Energomodel - Model G

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Awatar użytkownika
kamilri
Socjotyp: LII
Kontakt:

Energomodel - Model G

Post autor: kamilri » piątek 25 cze 2010, 12:42

Pewien ciekawy dla mnie pomysł:

Rozważam przedstawienie modelu A osobno w kontekście metabolizmu informacji i osobno w kontekście metabolizmu energii. No, przynajmniej w jakimś stopniu osobno. Konkretnie chodzi mi o coś w stylu - dana funkcja operują informacją w ten i ten sposób, i wpływa to na naszą interakcje ze światem tak i tak.

Z pewnością da się to jakoś przełożyć, na model oparty na pobudzeniach, ale na razie tego rozważać nie będę.

W każdym razie ciekawym pomysłem bazującym na takim ujęciu jest przedstawienie kręgu mentalnego jako tego który odbiera informacje i na tej podstawie wpływa na nasze zachowanie i witalnego jako tego który na podstawie naszego (powodowanego przez niego) zachowania generuje informacje.

Dalej po trochu bazując na artykule Gulenki (choć nie jestem pewien czy to jest w jakimkolwiek stopniu zgodne z jego duchem) da się spróbować to ubrać w model +/-:

Czyli według Gulenki przy układzie 1+2 - programowa, 3+4 - ignorująca:

1. informacyjne wejście
2. energetyczne wyjście
3. energetyczne wejście
4. informacyjne wyjście

Co ładnie współgra z tym co napisałem wyżej na temat pracy mentalnego i witalnego.

W analogiczny sposób dla pozostałych funkcji.

Pomysł mnie zainteresował między innymi ze względu na:
kamilri pisze:
fri pisze:Potencjalna statyka obiektu wskazuje nam położenie obiektu, w jakim należy go ustawić, żeby "otworzyć" jak największą możliwą ilość opcji, które pojawią się w kolejnym kroku.
Ładnie ujęte. Z tym że powiedział bym że nie tylko jak należało by go ustawić żeby otworzyć jak największą ilość opcji, ale również jak należy go ustawić żeby pasował do jak największej liczby opcji. Ciężko mi stwierdzić co bardziej.
Rozpisując w ten sposób kreatywną u LII - +Ne/-Ne wyjdzie: Przetwarzanie informacji - produkujące +Ne czyli wybieranie ustawienia pasującego do jak największej liczby opcji. Zachowanie - produkujące -Ne czyli wybieranie ustawienia które otworzy jak największą liczbę opcji.

Trzeba by tylko dobrać do tego jakieś ładne wyjaśnienie (przypuszczalnie w oparciu o iNi) które wyjaśni obie te tendencje jednym mechanizmem.
Socjonike tworzą nie abstrakcyjne podziały i modele, ale ich nałożenie na prywatne doświadczenie. Bo niezależnie od tego jak bardzo te podziały i modele odzwierciedlają rzeczywistość, to porządkują one owe doświadczenia.

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Re: Metabolizm informacyjny i metabolizm energetyczny

Post autor: kamilri » poniedziałek 28 cze 2010, 16:30

fri pisze:Wygląda na to, że już wkrótce nie będę miał wyboru i trzeba będzie zabrać się za te cholerne plusy i minusy - który to model (a jeśli to kilka modeli, to który był pierwszy / gdzie zacząć)?
Przeczytaj (o ile tego jeszcze nie zrobiłeś) Formy Myślenia *. Przyjmij że + to dedukcja (myślenie w tył), a - to indukcja (myślenie w przód), tylko w kontekście elementów, a nie całych typów. Pozostałe dwie Dychotomie też zresztą można w ten sposób do elementów stosować. A modele możesz sobie darować, ewentualnie pooglądać.

* - modele wywodzą się z pomysłu Gulenki, a może nie pierwsza, ale najbardziej dojrzała z mi znanych wersji tego pomysłu jest właśnie w formach myślenia.

EDIT: Ewentualnie pierwsza pseudo modelowa wersja to http://socjonika.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=682, ale lepiej wcześniej znać znaczenie +/-.
Socjonike tworzą nie abstrakcyjne podziały i modele, ale ich nałożenie na prywatne doświadczenie. Bo niezależnie od tego jak bardzo te podziały i modele odzwierciedlają rzeczywistość, to porządkują one owe doświadczenia.

Awatar użytkownika
Emjotka
Socjotyp: SLI
Poprzedni login: Emjotka

Post autor: Emjotka » środa 10 lis 2010, 02:00

kamilri pisze:Rozważam przedstawienie modelu A osobno w kontekście metabolizmu informacji i osobno w kontekście metabolizmu energii.
Pierwszy schemat to model metabolizmu energetycznego. Chcesz to po polskiemu? ;)
[center]~~
Wielkość każdego zawodu polega może przede wszystkim na tym, że łączy ludzi: istnieje tylko jeden luksus prawdziwy - luksus związków ludzkich.
Pracując dla samych dóbr materialnych, budujemy sobie więzienie. Zamykamy się samotni ze złotem rozsypujący się w palcach, które nie daje nam nic, dla czego warto byłoby żyć.
~~[/center]

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » środa 10 lis 2010, 10:09

Było by miło :D.

Zwłaszcza że tłumacze elektroniczne nie dotykają diagramów.

Awatar użytkownika
Emjotka

Re: Socjoniczny model energetyczny

Post autor: Emjotka » czwartek 11 lis 2010, 23:49

[center]1. Socjoniczny model energetyczny

Obrazek[/center]

Opisuje jakościowe przeobrażenia energii wewnątrz socjotypu w procesie współpracy z otaczającą rzeczywistością. Strzałkami pokazano kierunek ruchu energii w modelu. Energomodel składa się z czterech bloków:

[center] 1.1. Blok społecznej misji[/center]

Najsilniejszy blok, przez który człowiek pewnie realizuje się w społeczeństwie (na dużym komunikacyjnym dystansie). Za pomocą tego bloku nosiciel socjotypu może z maksymalną sprawnością regularnie rozwiązywać stojące przed nim złożone zadania przy pomocy swoich możliwości. Z punktu widzenia socionu* społeczeństwa — społeczna misja — jest to bardzo zwięzała instrukcja, opisująca bez szczegółów nosicielowi tego czy innego socjotypu, jakie społeczne oczekiwania wobec niego przedstawia społeczeństwo, tj. co (cel) i jakim sposobem (środek) powinien on na przestrzeni swojego życia robić w społeczeństwie. Blok liderstwа.

1. Kierująca — wiodąca, stała, eksternalna. «Kapitan» zespołu, funkcja podejmowania decyzji i rozdzielania zasobów. Działa przez zachętę.

2. Realizująca — wiodąca, niestała, eksternalna. Realizuje misję typu, wprowadza ją biorąc pod uwagę lokalne warunki (najpełniej je uwzględnia). Ma wsparcie energetyczne od programowej.

[center] 1.2. Blok społecznej adaptacji[/center]

Za pomocą tego bloku nosiciel socjotypu adaptuje się do społecznych warunków. Blok dobrze wyćwicza się do rozwiązywania regularnych, ale nie wymagających twórczych wysiłków, zadań. Blok przetrwania.

3. Roli — napędzana, stała, eksternalna. Świadomie trenowana zgodnie ze społecznymi normami. Przy braku zewnętrznego wsparcia aktywność funkcji dość szybko się obniża.

4. Wypuszczająca — napędzana, niestała, eksternalna. Przyspiesza aktywność (punkt imprintingu — program zakładki impulsów**), prowadzi socjotyp do wypełniania społecznie znaczących działań. Ma na bliskim dystansie efekt przeciwny do aktywacji.

[center] 1.3. Blok samorealizacji twórczej[/center]

Przez ten blok nosiciel socjotypu wypróbowuje się twórczo na bliskim dystansie komunikacyjnym, na terytorium, które uważa za swoje. Jest zdolny spontanicznie (ale nie regularnie) rozwiązywać złożone niestandardowe zadania. Działania tego bloku mają demonstracyjny charakter, nakierowany na ocenienie przez otaczających (albo prowokujący reakcję). Blok osobistego samoutwierdzenia.

5. Demonstracyjna — wiodąca, niestała, internalna. Wprowadzone wbrew lokalnym warunkom nagło-impulsywne działanie przyciągające uwagę obserwatorów.

6. Prowokacyjna — napędzana, stała, internalna. Długotrwałe zapamiętywanie modeli zachowań i nawyków. Pozycja energetycznego wsparcia, wyznacza łatwy sposób kierowania typem.

[center] 1.4. Blok inflacji[/center]

Najsłabszy blok, jego działania wymagają największego wydatku sił i zazwyczaj nie są zwieńczone sukcesem. Przy aktywnych działaniach na tym bloku powstaje inflacja (rozdęcie) - zatracająca coraz więcej i więcej energii, dopóki system nie przepełni się i nie zajdzie wypływ energii (można to porównać ze wzdętą i pękającą bańką mydlaną), w rezultacie czego energia systemu ubożeje (działania są prowadzone z minimalną sprawnością).

7. Hamująca — napędzana, niestała, internalna. Hamowanie w rezultacie spostrzegania. Punkt energetycznych strat, najmniej adekwatny rezultat, największy opór na obciążenia.

8. Kontrolująca — wiodąca, stała, internalna. Kierowanie przez ograniczenie. Punkt najmniejszego oporu, najbardziej problematyczna pozycja (problem rozbieżności słów i działań — «umiem, ale nie mogę»). Kontroluje to, co znajduje się w najbliższym otoczeniu, dominuje, narzuca swoje zdanie, ale nosiciel typu nie jest przy tym skłonny sam coś aktywnie robić wedle tej funkcji.

[hr][/hr]
[spoiler2="Linki do artykułów rozwijających ten temat [po rosyjsku]"]1. Gulenko W. W., Model energetyczny obiektu socjonicznego. Struktura i funkcjonowanie
2. Gulenko W. W., Model energetyczny obiektu socjonicznego. Nowe szczegóły[/spoiler2]

* Użyte w oryginale słowo "социум" wydaje mi się odpowiadać pojęciu "socion", ale głowy nie dam. Czekam na lepsze propozycje. /Błąd - социум = społeczeństwo, socion jest określeniem na 16 socjotypów po prostu - przynajmniej tak można wywnioskować z Ermaka i Eglit/
** Nie do końca to ogarniam, może źle przetłumaczyłam. Ktoś da coś lepszego?

Poza tym zastanawiam się nad paroma nazwami - szczególnie funkcji 4-tej i tymi trzema dychotomicznymi określeniami funkcji. Ciężko mi znaleźć polskie odpowiedniki i nie do końca jeszcze łapię sam zamysł (będę musiała przeczytać te dwa dłuższe artykuły). Tak więc terminologię należy uznać za roboczą. Nie obrażę się też, jak ktoś wskaże mi inny błąd w tłumaczeniu - niektóre zdania były na tyle pomerdane, że mogłam coś pokręcić, znaczenie niektórych słów trudno odnaleźć, więc musiałam nieco tworzyć. ;)
Ostatnio zmieniony środa 06 lip 2011, 16:44 przez Emjotka, łącznie zmieniany 3 razy.
[center]~~
Wielkość każdego zawodu polega może przede wszystkim na tym, że łączy ludzi: istnieje tylko jeden luksus prawdziwy - luksus związków ludzkich.
Pracując dla samych dóbr materialnych, budujemy sobie więzienie. Zamykamy się samotni ze złotem rozsypujący się w palcach, które nie daje nam nic, dla czego warto byłoby żyć.
~~[/center]

Awatar użytkownika
chupser
tech troll
Poprzedni login: chupser

Post autor: chupser » czwartek 11 lis 2010, 23:55

* Użyte w oryginale słowo "социум" wydaje mi się odpowiadać pojęciu "socion", ale głowy nie dam. Czekam na lepsze propozycje.

moze z punktu widzenia socio = socjoniki?
prywatna strona o socjonice - http://e-kronika.pl/socjonika/

strona w trakcie budowy

Awatar użytkownika
Gumofilc
Socjotyp: IEI
Poprzedni login: Gumofilc

Post autor: Gumofilc » czwartek 11 lis 2010, 23:56

Dobra robota, dzieki ;] [IEEyzuje]
Nic nie będzie choć powstanie.
IEI Ni / ILE Ne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_horoskopowy

"Bez jedzenia można żyć kilkanaście dni, a bez sensu całe życie."
Wielka Księga Mądrości Gumofilca, Akt V: "Si vs Ni"

Awatar użytkownika
Emjotka

Post autor: Emjotka » piątek 12 lis 2010, 00:02

chupser pisze:* Użyte w oryginale słowo "социум" wydaje mi się odpowiadać pojęciu "socion", ale głowy nie dam. Czekam na lepsze propozycje.

moze z punktu widzenia socio = socjoniki?
Nie, tam raczej chodzi o społeczeństwo, socium, tyle, że jest użyte tak, że pozwoliłam sobie przerobić to na socion. ;)
[center]~~
~~[/center]

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » piątek 12 lis 2010, 09:53

Dzięki.

Nie jestem pewien co sadzić o szczegółach, ale generalna idea bardzo mi się podoba.

Jedyne co jest denerwujące, to że jak się wpadnie na jakiś ciekawy pomysł, to zaraz się okazuje że Gulenko napisał już parę artykułów na ten temat :???:...

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » piątek 12 lis 2010, 11:22

Jera pisze:Obie funkcje w bloku inflacji są niestałe. To mi burzy harmonię!;p
Fakt, 8 zdaje się powinna być stała.
Jera pisze:Ego-społecznej misji
SuperEgo-społecznej adaptacji
SuperId-samorealizacji twórczej
Id-Inflacji
Niezupełnie.

Społeczna adaptacja to coś ala rola + aktywacyjna.
Samorealizacja bardziej odpowiada demonstracyjnej + sugestywnej.
Inflacja bardziej odpowiada czułej + ignorującej.

O ile jakiekolwiek powiązania mają sens.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » piątek 12 lis 2010, 15:21

Wg mnie mają. I coś mi mówi, że to powinno mieć jakieś przełożenie na model T.
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » piątek 12 lis 2010, 15:25

Też mi tak wyglądało jakby miało się wiązać z modelem T ale... jest strasznie zaplątane w porównaniu z nim.

Awatar użytkownika
Emjotka

Post autor: Emjotka » piątek 12 lis 2010, 17:59

kamilri pisze:
Jera pisze:Obie funkcje w bloku inflacji są niestałe. To mi burzy harmonię!;p
Fakt, 8 zdaje się powinna być stała.
Poprawione. :banankciuk: Pisałam wszystkie oznaczenia razem, a masowe wpisywanie i jednoczesna próba rozkminienia tego modelu nie sprzyjają dokładności. ;)

W zalinkowanych artykułach jest to nieco dokładniej wyjaśnione, ale osobiście nie mam teraz siły i ochoty zmagać się z tymi utrudniającymi życie oznaczeniami i różnymi nazwami funkcji/ukształtowaniami modelu. :P
[center]~~
~~[/center]

Awatar użytkownika
Gumofilc

Post autor: Gumofilc » piątek 12 lis 2010, 18:35

Emjotka pisze: Poprawione. :banankciuk: Pisałam wszystkie oznaczenia razem, a masowe wpisywanie i jednoczesna próba rozkminienia tego modelu nie sprzyjają dokładności. ;)
HWD....
IEI Ni / ILE Ne

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » sobota 13 lis 2010, 12:22

@up To nie jest model metabolizmu informacyjnego :???:
Ignorująca to f. siódma.

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » sobota 13 lis 2010, 12:29

Hm, a tak mnie lekko olśniło: czy to nie ma przełożenia na to: http://www.wikisocion.org/en/index.php?title=Model_J ;)

Awatar użytkownika
Gumofilc

Post autor: Gumofilc » niedziela 14 lis 2010, 00:48

Ja sie na tym nie znam Jero ;] bo dla Ti/Te PoLra to tez nie jest odpowiednie miejsce ;) ale skoro modele opisuja to samo tylko w inny sposob to chyba po to, zeby ulatwic zapis/odczyt
IEI Ni / ILE Ne

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » niedziela 14 lis 2010, 15:52

Jera pisze: zupełnie nie rozumiem skąd kamilri wziął takie sparowanie.
Porównując opisy/właściwości funkcji z tymi znanymi z modelu A i T?

Awatar użytkownika
Gumofilc

Post autor: Gumofilc » niedziela 14 lis 2010, 19:23

Prawde rzeklas Jero, lecz po za postem tym tego nie rozglaszaj, albowiem sluzby specjalne przez sekte opanowane za prawdy owej gloszenie mscic sie moga
IEI Ni / ILE Ne

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Kontakt:

Post autor: NoMatter » niedziela 14 lis 2010, 19:41

Bo to nie jest skończone? :shrug:

ODPOWIEDZ