Przepływ pobudzeń w modelu A (Ermak, streszczenie)

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
carlos
α
Posty: 2460
Rejestracja: środa 03 cze 2009, 20:36
Socjotyp: SEI
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przepływ pobudzeń w modelu A (Ermak, streszczenie)

Post autor: carlos » środa 01 paź 2014, 10:31

1. Wstęp

W tym streszczeniu postaram się opisać w jaki sposób psychika radzi sobie z nową informacją. Należy na początku wspomnieć, że wg ustaleń Ermaka, informacja nie wchodzi do psychiki przez jedną funkcję, lecz do wszystkich jednocześnie. Każda funkcja wyodrębnia sobię z tego swoją działkę - swój aspekt informacji (~element informacyjny). Kolejne ważne założenie w modelu to takie, iż funkcje nie przekazują między sobą informacji (tej odbieranej z otoczenia). Potrafią jednak wysyłać między sobą sygnały sterujące - pobudzać się nawzajem. To wzajemne pobudzanie zachodzi według bardzo logicznych zasad, które właśnie przedstawię.

[center]
illustration-03_1-en.png
[/center]

2. Zasady ogólne

Model A dzieli się na 2 superbloki. Superblok dolny - witalny, to superblok osobistego życia. Zajmuje się wszystkimi zadaniami osobistymi, rzeczami które są osobie znane i przyswojone "własne", "moje". Jego działanie jest automatyczne - reakcje na problemy przychodzą łatwo, nie wymaga myślenia, zużywa mało energii. Psychika próbuje używać superbloku witalnego do większości zadań (oszczędność energii).
Superblok górny - mentalny. Superblok życia społecznego - uruchamia się gdy psychika natrafia na zadanie, którego nie może rozwiązać typowymi, własnymi sposobami (z superbloku witalnego). Funkcja z superbloku witalnego, która trafiła na zadanie, którego nie może rozwiązać, przekazuje je powiązanej funkcji z superbloku życia społecznego.

3. Przykład

[center]Schemat 1. Reakcja na bodziec trafiający do bloku super-id
pojedyncze strzałki (->) komunikacja funkcji ze światem zewnętrznym, podwójne strzałki (=>) sygnały sterujące między blokami i funkcjami.
stimulus - bodziec, response - reakcja
normalized_structure-en_sm.png
[/center]

W przykładzie będzie założone, że nietypowe zadanie (bodziec) trafia do funkcji 5 (dolny blok sterujący, subblok osobistego doświadczenia (f. 5 - tylko wymiar Ex) ). Naturalną tendencją jest rozwiązać to zadanie w ramach superbloku życia osobistego (autmatycznie). Funkcje 5 i 6 stanowią blok sterujący - podejmują decyzję czy problem jest typowy (wtedy przekazują go do bloku wykonawczego 7,8), czy nieznany - wtedy przekazują go do sąsiedniego bloku sterującego 3,4. Funkcja 5 odwołuje się więc do swojej wiedzy - indywidualnego doświadczenia (czego się nauczyłem sam), a nie rozpoznawszy problemu, przekazuje sygnał funkcji 6 (osobiste normy, jakie normy przyjąłem za swoje) aby się tym zajęła. Jeśli problem jest rozpoznany przez blok sterujący dolny, zajmie się nim wykonawczy blok 7,8 - osobiste programy i osobiste narzędzia. Jeśli nie - 6 odwoła się do 3 (normy społeczne - co wiem na ich podstawie?), następnie 4 (społeczne doświadczenie, co wiem na bazie doświadczeń z ludźmi). Rozwiązanie jest ostatecznie wykonywane przez funkcje 1 (inteligencja) i 2(kreatywność).

4. Uwagi

W tym rozważaniu na temat procesu podejmowania decyzji założono dla uproszczenia, że bodziec (problem) trafił do bloku sterującego dolnego i pokazano typową sekwencję użycia poszczególnych bloków modelu A w jego rozwiązaniu. W rzeczywistości informacje trafiają do wszystkich funkcji jednocześnie i wszystkie bloki przetwarzają je jednocześnie zgodnie ze swoją funkcją w strukturze. Rozwiązanie jest zatem multiaspektowe (zawiera reakcje wszystkich funkcji). Niemniej jednak pokazano jak to działa w przypadku pojedyńczego ciągu pobudzeń między funkcjami. Autor podaje także, że przedstawione jest domyślne działanie psychiki, jednak w niektórych przypadkach sekwencja pobudzeń (przekazywania zadania), może być inna, nie taka jak podano.


_____________

źródła:
http://en.socionicasys.org/teorija/po-e ... od/sistema
http://en.socionicasys.org/teorija/dlja-novichkov/model
"Ostateczne [i największe] szczęście człowieka zasadza się na czołowym i zarazem najbardziej istotnym działaniu człowieka; jak wiadomo, jest nim działanie władzy myślenia, czyli myśli." --św Tomasz z Akwinu

Awatar użytkownika
Marco
β
Posty: 8157
Rejestracja: wtorek 15 kwie 2008, 17:02
Socjotyp: LSI
Lokalizacja: Kraków

Re: Funkcjonowanie psychiki

Post autor: Marco » środa 01 paź 2014, 16:33

carlos pisze:Obrazek
:10:

ODPOWIEDZ