Metoda VI Gulenki

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
ODPOWIEDZ
inv
Posty: 2484
Rejestracja: czwartek 21 kwie 2011, 10:32
Socjotyp: ILE
Poprzedni login: Inv
Lokalizacja: w pracy

Metoda VI Gulenki

Post autor: inv » poniedziałek 05 maja 2014, 21:45

[hr][/hr]

Metoda VI Gulenki

Gulenko VI Method

Symbole Gulenki dla Elementów Informacyjnych są następujące:
S = sensus/sensing - odbiór zmysłowy (Si)
I = intueor/intuition - intuicja (Ne)
L = lex/law,logic - prawo,logika (Ti)
E = emoveo/emotion - emocja (Fe)
T = tempus/time - czas (Ni)
F = factor/force - siła (Se)
R = relatio/relations - relacje (Fi)
P = profiteor/profit,production - zysk,produkcja (Te)

Uwaga: Funkcja demonstrowana, czy inaczej 5ta funkcja w modelu energetycznym Gulenki to (z grubsza) funkcja kreatywna w Modelu A. Tak więc, gdykolwiek Gulenko wspomina o funkcji demonstrowanej, czy 5tej, można uważać to za funkcję kreatywną Modelu A w tym przypadku.[/quote]


Demonstrowana Intuicja

W określaniu TIMu (tożsame z Modelem A - przyp. tłumacz) piąta pozycja funkcji zwie się demonstatywną. Jest to najsilniejsza funkcja odpowiedzialna za procesy zachodzące wewnątrz typu (internal function), między innymi jest funkcją o krótkim promieniu działania, przeznaczoną do zastosowań wewnątrz jej pola manewru (within its own territory). Gdy obserwuje się funkcję demonstrowaną z pewnego dystansu, często wydaje się nieodpowiadająca chwili, jakby niezdarnie wyeksponowana (awkwardly protruding). Gdy funkcja demonstrowana jest intuicyjną, sprawia wrażenie komicznej, ponieważ jest to funkcja mentalna najbardziej odłączona od sytuacji w jakiej się znajduje. Takie zjawisko może być zaobserwowane u racjonalnych typów intuicyjnych: EIE, LIE, LII oraz EII.

Przyjrzyjmy się charakterystycznym przykładom. Na pierwszej fotografii można zauważyć wyrażony demonstracyjnie stan T (Ni / intuicja czasu) w oczach Leonida Czernovetskiego. LIE, który otrzymał pseudonim "Lenya-space".

Obrazek

Drugi obraz również przedstawia intuicję demonstrowaną, jednak w stanie I (Ne / intuicja możliwości). Uchwycony został tu moment podczas wywiadu z dobrze znanym ekonomistą - Michaiłem Khazinem, LII.

Obrazek

Jak widać, typową cechą intuicji umieszczonej w pozycji demonstrowanej jest nieskupione spojrzenie. W wypadku dynamicznej intuicji czasu "T", spojrzenie jest skierowane na wprost oraz w górę; tak jakby pływało, lub przedzierało się przez otwartą przestrzeń. Statyczna intuicja możliwości "I" z kolei patrzy w sposób zatrzymujący się w punkcie pomiędzy (mid-point) - jest to spojrzenie, które patrzy "poprzez ciebie".

5ta funkcja jest kluczem do międzyludzkiego dopasowania, ponieważ jednostka rzadko ustępuje w tej sferze. Poprzez tę funkcję, reprezentant typu kreśli osobisty teren i wysyła łatwo odbieralne sygnały dotyczące jego/jej obecności. 5ta funkcja musi być przyjęta do informacji i zrozumiana; ludzie muszą się dostosować do niej podczas interakcji na krótszym dystansie. W przeciwnym razie relacja, której bazą jest zaufanie nie będzie utworzona.


Demonstrowana Sensoryka

Przejawy demonstrowanego odbierania świata zmysłami wliczają w siebie intensywną mimikę twarzy oraz skupione spojrzenie. To spojrzenie koncentruje się na wybranym zewnętrznym obiekcie, lub w punkcie. Stosowane jest to przez wszystkie racjonalne typy sensoryczne (LSI, ESI, LSE, ESE), jednak nie bez wariacji. Ten rodzaj skupionego spojrzenia jest o wiele bardziej estetycznie zadowalający i przyciągający niż demonstrowanie bycia odłączonym od świata, obecnym u racjonalnych typów intuicyjnych. Takie spojrzenie spowodowane jest faktem, że racjonalne, sensoryczne typy istnieją dla organizacji obiektów i procesów w prawdziwym, materialnym świecie. Jest to główna różnica pomiędzy nimi i racjonalnymi typami intuicyjnymi, których powołaniem jest wprowadzanie pojęć, wyobrażeń, koncepcji i idei do systemu.

Spójrzmy na poniższe obrazki. Oba pokazują ostre i skupione sensoryczne spojrzenie dwóch ukraińskich polityków.

Obrazek
Obrazek

Ważna uwaga: Wnioski o typie jednostki oparte na VI są dokładne tylko w wypadku, jeśli stany mogą być zauważane w sposób spójny i częsty*1. Uchwycenie chwili na zdjęciu z daną osobą nie daje wystarczająco dużo informacji, by wyciągnąć z nich jakiekolwiek wartościowe wnioski. Oczywiście, przyjmuje się, że dla jednostek pokazanych na niniejszych fotografiach, podobne spojrzenie jest typowe, a nie przypadkowe.

Okazuje się, że funkcja sensoryczna w 5tej pozycji jest nawet lepiej zauważalna niż w 1szej. Jest tak, ponieważ f. demonstrowana staje się wyszczególniona w ostry sposób i rozpoznawana nawet w neutralnym tle. Dla tego właśnie powodu nazywa się ją "demonstrowaną". Dla obserwatora, obraz typu składa się z przynajmniej dwóch poziomów. W łatwy sposób można się przyzwyczaić do "poziomu tła" danej osoby (pierwsza funkcja) i do wzrokowych sygnałów/wzorców, które zwracają na siebie uwagę i kontrastują z "poziomem tła" (piąta funkcja)*2.


Demonstrowana Etyka

Demonstrowana etyka jest charakterystyczna dla typów irracjonalnych, etycznych, tj. IEE, IEI, SEI, SEE. by zauważyć tę cechę, obserwator powinien zwrócić uwagę na ekspresję, oraz imitowanie na całej twarzy, zaczynając od jej dolnej strony - okolic ust.

...*3. Uśmiech tego rodzaju (i jednocześnie mimika twarzy) pojawia się nagle, tak jakby znikąd i potem znika, jak uśmiech kota z Chashire ("Alicja w Krainie Czarów"). Można założyć, że ten rodzaj ekspresji wskazuje na demonstrowaną etykę.

Jest kilka niuansów, które rozróżniają te typy. Uśmiech rezultatowych, irracjonalnych typów etycznych (IEI, IEE), jest raczej optymistyczny, przyjacielski i zapraszający. Poniżej przykład:

Obrazek

Uśmiech procesowych irracjonalnych typów etycznych (SEE, SEI) z kolei jest bardziej ironiczny i pesymistyczny, pojawia się z kapryśną nutą, a nawet zniesmaczeniem. Oczy osoby w tym stanie (szczególnie zauważalne u SEE) w charakterystyczny sposób przesuwają się ze strony na stronę, jakby nie mogły spocząć.

Uśmiech irracjonalnych typów etycznych również określa się "chytrym". Wydaje mi się, że jest tak z powodu możliwości bycia oszukańczym i maskującym prawdziwe uczucia osoby - skrywają niepokoje, lub na odwrót, arogancję i pewność siebie.

Uśmiech wykonuje cała twarz, a nie tylko jej część. Czasami ta cecha jest wyrażona w sposób zniekształconej fali (this quality is expressed in a wave of a skewedness), rodzaju asymetrycznego spojrzenia, które jednocześnie chwyta się różnych sfer na twarzy - jedno oko mocniej zezuje od drugiego, jedna brew uniesiona jest wyżej od drugiej, część ust jest bardziej otwarta od reszty, itp. Przykładem jest fotografia Michaiła Żwaneckiego (komik):

Obrazek

Demonstrowana Logika

Element logiczny zajmujący demonstrowaną pozycję, ujawnia się na przeróżne sposoby. Byłoby trudnością opisać wszystkie jego cechy jednocześnie. By to zrozumieć, polecam skupienie się na dwóch aspektach: sposobie mówienia (intonacja, tempo, gestykulacja) i ubraniach, akcesoriach, zasobach, które ta osoba ma "pod ręką".

Po pierwsze, przyjrzyjmy się wzorcom mówienia. U silnie okreslonych irracjonalnych logicznych typów, zauważalne są następujące ekstrema dotyczące mowy: nienaturalny ton głosu, przerywana i szybka mowa, lub spowolniona w nierówny sposób; często z pauzami w środku zdania (ewidentnym przykładem jest B. Jelcyn, lub obecny prezydent Ukrainy, W. Janukowycz).

U sensorycznych irracjonalnych typów logicznych (SLE, SLI), demonstrowana logika często manifestuje się jako spowolnienie mowy i nagłe pauzy. To jest szczególnie zauważalne podczas ich publicznych wystąpień: mogą dobierać słowa z trudnością marszcząc brwi w zadumie; to jest, demonstrują swoje "procesy myślowe". Kontrolują przepływ ich mowy w sposób schematyczno-modulacyjny*4: zbierają niewielką ilość werbalnych "bloczków" czy "modułów", z której tworzą i układają swoją mowę, a gdy wymaga tego sytuacja, zmieniają ją.

Demonstrowana logika przejawia się w szczególny sposób u intuicyjnych, irracjonalnych typów logicznych (ILI, ILE). Uwaga powinna skupiać się na dwóch uderzających cechach. Pi pierwsze demonstrowanie adaptacji technicznej, po drugie nieadekwatna gestykulacja i odwzorowywanie*5, które nie pasują do mowy. Przykładem tego rodzaju demonstrowanej logiki wśród typu ILI jest Anatol Wasserman i jego słynna kamizelka z wieloma kieszeniami. Jest ona jednocześnie 'techniczna' i praktyczna; jej kieszenie wystarczają na umieszczenie w nich wielu przedmiotów, które mogą być nagle i bardzo potrzebne. Warto przypomnieć, że funkcją demonstrowaną u ILI jest logika praktycznego biznesu*6 (+ P).

Obrazek

Kolejnym przykładem logiki u ILI, chociaż również można go przypisać do sfery humanitarnej, jest zdolność wnioskowania Edwarda Radzińskiego. Kontemplacyjnym (głębokim?) stwierdzeniom gospodarza programu "Zagadki Historii" ("Riddles of History") towarzyszy znikoma gestykulacja, jednak z dziwną "płaczliwą" intonacją. Jednocześnie wymawia słowa nie używając całych ust, a jedynie ich kącików.

Jako przykład typu ILE, spójrzmy na ukraińskiego polityka (Taras Chornovil). Sposób mówienia jest bardzo szybki i trudny do rozróżnienia z mruganiem, skurczami ramienia i charakterystycznymi dla niego ruchami karku.

Obrazek

Na koniec, przyjrzyjmy się jeszcze zawartości mowy irracjonalnych typów logicznych. Z punktu semantyki, typy ekstrawertyczne (ekstratymiczne?)*7 z tej grupy mają tendencje do demonstracyjnej analizy tematu (strukturalna logika, schematy), podczas gdy typy intro(wertyczne/tymiczne) mają tendencję do wymieniania wydarzeń (logika biznesu, akcje). Ta różnica jest zauważalna przy porównaniu do logicznych, racjonalnych typów. Np., LII przyciąga uwagę nie tak bardzo poprzez swoją główną funkcję logiczną, jak poprzez prezentację alternatywnych idei i opcji poprzez jego demonstrowaną intuicję.


Źródło: goul.socionics.kiev.ua (via: the16types.info)

*1 consistently and frequently
*2 one easily grows accustomed to the background level (1st function), and the visual cues that catch attention are the ones that contrast with this background (5th function)
*3 Many have probably heard the phrase: "his face broke into a wide smile" <- nie wiem jak to przetłumaczyć, ten idiom w sumie nic nie wniesie. Jeżeli mamy podobne powiedzenie po polsku, to dajcie znać :).
*4 They control their speech flow on a modular scheme
*5 mimicry
*6 technical business logic
*7 extrovert <- nie wiem jednak czy to odpowiednio użyte słowo w kontekście socjonicznym

[hr][/hr]

Miłego czytania :)
tutaj się pisze mądre bzdury

Awatar użytkownika
nlg
Posty: 1087
Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 11:00
Socjotyp: LIE

Re: Metoda VI Gulenki

Post autor: nlg » wtorek 06 maja 2014, 16:21

Uwaga: Funkcja demonstrowana, czy inaczej 5ta funkcja w modelu energetycznym Gulenki to w przybliżeniu funkcja 5ta w Modelu A. Gdykolwiek Gulenko wspomina o funkcji demonstrowanej, czy 5tej, można uważać to za funkcję kreatywną Modelu A na dziś dzień.
wut

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek 12 cze 2008, 00:02
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Re: Metoda VI Gulenki

Post autor: NoMatter » wtorek 06 maja 2014, 16:56

nlg pisze:
Uwaga: Funkcja demonstrowana, czy inaczej 5ta funkcja w modelu energetycznym Gulenki to w przybliżeniu funkcja 5ta w Modelu A. Gdykolwiek Gulenko wspomina o funkcji demonstrowanej, czy 5tej, można uważać to za funkcję kreatywną Modelu A na dziś dzień.
wut
http://socjonika.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=3844
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

Awatar użytkownika
discohijack
Posty: 522
Rejestracja: środa 29 maja 2013, 00:01
Socjotyp: SEI
Poprzedni login: discohijack

Re: Metoda VI Gulenki

Post autor: discohijack » wtorek 06 maja 2014, 17:45

Dobra robota :D Artykuł ten widziałem już dawno i się zastanawiałem kiedy tutaj zawita ^_^ Fajna rzecz, szczególnie dla kogoś, kto jest z VI kiepski, no i trochę 'potwierdza' moje obserwacje (w sensie: pod opisami dlaczego i jak się dane typy uśmiechają podpisałbym się wszystkimi rękoma które mam)

inv
Posty: 2484
Rejestracja: czwartek 21 kwie 2011, 10:32
Socjotyp: ILE
Poprzedni login: Inv
Lokalizacja: w pracy

Re: Metoda VI Gulenki

Post autor: inv » wtorek 06 maja 2014, 18:49

Chupser, chodzi o kreatywną z Modelu A. Nie wiem skąd mi się wzięła ta 5ta tam. Jestem pewien, że pisałem o drugiej :O
:v
;_;


Poprawiłem - nm
tutaj się pisze mądre bzdury

Awatar użytkownika
chupser
tech troll
Posty: 647
Rejestracja: wtorek 26 maja 2009, 18:41
Poprzedni login: chupser

Re: Metoda VI Gulenki

Post autor: chupser » poniedziałek 02 cze 2014, 14:01

ani jednego posta w tym temacie nie napisalem xD

i nadal sa chyba bledy

artykul bardzo ciekawy, daje na +
prywatna strona o socjonice - http://e-kronika.pl/socjonika/

strona w trakcie budowy
____________________________
mrnoname pisze:chups to tam jakas ekstra alfa na bank
no, wiem

ODPOWIEDZ