyjaciółmi niż życiowymi partnerami (jeżeli wykluczyć sytuację, kiedy te dwie role się łączą). Nie potrafią siedzieć bezczynnie, zdaje się, że muszą ciągle sprawdzać, czy wszystko idzie w dobrym kierunku i korygować ewentualne problemy. Bywają oschli, nieliczący się z tzw. "czynnikiem ludzkim". Kreują się zwykle na zimnych i opanowanych, choć wydaje się, że relatywnie bardzo łatwo ich zranić.
Nawet pasuje. ;]

ODPOWIEDZ