Nietypowe ujęcie stylów romantycznych

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
diabeu
Socjotyp: LIE
Poprzedni login: diabeuek

Re: Nietypowe ujęcie stylów romantycznych

Post autor: diabeu » poniedziałek 07 sty 2013, 18:01

Marco pisze: Beta ST też jest 'agresywna intelektualnie' (Hello: Te7, Te8), ale przekaz jest w innej formie (Ti1, Ti2). Widzisz to, co jest na zewnątrz.
Wkraczasz na niebezpieczny grunt i za moment może ci być ciężko to obronić. Jak już to by trzeba było uwzględnić przedziały i impulsy czasowe oraz ew. cykliczność. A potem połączyć to z bazą [fizyczne]. Miło by było uwzględnić również kontekst relacji w interakcji. Ale to może jakieś alfiouki się tym zajmą.
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
Marco
β
Socjotyp: LSI

Post autor: Marco » poniedziałek 07 sty 2013, 18:12

Teoretycznym założeniem jest uwzględnienie całego modelu, klasycznie o stylu danego typu miały decydować jedynie cenione w ego: :se: :si: :ne: :ni:
Podejście z początku tego tematu wskazuje na różnice wynikające nie tylko z elementu w programowej funkcji, ale też kreatywnej.

Dlaczego by nie uwzględnić też pozostałych funkcji/elementów?

inv
Socjotyp: ILE
Poprzedni login: Inv

Post autor: inv » poniedziałek 07 sty 2013, 18:33

kamilri pisze: :ne: fizycznie postawa infantylna, duchowo postaw agresywna

:ti: mentalnie postawa opiekuńcza, emocjonalnie postawa uległa
Spróbuję stworzyć przykład.

Fizycznie postawa infantylna a duchowo agresywna odnosi się do tego, że w realnej interakcji jestem wyraźnym "infantylem", chcę w delikatny sposób zabawiać innych ludzi. Moim celem w rozmowie jest spędzenie wspólnego w zabawny i przyjemny sposób, który będzie wywoływał pozytywne skojarzenia na przyszłość. Staram się rzucać żartami (bardzo różnymi), a gdy czuje że mogę, stawiam się na świeczniku. Kiedy ludzie chcą opuszczać moje towarzystwo, a ja przy nich jestem jest mi bardzo przykro, chcę ich przy sobie zachować, przyciągać ich do siebie, niemym głosem zadać pytanie "dlaczego sobie ode mnie idziecie? przecież jest fajnie". Możliwe, że to jest ta agresywność.

Mentalnie postawa opiekuńcza a emocjonalnie uległa odnosi się do tego, że w relacjach wiem, że ważne jest to, aby dobrze zajmować się innymi ludźmi. Wiem, albo próbuję się dowiedzieć jak działać, żeby ten efekt wywołać. Bardzo mi zależy na dobrym stanie bawiących się przy mnie, a przede wszystkim najbliższej osoby. Natomiast jeżeli chodzi o emocje, to zdecydowanie wolę, żeby ktoś się za mnie nimi zajął. Jestem podatny na emocjonalne bodźce i mogą one nawet za bardzo zmienić mój stan. Nazwijcie to wrażliwością, nazwijcie to byciem podatnym na manipulacje, trudno, taki po prostu jestem.

Na szybko takie wytłumaczenie w celu spersonalizowania i łatwiejszej obróbki treści. Było by miło przeczytać jakiś odzew :).
tutaj się pisze mądre bzdury

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » poniedziałek 07 sty 2013, 22:49

Marco pisze:Teoretycznym założeniem jest uwzględnienie całego modelu, klasycznie o stylu danego typu miały decydować jedynie cenione w ego: :se: :si: :ne: :ni:
Podejście z początku tego tematu wskazuje na różnice wynikające nie tylko z elementu w programowej funkcji, ale też kreatywnej.
Nadwyrężasz mnie trochę :D

Fizyczny aspekt postawy ma sens w realu. To widać najpierw. W necie już niekoniecznie. Do tego dochodzą potem kolejne stopnie zażyłości i budowania relacji, i coraz to inne rzeczy zaczynają być widoczne. Jeśli do relacji dołożymy maskowanie w obrębie modelu przez poszczególne elementy, to sprawa się robi bardzo niefajna (np. zderzenie te z ni w stabilnej relacji personalnej n pomiędzy x a y).
SpoilerShow
Hania kocha Franka, ale Franek jest uległym agresywem mentalnym. Są w towarzystwie Jacka, z którym koleguje się Hania, ale Franek nie bardzo go zna. Pytanie zatem jak będzie wyglądać Te Franka wobec Hani, napędzane przez Si, a jak będzie wyglądać Te Franka wobec Jacka, prawdopodobnie hamowane przez Ni.
Dlaczego by nie uwzględnić też pozostałych funkcji/elementów?
Dlatego, że to jest ciekawe chyba tylko dla ti ceniących, a zastosowania nie znajdzie w żadnej kwadrze. Działanie F7 jest w zasadzie znikome, a co do F8 to będzie działać raczej impulsowo (i/lub w połączeniu z F2) i będzie zbyt zależna od pozostałych elementów, żeby to mogło być faktycznie zauważalne.
SpoilerShow
Nie, rola i bazowa podobno nie działają jednocześnie. ;)
LIE-2Ni

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » wtorek 08 sty 2013, 00:27

tryton termiczny pisze:W necie już niekoniecznie.
Był już o tym dość ciekawy temat, niestety nie pamiętam jak się nazywał i czy przypadkiem nie trafił w większości do offtopu. :hm:
tryton termiczny pisze:
SpoilerShow
Hania kocha Franka, ale Franek jest uległym agresywem mentalnym. Są w towarzystwie Jacka, z którym koleguje się Hania, ale Franek nie bardzo go zna. Pytanie zatem jak będzie wyglądać Te Franka wobec Hani, napędzane przez Si, a jak będzie wyglądać Te Franka wobec Jacka, prawdopodobnie hamowane przez Ni.
SpoilerShow
  • Franek w przypadku Hani jest już w stabilnej relacji, wiec będzie się skupiać bardziej w chwili bieżącej, czyli korektą jakiegoś niezbyt mądrego posunięcia lub zapewnieniem szeroko pojętego komfortu (nie koniecznie fizycznie/materialnie) w chwili obecnej.
  • W przypadku Jacka do pewnego stopnia sytuacja nie jest jasna, więc będzie skupiał się na rozwoju sytuacji w czasie, z jednej strony by nie zrazić do siebie nowego znajomego, z drugiej by ta znajomość nie rozwinęła się za bardzo.
tryton termiczny pisze:Dlatego, że to jest ciekawe chyba tylko dla ti ceniących...
Czyli jesteś już nieco bardziej pewny swojego typu. ;] Może ktoś inny pokusi się o rozwinięcie tego.
tryton termiczny pisze:
SpoilerShow
Nie, rola i bazowa podobno nie działają jednocześnie.
SpoilerShow
Nie podobno, tylko na pewno. Cała teoria ujęcia stylów romantycznych bazuje na tym założeniu i przyporządkowaniu elementom danych stylów, gdyby mogły działać jednocześnie, mielibyśmy style łączone. W zależności od tego czy rozpatrujemy wariant klasyczny czy rozszerzony, byłby to np. typ agresywno- infantylny lub agresywno- infantylny fizycznie/dychowy. Teoria straciłaby na zasadniczych różnicach i nie miała racji bytu.

tzlm
Socjotyp: LII
Poprzedni login: tzlm

Post autor: tzlm » niedziela 13 sty 2013, 17:39

kamilri pisze: :ne: fizycznie postawa infantylna, duchowo postaw agresywna

:ti: mentalnie postawa opiekuńcza, emocjonalnie postawa uległa
Duchowo postawa agresywna? Mógłby Ktoś wyjaśnić? :)

(Inv niewiele napisał na ten temat)

Awatar użytkownika
Nana
Socjotyp: ESI
Poprzedni login: Nana

Post autor: Nana » niedziela 13 sty 2013, 18:03

___
Tylko ten, kto kocha, widzi, co jest prawdziwe w człowieku.

tzlm

Post autor: tzlm » niedziela 13 sty 2013, 18:14

Dzięki.

Ale skąd wy wiecie co znaczą: mentalny, duchowy, emocjonalny i fizyczny? Jeszcze te dwa ostatnie jakoś tam rozumiem, ale te pierwsze? Skąd to wiecie?

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » niedziela 13 sty 2013, 23:30

nie wiedzą, każdy to sobie interpretuje jak chce :???:
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

inv

Post autor: inv » niedziela 13 sty 2013, 23:42

nm pisze:nie wiedzą, każdy to sobie interpretuje jak chce :???:
:+1:
chciałbym wiedzieć, ale nie wiem i mogę to interpretować tylko na czuja.
metametametatamteta

Yellowstone
Socjotyp: ESE

Post autor: Yellowstone » niedziela 13 sty 2013, 23:43

ardnaskelA pisze:Dzięki.

Ale skąd wy wiecie co znaczą: mentalny, duchowy, emocjonalny i fizyczny? Jeszcze te dwa ostatnie jakoś tam rozumiem, ale te pierwsze? Skąd to wiecie?
Nikt nic nie wie, tylko się spekuluje :P

Rozróżnienie fizycznie/duchowo-mentalnie/emojonalnie to de facto rozróżnienie racjonał-irracjonał. Czyli z jednej strony reagowanie na bieżące bodźce i przebieg interakcji (p), a z drugiej pewne wewnętrzne odgórne założenia względem postawy z którą wchodzimy w interakcję (j). To po prostu trochę kiepskie tłumaczenia sposobu obracania się w danych aspektach w relacji:
mentalnie Tx
emocjonalnie Fx
fizycznie Sx
duchowo Nx

Fajnie uzupełnia to sferę stricte postaw romantycznych o elementy racjonalne, ale nazwy opiekun/infantyl/agresyw/uległy są IMO mocno nietrafione i wprowadzają niezrozumienie, bo próbuje się przekładać ich rozumienie z elementów irracjonalnych na racjonalne, a nie wydaje mi się to być właściwe.

Kamilri to fajnie rozpisał:
silne ekstrawertyczne - wysyłanie silnych bodźców
silne introwertyczne - wysyłanie słabych bodźców
słabe ekstrawertyczne - odbieranie silnych bodźców
słabe introwertyczne - odbieranie słabych bodźców
silne ekstawertyczne (wysyłanie Xe) to postawa agresywna
silne introwertyczne (wysyłanie Xi) to postawa opiekuńcza
słabe introwertyczne (odbieranie Xi) to postawa infantyna
słabe ekstrawertyczne (odbieranie Xe) to postawa uległa

Składając to do kupy mamy dla LII:
- mentalnie opiekun, czyli w aspekcie Tx silne introwertyczne - wysyłają wariant Xi -> Ti
- emocjonalnie uległy, czyli w aspekcie Fx słabe ekstawertyczne - odbierają wariant Xe -> Fe
- fizycznie infantyl, czyli w aspekcie Sx słabe introwertyczne - odbierają wariant Xi -> Si
- duchowo agresyw, czyli w aspekcie Nx silne ekstawertyczne - wysyłają wariant Xe -> Ne

Interpretacje dowolne w zależności od tego jak rozumiesz aspekty N / S / T / F :D

Np. tryton termiczny rozumie sobie tak:
Mentalnie = intelektualnie: jak jesteś pewny swoich przekonań, jak prowadzisz intelektualne dyskusje, jak bronisz argumentów
Emocjonalnie = [w sumie to mi się do tej pory wydawało najbardziej oczywiste] sposób w jaki sposób operujesz emocjami, kiedy się pojawiają, znikają, kiedy wycofujesz się emocjonalnie, kiedy je przejawiasz, w jaki sposób, etc.
Fizycznie = to jak jawisz się na zewnątrz, ogólne podporządkowanie w interakcjach, to co widać na pierwszy rzut oka (obok emocji)
Duchowo = jaki jesteś w głębi i co będzie często twoją motywacją [np. duchowo opiekuńczego będzie motywowało działanie na zasadzie opiekuńczości, któremu podporządkuje część swojej interakcji, mimo że na zewn. może być to ciężko zauważalne].
Ale nie wygląda mi to na adekwatny opis aspektów :P ;)

Awatar użytkownika
diabeu

Post autor: diabeu » poniedziałek 14 sty 2013, 00:40

Mellow-Yellow pisze: Ale nie wygląda mi to na adekwatny opis aspektów :P ;)
może dlatego, że nie starałem się ich opisywać. Dla mnie ta "tiowa" popelina w socjonice będzie zawsze tylko popeliną. I serio nie ogarniam ani Twojego toku myślenia, ani jego przydatności. Hamujesz imo tym swoją efektywność. Amen. :D
LIE-2Ni

Yellowstone
Socjotyp: ESE

Post autor: Yellowstone » poniedziałek 14 sty 2013, 00:47

tryton termiczny pisze:
Mellow-Yellow pisze: Ale nie wygląda mi to na adekwatny opis aspektów :P ;)
może dlatego, że nie starałem się ich opisywać. Dla mnie ta "tiowa" popelina w socjonice będzie zawsze tylko popeliną. I serio nie ogarniam ani Twojego toku myślenia, ani jego przydatności. Hamujesz imo tym swoją efektywność. Amen. :D
Hamuję swoją efektywność tym, że Ty nie rozumiesz mojego toku myślenia, więc nie jest dla Ciebie przydatny czy co chciałeś powiedzieć? :D

inv

Post autor: inv » poniedziałek 14 sty 2013, 10:16

Mellow-Yellow pisze: Hamuję swoją efektywność tym, że Ty nie rozumiesz mojego toku myślenia, więc nie jest dla Ciebie przydatny czy co chciałeś powiedzieć? :D
<mózg rozjebany>

Szura
Socjotyp: SEI
Poprzedni login: Szura

Post autor: Szura » poniedziałek 14 sty 2013, 15:05

Jelon. :tuli:

tzlm

Post autor: tzlm » środa 16 sty 2013, 19:29

Dzięki za wyjaśnienia.

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » środa 23 sty 2013, 18:17

Mellow-Yellow pisze:nie wygląda mi to na adekwatny opis aspektów :P ;)
Masz pomysł na adekwatny opis oznaczenia tych (Fizycznie/Mentalnie/Emocjonalnie/Duchowo) pojęć? Chętnie przeczytałbym coś mniej uproszczonego.

Awatar użytkownika
Marco
β

Post autor: Marco » wtorek 11 cze 2013, 15:29

Mika pisze:Im dłużej "siedzę w socjonice" i obserwuję ludzi, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że na jakimkolwiek głębszym poziomie nazwy tych postaw są z gruntu niekompatybilne z rzeczywistością. Szczerze mówiąc już bardziej trafiałyby do mnie np. postawy wspierająca (opiekuńcza), kierująca (agresywna), stymulująca (infantylna) i wykonująca (uległa).
Jak podobają się wam zaproponowane nazwy? :hm:

Awatar użytkownika
Toszek
Poprzedni login: Toszek

Post autor: Toszek » niedziela 24 lis 2013, 02:15

Marco pisze:
Mika pisze:Im dłużej "siedzę w socjonice" i obserwuję ludzi, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że na jakimkolwiek głębszym poziomie nazwy tych postaw są z gruntu niekompatybilne z rzeczywistością. Szczerze mówiąc już bardziej trafiałyby do mnie np. postawy wspierająca (opiekuńcza), kierująca (agresywna), stymulująca (infantylna) i wykonująca (uległa).
Jak podobają się wam zaproponowane nazwy? :hm:
Co do Infantylnej i Opiekunczej mi pasuja nawet bardzo, jesli chodzi o Ulegla i Agresywna - nie wiem czy nie powinno byc odwrotnie, ale jest pozno i mozg mi slabo trybi no i nie sa to postawy dla mnie naturalne.
Unikanie, omijanie roznych sytuacji zyciowych jest wspolnym mianownikiem zyciowych strat

W GoT najbardziej lubie ogladac sceny z Joffreyem

Orest
Socjotyp: ILI
Poprzedni login: Orest

Post autor: Orest » poniedziałek 12 maja 2014, 20:17

Bardzo mi się to podejście do stylów romantycznych podoba :D Nareszcie sam się w nich odnajduję. Tradycyjne style zbytnio skupiały się na sferze sksualnej związków.
Yellowstone pisze: Rozróżnienie fizycznie/duchowo-mentalnie/emojonalnie to de facto rozróżnienie racjonał-irracjonał. Czyli z jednej strony reagowanie na bieżące bodźce i przebieg interakcji (p), a z drugiej pewne wewnętrzne odgórne założenia względem postawy z którą wchodzimy w interakcję (j). To po prostu trochę kiepskie tłumaczenia sposobu obracania się w danych aspektach w relacji:
mentalnie Tx
emocjonalnie Fx
fizycznie Sx
duchowo Nx

Fajnie uzupełnia to sferę stricte postaw romantycznych o elementy racjonalne, ale nazwy opiekun/infantyl/agresyw/uległy są IMO mocno nietrafione i wprowadzają niezrozumienie, bo próbuje się przekładać ich rozumienie z elementów irracjonalnych na racjonalne, a nie wydaje mi się to być właściwe.
Tyle że to nie jest rozróżnienie na fizycznie/duchowo-mentalnie/emojonalnie, w każdym razie ja tak tego nie widzę. Funkcja kreatywna też wchodzi w grę i styl romantyczny jest rozpatrywany w każdym z czterech aspektów. Mogę się mylić, ale racjonały chyba też uprawiają seks? xD
Widzę poszczególne aspekty tak:
fizycznie - związek jako namiętność (powiązane z S)
mentalnie - związek jako zobowiązanie (powiązane z T)
emocjonalnie - związek jako przyjaźń (powiązane z F)
duchowo - związek jako... nie wiem jak to ująć słowami... "coś ważnego"...(powiązane z N)
W każdym z aspektów elementy introwertyczne są opekuńcze, a ekstrawetyczne - agresywne.

Takie ujęcie wydaje się pełne, a poszczególne postawy wydaję się zgadzać z rzeczywistością.

ODPOWIEDZ