Formy myślenia (Gulenko)

Zaawansowane, alternatywne bądź niepewne teorie
Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
Piotr
Socjotyp: LII

Re: Formy myślenia

Post autor: Piotr » czwartek 25 mar 2010, 10:16

Emjotka pisze:[*]chyba najmniej komfortowa (przynajmniej w moim odczuciu) relacja wewnątrzkwadrowa, lustrzana, to ten sam sposób myślenia co u konfliktora]
Ciekawa koncepcja. Np. w moim odczuciu ENTp się rozwodzą nadmiernie na temat poszczególnych zagadnień.

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » czwartek 25 mar 2010, 12:35

Piotr pisze:Ciekawa koncepcja. Np. w moim odczuciu ENTp się rozwodzą nadmiernie na temat poszczególnych zagadnień.
Rozwiń...

Bo przy fakcie że ENTp myślą przyczynowo-skutkowo to brzmi specyficznie...
Socjonike tworzą nie abstrakcyjne podziały i modele, ale ich nałożenie na prywatne doświadczenie. Bo niezależnie od tego jak bardzo te podziały i modele odzwierciedlają rzeczywistość, to porządkują one owe doświadczenia.

Piotr

Post autor: Piotr » czwartek 25 mar 2010, 13:32

kamilri pisze:Rozwiń...

Bo przy fakcie że ENTp myślą przyczynowo-skutkowo to brzmi specyficznie...
No... chyba pomyliłem z myśleniem algorytmicznym. Bo właściwie miałem na myśli (niepotrzebne w moim) odczuciu rozwijanie kolejnych zagadnień, czyli negatywizm i proces. (Więc to pewnie nie był ENTp - miałem głównie jednego [wykładowcę] na myśli).

Awatar użytkownika
Emjotka
Socjotyp: SLI
Poprzedni login: Emjotka

Post autor: Emjotka » czwartek 08 kwie 2010, 20:18

:hm:
SpoilerShow
Obrazek
[center]~~
Wielkość każdego zawodu polega może przede wszystkim na tym, że łączy ludzi: istnieje tylko jeden luksus prawdziwy - luksus związków ludzkich.
Pracując dla samych dóbr materialnych, budujemy sobie więzienie. Zamykamy się samotni ze złotem rozsypujący się w palcach, które nie daje nam nic, dla czego warto byłoby żyć.
~~[/center]

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Socjotyp: IEE
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Post autor: NoMatter » piątek 09 kwie 2010, 13:22

Taki przebłysk:

Myślenie holograficzne: zauważanie, że "obraz" zbudowany jest z jego mniejszych kopii (wychwytywanie struktury samopodobieństwa w fraktalu)
Myślenie przyczynowo-skutkowe: zauważenie, że obrazy to mniejsze kopie większego obrazu (budowanie większego fraktalu z grupy obrazów samopodobnych)
a jakby się zastanowić:
Myślenie wirowe: budowanie precyzyjnego obrazu uaktualniając go ciągle o nowo zdobyte informacje
Myślenie algorytmiczne: budowanie zbioru przypadków szczególnych obrazujących dokładną budowę całości

Bardziej rozgrzebując:
SpoilerShow
Myślenie holograficzne: zauważanie [analiza-statyk] że "obraz" zbudowany jest [negatywista] z jego mniejszych kopii [indukcja] (wychwytywanie struktury samopodobieństwa w fraktalu) (racjonałowie - do jakich form doprowadzi dany wzór; irracjonałowie - jakie podwzory można wyodrębnić w danym obrazie)
Myślenie przyczynowo-skutkowe: zauważenie [analiza] że obrazy to mniejsze kopie [dedukcja] większego obrazu [pozytywista] (budowanie większego fraktalu z grupy obrazów samopodobnych) (irracjonałowie - znalezienie ogólnego wzoru który tworzy dany obraz; racjonałowie - znalezienie ogólnego obrazu odpowiadającego poznanym wzorom)
Myślenie wirowe: budowanie [synteza] precyzyjnego obrazu [pozytywizm] uaktualniając go ciągle o nowo zdobyte informacje [indukcja]
Myślenie algorytmiczne: budowanie [synteza] zbioru przypadków szczególnych [negatywizm] obrazujących dokładną budowę całości [dedukcja]
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

Awatar użytkownika
Emjotka

Post autor: Emjotka » piątek 16 lip 2010, 12:13

Ktoś (Kot? :) ) wczoraj pytał, jak w końcu opisałabym myślenie wirowe. Podczas pół-drzemki w pociągu wpadło mi do głowy coś takiego:
  • myślenie wirowe - przypomina mi mini-tornado powstające z poruszenia suchego piasku, poderwany materiał to wstępne dane, tworzące się (i znikające) większe skupiska piachu to rozwiązania
[center]~~
Wielkość każdego zawodu polega może przede wszystkim na tym, że łączy ludzi: istnieje tylko jeden luksus prawdziwy - luksus związków ludzkich.
Pracując dla samych dóbr materialnych, budujemy sobie więzienie. Zamykamy się samotni ze złotem rozsypujący się w palcach, które nie daje nam nic, dla czego warto byłoby żyć.
~~[/center]

Vadi
Socjotyp: ESI

Post autor: Vadi » sobota 09 paź 2010, 11:34

Holograficy - Potrafią powiedzieć coś stanowczo, ale łatwo zmieniają zdanie. Ich wypowiedzi to zamknięta całość. W danym momencie widzą coś pod jednym kątem. Jest to stan tymczasowy.
Przyczynowo-skutkowi - Starają się objąć jak najwięcej możliwości, wyjaśnień na raz. Łatwo przeskakują od jednego wyjaśnienia do drugiego, przez co ich wypowiedzi wydają mi się mało stanowcze, czytelne, jakby podważały same siebie.

W ten sposób można łatwo rozpoznać, kto jest kto. ;)

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » sobota 09 paź 2010, 14:02

Obawiam się że pomieszałaś kilka rzeczy ewentualnie źle ujęłaś to co miałaś na myśli.

Jak bym miał spróbować to uporządkować to - należy uwzględnić że w myśleniu holograficznym dychotomicznie zgodna z tym myśleniem jest funkcja programowa, natomiast funkcja kreatywna jest zgodna z myśleniem przyczynowo skutkowym.

W myśleniu przyczynowo skutkowym jest analogicznie.

Więc myślenie holograficzne najpierw stara się uwzględnić wiele punktów widzenia, a potem składa to w jedną zamkniętą całość. Stanowczość nie ma z tym nic wspólnego, poza tym że zamknięta całość może sprawiać wrażenie stanowczości. Tak samo jak może stwarzać wrażenie jednego punktu widzenia, ale ciężko mówić o jednym, gdy jest złożony z kompilacji wielu. Podobnie łatwość zmieniania zdania czy tymczasowość są tylko wrażeniami, bo po prostu owa zamknięta całość jest może zostać łatwo zmodyfikowana, udoskonalona, wraz z zmianą lub dojściem kolejnych składających się na nią punktów widzenia.

Myślenie przyczynowo-skutkowe działa odwrotnie, najpierw stara się ująć dane zagadnienie w jedną spójną całość, a potem rozważa rozmaite sposoby w jaki można to zrobić i przechodzi między nimi. I znowu przeskakiwanie pomiędzy wyjaśnieniami jest tylko wrażeniem, bo tak naprawdę przyczynowo-skutkowy zajmuje się jednym wyśnieniem, tylko podchodzi do niego na różne sposoby.

Nie jestem jednak pewien czy te wrażenia naprawdę pomagają rozpoznać te typy myślenia, bo na przykład chyba ciężko znaleźć wrażenie "mało stanowczych, podważających samych siebie wypowiedzi" u ISTj :P. Podejrzewam bardziej że te wrażenia są efektem innych DR które po prostu manifestują się również na płaszczyźnie stylów myślenia.

A także podejrzewam że w jakimś stopniu przemawiają przez ten opis cenione przez ciebie elementy informacyjne (innymi słowy np. do swojego stylu myślenia dodałaś elementy Se).
Socjonike tworzą nie abstrakcyjne podziały i modele, ale ich nałożenie na prywatne doświadczenie. Bo niezależnie od tego jak bardzo te podziały i modele odzwierciedlają rzeczywistość, to porządkują one owe doświadczenia.

Vadi
Socjotyp: ESI

Post autor: Vadi » sobota 09 paź 2010, 17:29

kamilri pisze:Nie jestem jednak pewien czy te wrażenia naprawdę pomagają rozpoznać te typy myślenia, bo na przykład chyba ciężko znaleźć wrażenie "mało stanowczych, podważających samych siebie wypowiedzi" u ISTj :P. Podejrzewam bardziej że te wrażenia są efektem innych DR które po prostu manifestują się również na płaszczyźnie stylów myślenia.
A jednak. Kiedy ktoś dzieli włos na czworo, to jego wypowiedź zatraca wyrazistość. Dlatego w tym sensie bardziej stanowczy są LII niż LSI.
kamilri pisze:A także podejrzewam że w jakimś stopniu przemawiają przez ten opis cenione przez ciebie elementy informacyjne (innymi słowy np. do swojego stylu myślenia dodałaś elementy Se).
Nie myślałam tylko o sobie. Myślałam też o ceniących Ne. Ale na pewno patrzę na to przez pryzmat Se.

Najogólniej rzecz biorąc holograficy przedstawiają coś jako jedność, całość, przyczynowo skutkowi dokonują mnożenia wariantów czegoś.

Awatar użytkownika
kamilri
Kontakt:

Post autor: kamilri » sobota 09 paź 2010, 17:43

Vadi pisze:A jednak. Kiedy ktoś dzieli włos na czworo, to jego wypowiedź zatraca wyrazistość.
Nie przeczę że coś w tym w pewien sposób jest. Ale właśnie trzeba umieć to zauważyć :D.
Vadi pisze:Najogólniej rzecz biorąc holograficy przedstawiają coś jako jedność, całość, przyczynowo skutkowi dokonują mnożenia wariantów czegoś.
Tak.

Tylko że holograficy to przedstawianie jako całość opierają na wielości wariantów, a przyczynowo skutkowi mnożą warianty w oparciu o punkt wspólny.

I jako że właśnie dychotomicznie skupiono się na tej metodzie, a nie efekcie - holografikom przypisano myślenie dywergencyjne, a przyczynowo skutkowym konwergencyjne - więc warto o tym wspominać.

Bium
Socjotyp: IEI
Poprzedni login: Bium

Post autor: Bium » wtorek 13 wrz 2011, 08:06

Mam pytanie do wirowców: czy też macie tak, że najpierw mówicie coś bez zastanowienia i dopiero potem umiecie to uzasadnić? Podkreślam, że sensownie. :czekolada:
SpoilerShow
Obrazek
Choć nie jestem do pisania
ani do rysowania
leżę sobie dumnie
przyjemnie w tej trumnie!

IEI :fe:

Czekolada
Poprzedni login: Czekolada

Post autor: Czekolada » wtorek 13 wrz 2011, 12:20

Ze strony holografika to przy wypowiadaniu opinii bez zastanowienia często obserwuję u siebie grad takich "a z drugiego/trzeciego/trzydziestego punktu widzenia ...", które często przeczą temu, co wypowiedziałam bez względu na sensowność moich słów.

Awatar użytkownika
Emjotka

Post autor: Emjotka » wtorek 13 wrz 2011, 13:13

Bium pisze:Mam pytanie do wirowców: czy też macie tak, że najpierw mówicie coś bez zastanowienia i dopiero potem umiecie to uzasadnić? Podkreślam, że sensownie. :czekolada:
Nie.
[center]~~
~~[/center]

Yellowstone
Socjotyp: ESE

Post autor: Yellowstone » wtorek 13 wrz 2011, 14:24

Bium pisze:Mam pytanie do wirowców: czy też macie tak, że najpierw mówicie coś bez zastanowienia i dopiero potem umiecie to uzasadnić? Podkreślam, że sensownie. :czekolada:
Zwykle jak coś mówię "na poważnie" to wcześniej ma to swoje przyczyny i umiem je podać, uzasadnić swoje słowa (choć nie zawsze w sposób zrozumiały dla drugiej osoby, bo często mam wrażenie, że postawy, którymi się kieruję są niezrozumiałe dla kogoś innego).
Niemniej często napotykając się u siebie na jakąś opinię lub stwierdzenie z łatwością powiążę ją z inną, z pozoru odległą, lub wyjaśnię w jej kontekście. W zasadzie proces bardzo podobny do "mówię coś, cokolwiek", po czym "umiem znaleźć jego miejsce w czymś, co wiem lub uważam", czyli po prostu w zrozumiały dla siebie sposób jestem w stanie uzasadnić niby przypadkowe stwierdzenia. Czy to o to chodzi? ^^

Bium

Post autor: Bium » wtorek 13 wrz 2011, 14:46

Tak, dokładnie o to. ^.^
SpoilerShow
Obrazek
ani do rysowania
leżę sobie dumnie

Bium

Re: Formy myślenia (Gulenko)

Post autor: Bium » wtorek 04 kwie 2017, 13:25

Dużo tutaj odbiegamy w abstrakcję i wyszukane opisy tego w jaki sposób myślimy. A jakie są wasze spostrzeżenia na temat form myślenia zebrane "w naturze"? ;) Może dysponujecie zapamiętanymi dialogami, które przekonująco oddają komunikację między różnymi formami myślenia? Jakieś sytuacje, anegdotki, fragmenty tekstów - ktoś coś?
SpoilerShow
Obrazek
ani do rysowania
leżę sobie dumnie

Awatar użytkownika
NoMatter
δ
Poprzedni login: nm
Kontakt:

Re: Formy myślenia (Gulenko)

Post autor: NoMatter » czwartek 06 kwie 2017, 22:45

socjonika w praktyce ------->
Pre-apocalyptic open-world survival horror.

ODPOWIEDZ