Model T

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
kamilri
Socjotyp: LII
Kontakt:

Model T

Post autor: kamilri » sobota 07 cze 2008, 12:39

Model T

Model T to psychologiczny model proponowany przez Wiktora Talanova jako alternatywa dla modelu A. Model oparty jest na idei progów postrzegania i używa 4 funkcji, zamiast 8 jak w modelu A.

Struktura Modelu

Ogólny Model T ILE
eNi eTe iSi iFe

Indeks górny/przedni = aktywacja
Indeks dolny/tylni = dezaktywacja

e = Wysoki/Silny próg
i = Niski/Słaby próg

Ogólnie:

-- Kolejność funkcji jak w czterech pierwszych w modelu A (jako funkcje: T, N, F i S).

-- Dla aktywacji u ekstrawertyków wysokie progi dla dwóch pierwszych funkcji i niskie - w ostatnich dwóch, u introwertyków odwrotnie.

-- Dezaktywacja funkcji kaskadowo, próg dezaktywacji pierwszej funkcji przeciwny do progu jej aktywacji - w wyniku tej reguły pierwsze i ostatnie funkcje mają różne progi aktywacji i dezaktywacji, a dwie pośrodku są zrównoważone.

Uwaga: Funkcje ekstrawertyczne z modelu A mają niskie progi dezaktywacji, a introwertyczne odwrotnie...

Dodatkowa hipoteza subtypów Talanova, pozwala na średnie progi i dalsze zróżnicowanie:

- Wersja z materiałów po rosyjsku

(1) Ekstrawertyk Podtyp Ekstrawertyczny (e/i) eF(1)i eF(2)ec F(3)i iF(4)с
(2) Ekstrawertyk Podtyp Introwertyczny (e/e) eF(1)с eF(2)e F(3) iF(4)e
(3) Introwertyk Podtyp Introwertyczny (i/e) iF(1)e iF(2) F(3)e eF(4)с
(4) Introwertyk Podtyp Ekstrawertyczny (i/i) iF(1)с iF(2)i F(3) eF(4)i

- Zgodnie z Wikisocion

(1) Ekstrawertyk Podtyp Ekstrawertyczny (e/i) eF(1)i eF(2) F(3)i F(4)
(2) Ekstrawertyk Podtyp Introwertyczny (e/e) eF(1) eF(2)e F(3) F(4)e
(3) Introwertyk Podtyp Introwertyczny (i/e) iF(1)e iF(2) F(3)e F(4)
(4) Introwertyk Podtyp Ekstrawertyczny (i/i) iF(1) iF(2)i F(3) F(4)i

с = Wskaźnik średniego progu

[hr][/hr]

Działanie Modelu

Funkcja z wysokim progiem aktywacji jest gotowa do odbioru sygnałów o wysokiej intensywności. Funkcja z niskim progiem aktywacji jest gotowa do odbioru sygnałów o niskiej intensywności.

Funkcja z wysokim progiem dezaktywacji jest skłonna zatrzymać swoją pracę, gdy sygnały wysokiej intensywności są dominujące. Funkcja z niskim progiem dezaktywacji jest skłonna zatrzymać swoją prace w obecności sygnałów o niskiej intensywności.

Innymi słowy, dla Introwertyków (Ekstrawertyków) funkcja główna jest aktywowana przez sygnały o niskiej (wysokiej) intensywności i może być natomiast dezaktywowana przez sygnały o wysokiej (niskiej) intensywności... Oznacza to, że osoba nie ma kontroli nad jej dezaktywacją i musi szukać zewnętrznego źródła o wysokiej (niskiej) intensywności do wyłączenia jej... Natomiast funkcja kreatywna jest zarówno aktywowana jak i dezaktywowana przez sygnały o niskiej (wysokiej) intensywności - można ją wyłączyć pomimo ich dominacji... Sygnały o wysokiej (niskiej) intensywności nie mają na nią wpływu...

Istnieje również interpretacja progów jako szybkości/siły procesów pobudzania i tłumienia zgodnie z teorią Iwana Pawłowa...

[hr][/hr]

Funkcje wysyłają sygnały o takiej samej intensywności, jak powodujące ich aktywacje...

[hr][/hr]

eXe, iXi - funkcje zbilansowane (te same sygnały aktywują i tłumią, więc mamy kontrolę nad wyłączaniem tej funkcji)
eXi, iXe - funkcje niezbilansowane (różne sygnały aktywują i tłumią, więc nie mamy kontroli nad wyłączaniem tej funkcji)

Tłumaczenie: kamilri
Żródła: http://www.newsocionicsmodel.narod.ru
http://www.principsocionik.narod.ru
http://www.wikisocion.org
http://www.the16types.info
Ostatnio zmieniony sobota 07 cze 2008, 21:21 przez kamilri, łącznie zmieniany 5 razy.
Socjonike tworzą nie abstrakcyjne podziały i modele, ale ich nałożenie na prywatne doświadczenie. Bo niezależnie od tego jak bardzo te podziały i modele odzwierciedlają rzeczywistość, to porządkują one owe doświadczenia.

ewutek
Socjotyp: LSI

Re: Model T

Post autor: ewutek » sobota 07 cze 2008, 13:47

kamilri pisze:нЛс нИн всЭвс вСн
Czy to nie powinno wyglądać tak: нTс нHн всФвс вСн ?
Niezła koncepcja, tylko nie bardzo jeszcze rozumiem o co chodzi z wskaźnikami progu średniego: czy przyjmują jakies wartości? - jesli tak, to czy są bezwzględnie takie same dla przedstawicieli jednego typu z identycznym podtypem?
Ostatnio zmieniony sobota 07 cze 2008, 15:12 przez ewutek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » sobota 07 cze 2008, 15:10

ewutek pisze:Na przykładzie własnej sygnatury prosilibyśmy o transliterację (która do Ti Ne Fi Se nie pasuje) i o słowo wyjaśnienia. :happy: - pytanie nadal aktualne.

- osobiście interesuje mnie kwestia umiejscowienia wskaźnika progu średniego przy f. roli - dlaczego?. EDIT: Aha, już wiem.
Moja sygnatura po polsku powinna brzmieć нTс нNн всFвс вSн (ale po rosyjsku fajnie wygląda :???: :D)... Innymi słowy model używa tylko T, N, F i S jako funkcji (prywatnie bym jeszcze zróżnicował to pod względem proces/rezultat)... A subtyp nałożyłem na to z szablonu (dlaczego wygladają one dokładnie tak jak wyglądają na razie pozostaje dla mnie zagadką)...

PS. Jeszcze w ramach ciekawostki: Model stworzył INTp...
Socjonike tworzą nie abstrakcyjne podziały i modele, ale ich nałożenie na prywatne doświadczenie. Bo niezależnie od tego jak bardzo te podziały i modele odzwierciedlają rzeczywistość, to porządkują one owe doświadczenia.

ewutek
Socjotyp: LSI

Post autor: ewutek » sobota 07 cze 2008, 15:12

Zrobiłam edit, rzuć okiem.

Może kwestię podtypów da się rozkminić rozrysowując funkcje wg osi aktywacja-dezaktywacja. :happy:

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » sobota 07 cze 2008, 15:49

ewutek pisze:Czy to nie powinno wyglądać tak: нTс нHн всФвс вСн ?
Nie wiem, nie znam rosyjskiego... Ale autor używał oznaczeń takich jak w moim podpisie...
ewutek pisze:Niezła koncepcja, tylko nie bardzo jeszcze rozumiem o co chodzi z wskaźnikami progu średniego: czy przyjmują jakies wartości? - jesli tak, to czy są bezwzględnie takie same dla przedstawicieli jednego typu z identycznym podtypem?
Myślę że stanowią po prostu sygnał wahnięcia się progu w kierunku środka... Po za tym myślę że szczegółowy poziom wszystkich rodzajów progów to już kwestia osobnicza...
ewutek pisze:Może kwestię podtypów da się rozkminić rozrysowując funkcje wg osi aktywacja-dezaktywacja.
Może... Jak znasz rosyjski, to przeczytaj i mi wyjaśnij ;):
http://www.newsocionicsmodel.narod.ru/
http://www.principsocionik.narod.ru/statya1.htm

Jak nie, to z tego co mi google przełumaczyło wynika że owe wartości w nawiasach stanowią coś w stylu wskaźnika ogólnej wrażliości filtrów, a szczegółowe rozpiski subtypów wyglądają mi na nałożenie tego na ogólny wzór... Czyli coś jakby wszystkie filtry dążyły do tej konfiguracji progów... Prawie bo z PoLR coś jest inaczej (ewentualnie ktoś na tamtej stronie się pomylił i... [zrobiłem edit pierwszego postu zgodnie z tym co jest na wikisocion])...
Ostatnio zmieniony sobota 07 cze 2008, 16:16 przez kamilri, łącznie zmieniany 1 raz.

gumi
Poprzedni login: gumi

Post autor: gumi » sobota 07 cze 2008, 16:01

mi się ta koncepcja podoba może być pomocna w określaniu czy jest się ekstrawertykiem lub introwertykiem. Ten model ukazuje również różnice w skupianiu uwagi o których kiedyś piałam

[ekstrawertycy- niski poziom pobudzenia, (aktywacja) potrzebują więcej bodźców aby osiągnąć optymalny poziom, kiedy za mało otrzymują informacji nie mogą się skupić (dezaktywacja)
introwertycy- wyższy poziom pobudzenia, (aktywacja) potrzebują mniej bodźców aby się maksymalnie skupić, przeszkadza im nadmiar bodźców nie mogą się skupić (dezaktywacja)]

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » sobota 07 cze 2008, 21:29

Smith pisze:- co to jest do cholery próg postrzegania ??
Chyba, coś w tym stylu... W każdym razie ten aktywacji... Co do reszty, to zrobiłem edycję pierwszego postu...

Eruantalon

Post autor: Eruantalon » niedziela 08 cze 2008, 17:50

Ciekawy temat, bedę obserwował.

Awatar użytkownika
Nef
Socjotyp: SEE
Poprzedni login: Nefiv

Post autor: Nef » niedziela 08 cze 2008, 18:46

Eruantalon pisze:Ciekawy temat, bedę obserwował.
KOmentarz na poziomie: ja pierdolę.

Eruantalon

Post autor: Eruantalon » poniedziałek 09 cze 2008, 22:38

Hm, a nie internetowy klasyk z forum gondolinu? ; >

Awatar użytkownika
kotka
Socjotyp: ESI
Poprzedni login: kotka

Post autor: kotka » środa 11 cze 2008, 16:10

Czy w polskim tłumaczeniu Modelu T używa się rosyjskich znaków na oznaczenie progów pobudzania? Proponowałbym używanie "W" jako symbol progu wysokiego, "N" jako niskiego i "S" jako średniego, (naturalniej wygląda :D) ewentualnie tak jak na wikisocjon - "A" i "B".

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » czwartek 12 cze 2008, 15:54

zbanowany_kot pisze:Czy w polskim tłumaczeniu Modelu T używa się rosyjskich znaków na oznaczenie progów pobudzania?
Biorąc pod uwagę że to chyba jedyne polskie tłumaczenie :D...
zbanowany_kot pisze:Proponowałbym używanie "W" jako symbol progu wysokiego, "N" jako niskiego i "S" jako średniego, (naturalniej wygląda :D) ewentualnie tak jak na wikisocjon - "A" i "B".
Można... Nie uważam żeby to miało większe znaczenie... Po prostu nie wiedząc jak je precyzyjnie przetłumaczyć zostawiłem wersję rosyjską (i założyłem że w praniu przyjmie się jakaś wygodniejsza wersja)...

Awatar użytkownika
kotka

Post autor: kotka » czwartek 12 cze 2008, 16:00

Nie uważam żeby to miało większe znaczenie...
No, właściwie nie ma... :P

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » piątek 13 cze 2008, 18:04

Żeby było również tam, gdzie powinno:
kamilri pisze:Zgodnie z Modelem T można by (choć to raczej zabawa) dopasować temperamenty do typów:

typ melancholiczny - introwertyk subtyp introwertyczny (a w każdym razie (н/в) czy też нFв)
typ choleryczny - ekstrawertyk subtyp ekstrawertyczny (a w każdym razie (в/н) czy też вFн)
typ sangwiniczny - ekstrawertyk subtyp introwertyczny (a w każdym razie (в/в) czy też вFв)
typ flegmatyczny - introwertyk subtyp ekstrawertyczny (a w każdym razie (н/н) czy też нFн)

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » sobota 14 cze 2008, 13:30

EDIT: Tu niedawno był post powątpiewający w możliwość połączenia ISTj melancholik i z cytatem opisu melancholika z wikipedii...
skłonny do zadumy, spokojny, wyciszony, powściągliwy i mało elastyczny w zachowaniu.
Bo ja wiem :P...

A na serio:

1) Chodziło mi konkretnie o teorię temperamentów Iwana Pawłowa...

2) Zgodnie z tym co napisałem to ISTj subtyp Ti, a nie ISTj po prostu...

3) Pewnie dopasowani byli tylko Sangwinik i Flegmatyk... Zgodnie z teorią Pawłowa Choleryk mógł by pasować zarówno do I subtyp I, jak i E subtyp E, ale z oczywistych powodów założyłem że raczej E subtyp E... I został mi I subtyp I i Melancholik...

4) W każdym razie na pewno:

typ ruchliwy - introwertyk subtyp introwertyczny (a w każdym razie (н/в) czy też нFв)
typ pobudliwy - ekstrawertyk subtyp ekstrawertyczny (a w każdym razie (в/н) czy też вFн)
typ ruchliwy - ekstrawertyk subtyp introwertyczny (a w każdym razie (в/в) czy też вFв)
typ powolny - introwertyk subtyp ekstrawertyczny (a w każdym razie (н/н) czy też нFн) :???:

Awatar użytkownika
kotka

Post autor: kotka » sobota 14 cze 2008, 14:08

1) Chodziło mi konkretnie o teorię temperamentów Iwana Pawłowa
Mnie też, ale ten cytat z Wikipedii opisywał chyba melancholika z punku widzenia teorii rozwiniętej przez Pawłowa... W każdym razie z wypowiedzi się wycofałem, ponieważ nie znam dobrze teorii Pawłowa, a nie chciałem się wymądrzać...
2) Zgodnie z tym co napisałem to ISTj subtyp Ti, a nie ISTj po prostu...
Wcześniej podałem w nawiasie oznaczenie podtypu, o który mi chodziło...
[table][td][pre]  _
\`*-.
) _`-.
. : `. .
: _ ' \
; *` _. `*-._
`-.-' `-.
; ` `.
:. . \
. \ . : .-' .
' `+.; ; ' :
: ' | ; ;-.
; ' : :`-: _.`* ;
.*' / .*' ; .*`- +' `*'
`*-* `*-* `*-*'[/pre]
[/td][td][/td][/table]

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » sobota 14 cze 2008, 14:22

Behemot pisze:W każdym razie z wypowiedzi się wycofałem, ponieważ nie znam dobrze teorii Pawłowa, a nie chciałem się wymądrzać...
Też nie znam dobrze... Znaczy się kojarzę ten kawałek związany z Modelem T... I na jego postawie zrobiłem to dopasowanie... Możliwe że było trochę naciągane... Możliwe że powinno to wyglądać raczej w stylu:
1) Typy o silnym systemie nerwowym*:
E subtyp I - sangwinik
I subtyp E - flegmatyk
I subtyp I i E subtyp E - choleryk
2) Typy o słabym systemie nerwowym*: melancholik

*-Tak, nie mam pojęcia jak to pojęcie przełożyć na Socjonikę...

Nie mniej jednak poprzednia wersja bardziej mi się podoba, być może niesłusznie...

EDIT: Dokształciłem się - pierwsza wersja była poprawna :P...
Behemot pisze:Wcześniej podałem w nawiasie oznaczenie podtypu, o który mi chodziło...
Wydaje mi się że zrobiłeś to trochę niejednoznacznie... Nieważne...
Ostatnio zmieniony czwartek 18 wrz 2008, 15:15 przez kamilri, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » piątek 25 lip 2008, 19:27

Podczas prysznica natchnęło mnie co oznaczają wyrażenia wysoki i niski próg :P

Niski próg to bardzo duża wrażliwość na dany bodziec, tak duża że wystarczy jego stymulacja wewnętrzna. Wysoki - potrzebne jest wsparcie z zewnątrz aby funkcja działała poprawnie.

Przykład:

Zmiana nastroju u IEI następuje samorzutnie, z rozpaczy potrafi nagle bez żadnego powodu przejść do radości i euforii.
Zmiana nastroju u IEE następuje po symulacji z zewnątrz, w apatycznym nastroju może trwać tygodniami by ten nagle zmienił się przez kontakt z odpowiednio nastawionym rozmówcą, a następnie skoczyć na inny stopień z winy następnego bodźca.

Dziękuję za uwagę :P

EDIT: napisałem IEI i IEE z przyzwyczajenia, powinno być oczywiście нNв нFн вSв вTс i вNн вFв нSн нTв
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » piątek 25 lip 2008, 23:15

Piszesz oczywiście o progach zapalnych... Prawie... Nie wiązał bym tego bezpośrednio z zewnątrz/wewnątrz... Natomiast faktycznie niskie sygnały zapalne mogły by być poniżej świadomego odbioru, przez co sprawiać wrażenie że zmiana występuje znikąd... I jeszcze dodam że przez siłe sygnału należy rozumieć pewien przedział kiedy funkcja reaguje optymalnie, a wysoki/niski próg określa w której części skali leży ów przedział...

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » sobota 26 lip 2008, 01:41

Użyłem słów które dla mnie łatwiej to obrazowały. Oczywiście masz rację i całkowicie się z Tobą zgadzam.
Nie wiązał bym tego bezpośrednio z zewnątrz/wewnątrz...
Co powiesz na świadomie/podświadomie? Wiem, też nie do końca. Chcę to po prostu wyrazić rzeczowo i w prostych słowach.
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

ODPOWIEDZ