Studium lęku w funkcjach jednowymiarowych (Eglit, Piatnicki)

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
diabeu
Socjotyp: LIE
Poprzedni login: diabeuek

Studium lęku w funkcjach jednowymiarowych (Eglit, Piatnicki)

Post autor: diabeu » wtorek 06 lis 2012, 17:57

Studium lęku w funkcjach jednowymiarowych.

Wypełniony strachem człowieczym może stać się bardzo odważnym człowiekiem. To może stworzyć wokół niego pancerz. Może stać się nieustraszonym diabłem tylko po to, żeby pokazać innym, że się nie boi. I jeśli stanie w obliczu niebezpieczeństwa, oszuka siebie, że się nie boi. Ale nawet najodważniejszy człowiek się boi. Cała jego odwaga jest na zewnątrz, głęboko w środku on drżał. Osho „Strach".

Lęk bez wątpliwości jest jednym z najwidoczniejszych fenomenów psychologicznych. Wagę fenomenu lęku można ocenić na podstawie ciągłego zainteresowania religią, filozofią, psychologią, naukami ezoterycznymi, sztuką oraz reklamą. Z drugiej strony, kompleksowość zjawiska powoduje, że we współczesnych naukach przyrodnicznych, pomimo wielu podejść, nie istnieje jedno rozumienie tego zjawiska, a wielu badaczy ma odmienne zdanie nawet co do definicji.
Poniżej znajdują się akademickie definicje lęku, które można uznać za ogólnie akceptowane.

Lęk – emocja, która narasta w sytuacjach zagrożenia biologicznego lub społecznego jednostki i skierowana jest w stronę źródła prawdziwego lub wyobrażonego niebezpieczeństwa. [1] Lęk – stan silnej obawy, niepokoju, psychicznej dezorientacji z powodu jakiegokolwiek niebezpieczeństwa, nieszczęścia, itp.; strach. Fenomen lęku zainteresował autorów tego artykułu z kilku powodów:
- Lęk jest ekspresją emocjonalną i manifestacją aktywności psychicznej, przenoszącą taki sam silny ładunek funkcjonalny, co oznacza, że będzie ciekawy do zinterpretowania w kontekście Socjoniki.
- Problem lęku jest jednym z najczęściej spotykanych w sytuacji diagnostyki socjonicznej, więc dobre zrozumienie zjawiska lęku może okazać się efektywne w zdeterminowaniu typu psychicznego.
- Ciekawa możliwość praktycznego zastosowania socjoniki do zjawiska lęku, np. poprzez doradztwo.

Artykuł proponuje możliwe podejście teoretyczne do zjawiska lęku w kontekście systemu socjonicznego, jak również prezentuje praktyczne materiały, które mogą okazać się interesujące dla tematu studium. Podsumowując, autorzy oferują metodę korzystania z listy lęków w celu przygotowania roboczej hipotezy typu w wywiadzie diagnostycznym.

Tło teoretyczne.

Jeden z punktów widzenia każe przyjąć psychologię lęku za mechanizm obronny. Ból psychiczny (lęk) jest mechanizmem obronnym psychiki, tak samo jak ból fizyczny jest mechanizmem obronnym ciała. Temat lęku dogłębnie i wyczerpująco zakreślają nauczania ezoteryczne. Uznaje się, że wszystkie lęki – istnieją różne punkty widzenia co do głęboko zakorzenionego lęku – to lęk przed śmiercią. Lęk – powszechne emocje (nie mamy tutaj na myśli aspektu Fe ani sygnałów umysłowych nakazujących kontrolę aktywności organizmu).

W tym artykule omówimy zjawisko lęku z punktu widzenia socjonicznego. Podczas pisania eksperci zauważyli powtarzające się rekordy lęków funkcji małowymiarowych. W zgodzie z modelem systemowym struktury psyche, małe funkcje znajdują się w jednostce kontroli, decydują „mój problem jest / nie jest”, „mogę / nie mogę”. [3] Jeżeli zachodzi potrzeba wykonania, kontrola zostaje przeniesiona do jednostki wielowymiarowej. W tym artykule autorzy wychodzą od założenia, że człowiek kontroluje (przymusza do ruchu w dowolnym kierunku, podejmuje działania) 2 zasady: ból oraz przyjemność. Człowiek opuszcza strefę bólu, przyciąga przyjemność. Ogólny mechanizm znajduje odbicie w Modelu A na poziomie kontroli funkcji małowymiarowych: superid – przyjemność (f5 – sugestywna), superego – ból (f4 – THC). Zakładamy, że mechanizm lęku powiązany jest z energią systemu (umysł, ciało). Mniej efektywny sposób na przetwarzanie informacji - bardziej intensywny energetycznie. Lęk – jest mechanizmem psychiki, który pozwala na pozbycie się obszarów intensywnych energetycznie. Normalnie, ciało wykazuje tendencję do unikania rekurencji bólu i doświadczania bólu; tworzy strefę lęku, aby zdefiniować obszary uniku.

c.d.n.
LIE-2Ni

Szura
Socjotyp: SEI
Poprzedni login: Szura

Re: Studium lęku w funkcjach jednowymiarowych

Post autor: Szura » wtorek 06 lis 2012, 18:43

1) cóż to za autorzy? ;) Link jakiś?
2) jednak IMO jest znaczne rozróżnienie między strachem a lękiem. Lęk nie jest związany z bezpośrednim zagrożeniem, wbrew temu co jest w tym artykule.
3) czemu to jest w zaawansowanych zagadnieniach?

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » wtorek 06 lis 2012, 19:21

1. Eglit, Pyatnitskii, linku już nie mam, ale można sobie znaleźć
2. Ja to tłumaczę na razie pośrednio, nie chce mi się grzebać w źródle. Termin w angielskim jest jeden, zdecydowałem się zatem na "lęk" -> to słowo imo najlepiej oddaje to, co dzieje się za funkcjami, a o tym jest rzecz. I nie, nie będę tego pieścić. Tłumaczę, żeby inni mogli sobie przejrzeć, mi to nie jest do niczego potrzebne. Ja sobie poradzę ze źródłami.
3. Nie wiem, możesz przenieść. Nie wydawało mi się podstawami, ale czymś nadbudowanym na nich.
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » wtorek 06 lis 2012, 19:31

Źródło:
http://socionicasys.ru/biblioteka/statj ... ie-strahov

W tekście pojawia się słowo "Страх"
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » wtorek 06 lis 2012, 19:36

ale to wiele chyba nie wyjaśnia :c

lęk
1. (przed czym; o kogo–co) страх чего; за кого–что
2. (stan: ogólnie) трепет
bez lęku безбоязненно
lęk przestrzeni боязнь пространства
lęk wysokości боязнь высоты

strach страх
aż strach / że strach / że aż strach страсть / страсть как (очень)
D zmęczył się, że aż strach страсть как устал
strach ... (powiedzieć, pomyśleć itp.) страшно (делать, сделать что)
D strach pomyśleć страшно подумать
strach na wróble пугало / чучело

także i tak myślę, że kontekstowo raczej by trzeba.
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
grysik
Socjotyp: EIE
Poprzedni login: grysik

Post autor: grysik » wtorek 06 lis 2012, 22:48

Od diabouka pisze:Te
- Fear of incompetence
- Fear of undertaking new business
- Helplessness in determining what to do
- Fear of being responsible to others for work
- Fear that something's unaccounted for or unfinished
- Fear of looking unprofessional and un-business-like
- Fear of being evaluated by an expert
Od diabouka pisze: - Inability to stand up for yourself
- Fear of unwarranted aggression (esp. from the group)
- Violence
- Fear of material loss or failure
- Helplessness in defending and protecting their interests
- Fear of having to fight
- Fear of miscalculating one's strength, thus crippling someone else
- Fear of confessing to others (and self) that you're ill and need to take action
Nie wiem czy to przypadek, ale mam większy match w przypadku Se 8/8 niż Te 5/7... wiadomo, że to tylko opisy ale mogło to też wynikać z różnicy w traktowaniu f4 (jest beznadziejnie i nie chcę mieć z tym nic wspólnego) i f5 (jest beznadziejnie, ale fajnie jak uda się coś poprawić).

Diaboułek - wrzuć pozostałe, zobaczymy czy w innym też to się podobnie przekłada na liczby.

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » wtorek 06 lis 2012, 23:12

To jest na samym końcu tego artykułu. Jutro spróbuję wrzucić, przynajmniej to.

Generalnie u mnie też to się tak sprawdza jak u grysika. Mam taką hipotezę, że jeśli tak to wygląda, to część z f5 może być zwyczajnie nieuświadomiona.
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
grysik
Socjotyp: EIE
Poprzedni login: grysik

Post autor: grysik » wtorek 06 lis 2012, 23:13

uszy kosmosu pisze:to część z f5 może być zwyczajnie nieuświadomiona.
Albo przeszacowana (co w sumie sprowadza się do tego samego).

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » środa 07 lis 2012, 15:48

Funkcja piąta generalnie jest nieuświadomiona ^^

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » środa 07 lis 2012, 23:32

Nom, ale lęk można sobie uświadomić po drodze. Albo i nie.

Oto zestaw:

:fi:
- Obawa przed byciem odrzuconym lub zignorowanym przez grupę
- Obawa przed staniem w obliczu pogardy, prześladowania i upokorzenia
- Zdrada osób bliskich
- Obawa przed konfliktem
- Obawa przed zakłopotaniem w sprawach związkowych

:fe:
- Obawa przed byciem złapanym przez silne emocje
- Obawa przed znalezieniem się w sytuacji, gdzie pokazujesz niewłaściwe emocje (+/-) i nie możesz uciec
- Obawa przed agresywnymi emocjami
- Obawa przed negatywnymi emocjami

:ti:
- Mętlik, niepewność i lęk przed zrobieniem tego co powinieneś
- Niepewność co do racji i prawidłowego interpretowania rzeczy
- Obawa przed statusem i niepewność co do niego
- Obawa przed oceną umysłową
- Obawa przed niepewnością miejsca w “systemie” i społeczeństwie

:te:
- Obawa przed niekompetencją
- Obawa przed podjęciem nowej działalności zawodowej
- Bezradność w rozstrzygnięciu co zrobić
- Obawa przed odpowiedzialnością przed innymi za swoją pracę
- Obawa, że czegoś brakuje albo jest nieskończone
- Obawa przed wyglądaniem nieprofesjonalnie
- Obawa przed byciem ocenianym przez eksperta

:ni:
- Obawa przed tym, że wydarzenia nie nastąpią
- Obawa przed nieprzewidywalnością
- Obawa przed upływającym czasem
- Obawa przed przeznaczeniem, niemożnością kontrolowania wydarzeń
- Obawa przed nieprzyjemnymi niespodziankami
- Obawa przed uprzedzeniami
- Obawa, że oczekiwania i pragnienia się nie spełnią

:ne:
- Obawa przed oszustwem, niepewność
- Obawa, że nie jest zrozumiane
- Poczucie bezwartościowości, niemożność osiągnięcia, niewypłacalność
- Obawa przed dokonaniem oceny siebie lub innych
- Obawa przed własną nieprzewidywalnością

:si:
- Obawa przed chorobą lub przykrymi doznaniami
- Obawa przed oceną wyglądu
- Obawa przed podeszłym wiekiem (otępienie, brzydki wygląd, stępione zmysły)

:se:
- Niemożność stanięcia we własnej obronie
- Obawa przed nieuzasadnioną agresją (zwłaszcza ze strony grupy)
- Przemoc
- Obawa przed stratą materialną lub porażką
- Bezradność w obronie i zabezpieczeniu swoich interesów
- Obawa przed koniecznością walki
- Obawa przed złym ocenieniem siły, w ten sposób obezwładnienie kogoś innego (?)
- Obawa przed przyznaniem się przed innymi (i sobą), że jest się chorym i potrzebuje podjęcia działania
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » piątek 09 lis 2012, 15:22

Materiał eksperymentacyjny.

Materiał badawczy został zgromadzony w oparciu o obserwację, że za funkcjami jednowymiarowymi kryje się lęk (Illustration 4 and 5). Grupa robocza SHSS postanowiła zbadać to szczegółowo. Badania przeprowadzono na 27 reprezentantach, których typy były pewne. Obserwowano ich reakcje. Respondenci zostali poproszeni o opisanie swoich lęków związanych z funkcjami jednowymiarowymi. Następnie pomagano zrozumieć jednostce niejasne odczucie wymagania, którego może doznać w związku z tym aspektem sytuacyjnym, który jest nie tylko nieprzyjemny ale również przytłaczający. Lęk = ból serca.
W badaniu tym, rozważamy jednowymiarowe funkcje ponieważ w nich najlepiej ujawnia się lęk, aczkolwiek nie wyklucza to lęków w innych małowymiarowych funkcjach.

Opis obserwacji.

Poniżej znajdują się obserwacje otrzymane podczas czasu badania, w formie roboczych notatek.

Lęk to nie tylko czwarta i piąta funkcja.

Założenia teoretyczne każą przyjąć, że największy lęk będzie związany z funkcją 4. To właśnie tam jasno nazywa się to co w niej obecne „bolesnym”. Patologiczność powoduje lęk, lęk przed zadaniem bólu.
Przeciwnie do oczekiwań, otrzymaliśmy wcale nie mniej manifestacji ze strony f5. Pojawia się pytanie, co może być nie tak z tym atrakcyjnym psychicznie blokiem – super id? Zakładamy, że to: obawa przed utratą przyjemności, własnej wartości, pragnienie do utrzymania upragnionej sytuacji.
Czasami respondenci opisywali lęk 4 i 5 funkcji razem – jako jeden. Można przyjąć, że sytuacje porażki w obu jednowymiarowych funkcjach są odczuwane jako silny wstrząs dla psychiki. Pojawiły się opisy sytuacji na dwóch funkcjach makro aspektów (np. Fi i Fe). Często opis brzmi jak ogólny lęk małego bloku (lub super ego super id)

Czasami lęk z 5 funkcji jest silniejszy niż 4 funkcji.

U niektórych badanych było wyraźnie widać lęk wypływający z 5 funkcji, podczas gdy u innych był jakby nieobecny. Z czego to wynika? Z doświadczenia życiowego? Z warunków, które wypełniły 5 funkcję? Z liczby negatywnych doświadczeń?

Zmienianie nazwy, zaprzeczenie, odrzucenie (zapomnienie) zamaskowane pod postacią funkcji wielowymiarowej.

Umysł potrafi zapominać niemiłe doznania. Ciężko jest pamiętać o lęku, jeśli osoba w danej chwili do nie doświadcza lub nie doświadczyła ostatnio. Być może momentalne zastępowanie bolesnych sytuacji sugestywnych ukrywa główny problem – sugestywność.

Ponieważ z natury lęku wypływa, że powoduje on wykluczenie lub unikanie sytuacji niepożądanych, ciężko czasami jest zidentyfikować prawdziwy powód lęku. Istnieje potrzeba sformułowania lęku w innych słowach.

Charakterystycznym zjawiskiem jest nierozpoznawanie lęku. Człowiek może kłócić się, że lęku nie odczuwa, a jednocześnie będzie po prostu unikać sytuacji go powodujących.

Często lęk przyciąga paradoksalnie sytuacje lękowe (odwlekając coś w czasie powodujemy lawinę takich sytuacji).

Jednowymiarowa funkcja nie radzi sobie z sytuacjami lękowymi i ich nawrotem. Nie widzi innego sposobu na poradzenie sobie z tym jak ciągnięcie w drugą stronę. Nawracalność jest wysokoenergetyczna. Blokowana przez lęk powrotu w podobne sytuacje.
Brak standardów, pewności, niemożliwość rozgraniczenia pomiędzy “dobre" a "złe". To wszystko powoduje nawrót sytuacji.

Edukacja

Psychologowie utrzymują, że 90% lęków pochodzi z dzieciństwa. Teoria zapełniania się modelu A z wiekiem pokazuje, że blok super id i wpływ bezpośredniego środowiska mają wielki wpływ na psychikę i wystąpienie zniekształcenia i lęku.

Co robić z lękami?

Stawianie im czoła
Użyć nowego doświadczenia i pozbyć się lęku.
EII mówi o racjonalizowaniu i wytłumaczeniu sobie absurdalności tego lęku.

Praca poprzez funkcję (transfer do mentalnej)
EII mówi np. o zapisywaniu sobie (w pamięci lub gdziekolwiek) kolejności działań do wykonania.

Terapia Gestalt
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » piątek 09 lis 2012, 15:34

koment: skróciłem do głównych punktów i usunąłem rozmowy.

Generalnie w tym kontekście (zwłaszcza w związku z dalszą częścią artykułu) dość pokryło mi się z moimi doświadczeniami i hipotezą o narastaniu od sida.

Całkiem niedawno przypomniałem sobie sytuację z dzieciństwa. Bezradność, nieumiejętność poradzenia sobie z agresją, nieumiejętność odpowiedniego zareagowania. W końcu jak mi matka kazała po prostu oddać, to przypierdoliłem lasce znalezioną deską do tego stopnia, że jej matka przybiegła do mojej, bo tamta miała pokaźnie rozwalony łeb.

Nieporadność i przesadna reaktywność zostały mi do dzisiaj i nie bardzo potrafię to w sposób świadomy kontrolować, a potrzeba jakiejkolwiek walki o siebie wywołuje u mnie uczucie straszliwego dyskomfortu oraz chęć spierdolenia i przeczekania świata. Wiem też, że w przypadku napaści fizycznej byłbym w stanie zabić (a na pewno w obronie bliskich), ale do tej wiedzy akurat dochodziłem latami.

Jak pisałem, doświadczenia f5 jestem w stanie potwierdzić wybiórczo, niemniej druga część może pozostawać zwyczajnie nieuświadomiona.
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
Anka
Socjotyp: ESI
Poprzedni login: Xana

Post autor: Anka » czwartek 03 sty 2013, 16:42

Zastrzelić się, czy studiować socjonikę dalej?

Chyba nigdzie się tak "nie zwierzę" jak w tym temacie... :embarrased: U podstaw mojego lęku stoi status społeczny. Urodziłam się w rodzinie dysfunkcyjnej. Na ojca w żadnym wypadku nie mogłam liczyć, a pensja Mamy nie wystarczała na podstawowe produkty. Wiecznie schorowana przywykłam do szpitala tak bardzo, że wizja choroby, czy starości i związanej z nią niedołężności nie przyprawiała mnie o zawrót głowy. Mama z I grupą inwalidzką i tak ogromnym motorem do działania "oswoiła" mnie z tym dylematem. Dodatkowo brak pieniędzy i co za tym idzie brak możliwości kupienia sobie tego, co chciało by się na sobie nosić oswobodziło mnie z przejmowania się oceną swojego wyglądu. - czyli :si: w 4 i 5 funkcji odpada. :???: :szok2:

Co mnie niepokoiło i niepokoi? Bałam się tego, co nieprzewidywalne. Czego nie mogę przewidzieć. Zwłaszcza zachowania swojego agresywnego ojca. Nauczyłam się szybko bronić swego i dążyć za wszelką cenę, choć ten człowiek rzucał mi notorycznie kłody pod nogi. Nie bałam się konfrontacji i wierzyłam, że gdy dorosnę oddam mu z nawiązką (przemoc). Zamiast uderzyć go, wyrzuciłam z domu. Bałam się, że wróci... Bałam się, że nie będę wstanie uciec przeznaczeniu. Przecież jestem z biedy i nikt nigdy mi nie pomoże. Muszę się nauczyć sama walczyć o swoje. Muszę się wyszkolić w zakresie bycia samodzielnym. I to nic, że kiedyś ktoś może mnie zostawi - ja sobie poradzę! Zawsze. Jestem kowalem swego losu... I czego się boję? Obawiam się, że nie wszystko pójdzie po mojemu. Tak, jak sobie zaplanuję. To, co sobie postanowiłam nie spełni się, pomimo, że walczę o to jak lwica! Boję się biedy, nie! Boję się bezdomności. Będę na samym dnie. Nie chcę! - :niepewny: :szok1: to przecież :ni: Prawda? Mam :ni: w 4, lub 5 funkcji? A to dopiero :lmao: a ja brałam siebie za IEI...

Co mnie jeszcze wnerwia? Brak :ti: Jestem jego niedosytu w pełni świadoma.

Zatem, najbardziej pasuje SEE :dziwny: :wtf: :pomocy: :confused: jakim cudem? :wtfplz:
ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » czwartek 03 sty 2013, 16:52

Xana pisze:Bałam się tego, co nieprzewidywalne. Czego nie mogę przewidzieć. Bałam się, że wróci... Bałam się, że nie będę wstanie uciec przeznaczeniu. Przecież jestem z biedy i nikt nigdy mi nie pomoże. Obawiam się, że nie wszystko pójdzie po mojemu. Tak, jak sobie zaplanuję.

Zatem, najbardziej pasuje SEE :dziwny: :wtf: :pomocy: :confused: jakim cudem? :wtfplz:
Niekoniecznie. Jest różnica między lękiem a obawami z 6.
LIE-2Ni

inv
Socjotyp: ILE
Poprzedni login: Inv

Post autor: inv » poniedziałek 07 sty 2013, 18:44

Jednowymiarowe Si mnie mniej przeraża od Fi.
Moje ILE jest przypieczętowane.
Dziękuję.
tutaj się pisze mądre bzdury

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » niedziela 24 lis 2013, 17:02

Alojzy Bombelak II pisze: :ti:
- Mętlik, niepewność i lęk przed zrobieniem tego co powinieneś
- Niepewność co do racji i prawidłowego interpretowania rzeczy
- Obawa przed statusem i niepewność co do niego
- Obawa przed oceną umysłową
- Obawa przed niepewnością miejsca w “systemie” i społeczeństwie
+ Obawa przed tym, czy to co mówię jest rozumiane tak jak o tym myślę.

Awatar użytkownika
carlos
α
Socjotyp: SEI
Kontakt:

Post autor: carlos » sobota 27 wrz 2014, 17:39

Im częściej pojawiają się u kogoś te lęki i im więcej ich jest, tym mniej wymiarowa funkcja. Szczególnie związane są z funkcjami 1-wymiarowymi (4 i 5)

by Eglit & Piatnicki.: "Badanie lęków w jednowymiarowych funkcjach."

_____________________________________________________________________________________________

:fi:
- strach przed byciem odtrąconym, zignorowanym, nie przyjętym w grupie, bojkotowanym,
- strach przed spotkaniem się z brakiem szacunku, nagonką (poniżeniem),
- lęk przed zdradą przez bliskiego człowieka (także może podpadać pod :ne:),
- lęk konfliktu,
- obawa, iż wykażemy się niezręcznością w stosunkach

:fe:
- strach przed byciem złapanym przez silne emocje,
- strach przed dostaniem się w sytuację, gdzie na ciebie będą wylewać silne negatywne, albo nieadekwatne pozytywne emocje, plus stamtąd nie można będzie pójść,
- obawa o wystąpienie burzliwych emocji,
- lęk przed negatywnymi emocjami.

:ti:
- zmieszanie, niepewność i « zawieszanie się », kiedy trzeba robić coś związanego z :ti:, a nie wychodzi,
- niepewność typu: a czy jestem do tego uprawniony, jakie w ogóle mam prawa, jakie prawa tu obowiązują i jak te zasady interpretować w danej sytuacji?
- niepewność co do własnego statusu bycia do czegoś uprawnionym,
- lęk przed ewaluacją przez innych naszych możliwości intelektualnych,
- lęk w przypadku nieokreśloności sytuacji w systemie i nieokreśloności swojego miejsca w społeczeństwie.

:te:

- lęk własnej niekompetencji,
- lęk przy przedsięwzięciu nowej sprawy,
- lęk przed dużą ilością spraw, niemożliwością zdecydowania się co robić,
- lęk odpowiedzialności przed innymi po pracy,
- strach, że czegoś nie uwzględniłem, lub nie dokończyłem,
- strach, że nie wyglądam na profesjonalistę, że nie poradzę sobie z sytuacją służbową,
- lęk przed oceną specjalisty.

:ni:
- lęk gdy oczekiwane wydarzenie długo nie nadchodzi,
- lęk nieprzewidywalności,
- lęk przemijającego/zmarnowanego czasu,
- lęk przeznaczenia, niemożliwości kierowania wydarzeniami,
- strach, że wydarzą się nieprzyjemne niespodzianki
- strach przed prognozowaniem (« nie kracz »),
- obawa, że oczekiwania i pragnienia się nie spełnią.

:ne:
- lęk przed oszustwem, niewiedzą,
- obawa, że nie tak się coś zrozumiało,
- strach przed beznadziejnym położeniem bez wyjścia, niezdolnością zrobienia/osiągnięcia czegoś, niewypłacalnością,
- obawa przed wydawaniem ocen (« nie mnie to oceniać»),
- obawa przed własną nieprzewidywalnością.

:si:
- lęk przed chorobą (ogólnie nieprzyjemnymi fizycznymi odczuciami),
- obawa przed oceną własnej powierzchowności,
- Obawa przed podeszłym wiekiem (niedołęstwem, brzydkim wyglądem, stępieniem zmysłów i umysłu).

:se:
- nieumiejętność obrony siebie,
- lęk, że spotka nas nieuzasadniona agresja, szczególnie ze strony grupy,
- przemoc,
- lęk przed materialnymi stratami,
- lęk przed materialną niezamożnością,
- bezradność w przedstawianiu i obronie swoich interesów,
- strach, że przyjdzie nam walczyć i nie wiadomo czym to się skończy, w takim stresie źle oszacujemy swoją siłę i okaleczymy człowieka,
- bojaźń przyznania się nie tylko innym, ale też sobie (albo myślenie o tym), że coś nas już zabolało, przyjęcie postawy "trzeba dalej znosić ciosy".
"Ostateczne [i największe] szczęście człowieka zasadza się na czołowym i zarazem najbardziej istotnym działaniu człowieka; jak wiadomo, jest nim działanie władzy myślenia, czyli myśli." --św Tomasz z Akwinu

Awatar użytkownika
Nana
Socjotyp: ESI
Poprzedni login: Nana

Post autor: Nana » niedziela 28 wrz 2014, 00:15

______
Tylko ten, kto kocha, widzi, co jest prawdziwe w człowieku.

Shadow

Re: Studium lęku w funkcjach jednowymiarowych (Eglit, Piatni

Post autor: Shadow » czwartek 23 kwie 2015, 15:11

ptoszek pisze: :fi:
- Obawa przed byciem odrzuconym lub zignorowanym przez grupę
- Obawa przed staniem w obliczu pogardy, prześladowania i upokorzenia
- Zdrada osób bliskich
- Obawa przed konfliktem
- Obawa przed zakłopotaniem w sprawach związkowych
Czy komuś jeszcze to się kojarzy z częścią lęków związanych z fobią społeczną? Tak jakoś mi się nasunęło jak to czytałam, zwłaszcza to o upokorzeniu i pogardzie i o zakłopotaniu w sprawach związkowych. Tak mnie naszła myśl, że może u niektórych osób ze słabym Fi takie lęki powodują wycofywanie się z określonych sytuacji?

Awatar użytkownika
klementynka
Socjotyp: EII
Poprzedni login: rwlrwl

Re: Studium lęku w funkcjach jednowymiarowych (Eglit, Piatni

Post autor: klementynka » czwartek 23 kwie 2015, 18:18

Wam to w ogóle jakkolwiek styka? o_O
Trochę nie rozumiem - mam niemal wszystkie z wymienionych lęków w podobnym nasileniu (poza tymi spod Fe i może Si) ale zupełnie mi to nie pasuje do czegokolwiek.

ODPOWIEDZ