“Maski” socjoniczne: jak przeszkadzają a jak pomagają

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
diabeu
Posty: 1725
Rejestracja: czwartek 05 sty 2012, 17:40
Socjotyp: LIE
Poprzedni login: diabeuek

“Maski” socjoniczne: jak przeszkadzają a jak pomagają

Post autor: diabeu » wtorek 06 lis 2012, 19:23

“Maski” socjoniczne: W jaki sposób przeszkadzają a jak pomagają
Autorzy: Kamenev S. K., Prokofiev, T. N.
Opublikowane: "Socionics, Mentology and Personality Psychology, 2009, № 6, p.10.
http://www.sociobyuro.ru/articles/30...kie-maski.html

Nasze społeczeństwo jest tak skonstruowane, że w pewnych sytuacjach ludzie zakładają "maski", mając - czasami nieświadomie - na celu zaprezentowanie się w bardziej przychylnym świetle. W tym artykule opisujemy, czym jest “maska”. Kiedy przeszkadza ludziom, powoduje dyskomfort i niewygodę, a w jakich sytuacjach pomaga im w interakcji ze środowiskiem i osiąganiu celów?

Hipoteza została zaproponowana już dawno temu przez ludzi uznających obecność „maski” i potwierdzona przez studia wielu socjonistów. W pracach różnych badaczy “maska” otrzymała różne nazwy i nieco inne odcienie znaczeniowe, jak np. „model komunikacyjny” (Władimir Ermak), „akcentuacja socjoniczna” (Semyon Churyumov), czy „akcenty typów” (Walentyna Meged, Anatol Owcharow). Pierwsza wzmianka nt. istnienia takiej cechy pochodzi od Karla Junga. We wstępie do “Typów Psychologicznych” [1] napisał: “W nienormalnych warunkach, tzn., kiedy istnieje ogromnie silny i nienormalny wpływ ze strony matki, dzieciom może zostać wyrządzona krzywda w obrębie ich indywidualnych predyspozycji (względnie do normalnego wpływu), podczas gdy normalnie rozwinęłyby inne typy, gdyby nie zaistniały te nienormalne warunki".

Jeśli spojrzymy na to z praktycznego punktu widzenia, zauważymy, że “maska” może zarówno pomóc jak i przeszkodzić naszej komunikacji i interakcji z ludźmi.
Negatywny wpływ “maski”

Rozważmy sytuację, w której maska nam przeszkadza. Dzieje sie tak przede wszystkim ze względu na nieświadome i przedłużające się noszenie ich. Aby rozwiązać dany problem życiowy, osoba zachowuje się w pewnych szczególnych, czasem nawet często powtarzających się sytuacjach, jako reprezentant innego typu i nie jest tego świadoma. Czasami zdarza się, że maska jest noszona tak długo, że zaczyna się wydawać, iż jest prawdziwym typem osoby.

Ten fenomen prowadzi do następujących konsekwencji.

Po pierwsze, na początku nowej pracy i kiedy spotykają się z nieznajomymi ludźmi albo są na pierwszej randce, inni formułują opinię o nich na podstawie ich masek. Dzieje się tak, ponieważ pierwsze wrażenie pojawia się ściśle z powodu maski. Ale potem upływa jakiś czas i zaczyna przebijać się prawdziwy typ. Jako rezultat ciężkiej pracy w swojej roli, do której go przypisano, osoba okazuje się nie spełniać oczekiwań, co prowadzi do frustracji, a czasami i do bardziej przykrych konsekwencji.

Po drugie, osoba, która jest skupiona na swoim rozwoju osobistym może studiować socjonikę, ale noszenie maski sprawia, że bardzo często ciężko jest odnaleźć jej typ. Zaczyna się od dezorientacji pomiędzy prawdziwym typem a maską, co prowadzi w efekcie do tego, że człowiek zaczyna wierzyć w to, że jest jeszcze innym typem.

Np., rozważmy ILE w masce LSI. Ta osoba była przez długi czas niepewna i wahała się pomiędzy typami LII i ILI, ponieważ w testach otrzymywała wysokie prawdopodobieństwo typu LII, ale opisy pasowały bardziej do ILI, a w rezultacie osoba nie była w sta–ie odnaleźć swojego typu. I tylko w rezultacie swojego wyuczenia socjonicznego osoba ostatecznie odnalazła swój typ i odseparowała go od maski.

W rezultacie, obecność maski prowadzi prowadzi do faktu, że typ osoby jest jakby rozmyty i niejasny.

Igor Kalinauskas połączył relacje pomiędzy typami z problemami osobistymi [2]. Tatiana Prokofiew i Elena Udalowa potwierdziły te obserwacje dzięki praktyce w doradztwie. Dodatkowo, Prokofiew i Udalowa [3] połączyły problemy osobiste z obecnością masek u ludzi. Jeżeli osoba posiada maskę, np. jeśli w jakiś sposób istnieją jednocześnie dwa typy w osobie, to ktoś może powiedzieć, że pomiędzy typem a maską istnieje relacja, co również daje sygnał na obecność nierozwiązanych problemów.

Poniżej znajduje się lista mask i powiązanych z nimi problemów.c.d.n.
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
Anka
Posty: 289
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2009, 22:08
Socjotyp: ESI
Poprzedni login: Xana
Lokalizacja: gdzieś za daleko

Re: “Maski” socjoniczne: jak przeszkadzają a jak pomagają

Post autor: Anka » piątek 02 sie 2013, 09:43

Czy to w jakiś sposób nie wiąże się z tym:

http://socjonika.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=992? Gdzieś było o możliwości w ekstremalnej sytuacji zamiany socjotypu na zasadzie nałożenia maski. Oczywiście nie jest się typem x a w pewnym momencie y :P Używa się elementu, który jest nam niezbędny. I w tym względzie upodabnia do innego typu. Wymiana może zachodzić w obrębie racjonał w racjonał lub irracjonał w irracjonał ale nie mieszać się. Nie wiem, gdzie to było :???:
ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

ODPOWIEDZ