Postacie fikcyjne

Regulamin forum
UWAGA! To nie jest forum ekspertów. Każdy użytkownik ma prawo do swojego zdania i innego spojrzenia na zagadnienie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wilk
Socjotyp: LIE

Re: Postacie fikcyjne

Post autor: Wilk » poniedziałek 12 cze 2017, 13:09

carlos pisze:Jego brat rzeczywiście introalfa. Też LII lub SEI :) A saul to LII w Better call Saul. Tylko taki aktywny podtyp, coś jak LII C. A w Breaking bad był bardziej ILE:)
Jaką metodologię DCNH uznajesz? Bo widziałem co najmniej dwie, tzn. albo:
1/ C=wzmocnione Ne lub Se (zależnie czy typ sensoryczny czy intuicyjny)
albo
2/ C=wzmocniona funkcja kreatywna typu kosztem funkcji bazowej (czyli powstaje "introverted extrovert" albo odwrotnie)

Czyli gładko przechodząc do introgammy :P jako ILI-C mam mieć albo wzmocnione Te albo Ne.
ILI-Te 6w5 648 sx/sp

Awatar użytkownika
carlos
α
Socjotyp: SEI
Kontakt:

Post autor: carlos » poniedziałek 12 cze 2017, 14:13

Wilk pisze:Jaką metodologię DCNH uznajesz? Bo widziałem co najmniej dwie, tzn. albo:
albo
2/ C=wzmocniona funkcja kreatywna typu kosztem funkcji bazowej (czyli powstaje "introverted extrovert" albo odwrotnie)

Czyli gładko przechodząc do introgammy :P jako ILI-C mam mieć albo wzmocnione Te albo Ne.
Ani to, ani to
C = preferowane, uwypuklone Ne i Se, niezależnie do typu bazowego.
Jako ILI C masz wzmocnione Ne i Se - ogólnie chyba rzadki podtyp :)
u ILI to raczej spodziewałbym się głównie podtypów H (Si i Ni) lub N (Ti i Fi), choć te pozostałe tez występują (sic!)

Wiesz jak to działa? Podtyp w zasadzie to coś co się ujawnia w zależności od grupy w której przebywasz. W jednej grupie możesz być dominujący, bo akurat będziesz miał silniejszą preferencję na Te i Fe niż inni. Wchodzisz do innego pokoju, inni ludzie, może się okazać, że cię zdominują i zaczniesz polegać np na Fi i Ti - przyjmiesz rolę normalizatora. Saul w tym nowszym serialu ma silną fiksację na Ne i Se, a jednak wydaje mi się jakoby bazowe było Ti - relacje, a do nich dostosowywał pomysły (Ne).

Awatar użytkownika
malna
Socjotyp: EII
Poprzedni login: malna

Post autor: malna » poniedziałek 12 cze 2017, 21:14

Wilk pisze:widziałem co najmniej dwie, tzn. albo:
<macha> O, widzisz! Carlos połowicznie się zgadza, czyli jednak mi się to nie przyśniło, a już miałam wątpliwości.
carlos pisze:uwypuklone Ne i Se
ale jakto
To nie są przypadkiem dwa 'przeciwstawne' elementy? W sensie, im więcej postrzegasz z zakresu pierwszego, tym mniej z drugiego, jak dwie strony monety. Zawsze mi się wydawało, że ogromny kawał takiego a nie innego ułożenia elementów w modelu A wynika z tej zależności (i oczywiście Fi/Ti, Ni/Si, Fe/Te).
EII Ne

a lot of hope in one man tent

Warm-minded
Nowy użytkownik

Post autor: Warm-minded » poniedziałek 12 cze 2017, 21:37

malna pisze:
ale jakto
To nie są przypadkiem dwa 'przeciwstawne' elementy? W sensie, im więcej postrzegasz z zakresu pierwszego, tym mniej z drugiego, jak dwie strony monety. Zawsze mi się wydawało, że ogromny kawał takiego a nie innego ułożenia elementów w modelu A wynika z tej zależności (i oczywiście Fi/Ti, Ni/Si, Fe/Te).
Pisałam ostatnio coś podobnego na przykładzie wahadła: przy największym wychyleniu osiąga największą energię potencjalną i najmniejszą kinetyczną, a przechodząc przez punkt równowagi najmniejszą potencjalną i największą kinetyczną. Im większa potencjalna, tym mniejsza kinetyczna. Se często kojarzy się z en. kinetyczną, a Ne z potencjalną. W socjo na pewno nie można cenić obu naraz.

Awatar użytkownika
carlos
α
Kontakt:

Post autor: carlos » poniedziałek 12 cze 2017, 22:30

malna pisze:
ale jakto
Tak, masz rację. Z punktu widzenia informacyjnego, te elementy są odległe. Jednak DCNH to twór Gulenki. Muszę jeszcze dobrze zrozumieć jego model, ale na chwilę obecną to właśnie model G tłumaczy podtypy DCNH.
Tzn, analitycznie zupełnie przeciwne elementy IM, ale tu właściwie mówimy o funkcjach je przetwarzających. W przypadku podtypu C, to funkcje przetwarzające Ne i Se są najbardziej doładowywane mocą obliczeniową, najczęściej wybierane w kontaktach społecznych, ważne w tym przypadku są dychotomie DCNH.
Cóż, nie ogarnąłem jeszcze Gulenkoniki,w 100% jasności, więc bardziej traktujcie to jako przekaz niezweryfikowanej informacji.

Awatar użytkownika
malna
Socjotyp: EII
Poprzedni login: malna

Post autor: malna » poniedziałek 12 cze 2017, 22:53

carlos pisze:Tzn, analitycznie zupełnie przeciwne elementy IM, ale tu właściwie mówimy o funkcjach je przetwarzających. W przypadku podtypu C, to funkcje przetwarzające Ne i Se są najbardziej doładowywane mocą obliczeniową, najczęściej wybierane w kontaktach społecznych, ważne w tym przypadku są dychotomie DCNH.
Jak próbowałam sobie tę zagadkę jednoczesnego podrasowania Ne i Se na swój sposób uzasadnić, to kombinowałam właśnie w tym kierunku. Też to widzę mgliście, ale widzę. Dzięki. :happy:
EII Ne

a lot of hope in one man tent

Awatar użytkownika
Wilk

Post autor: Wilk » piątek 16 cze 2017, 15:15

malna pisze: <macha> O, widzisz! Carlos połowicznie się zgadza, czyli jednak mi się to nie przyśniło, a już miałam wątpliwości.
:+1:
carlos pisze:C = preferowane, uwypuklone Ne i Se, niezależnie do typu bazowego.

Wiesz jak to działa? Podtyp w zasadzie to coś co się ujawnia w zależności od grupy w której przebywasz. W jednej grupie możesz być dominujący, bo akurat będziesz miał silniejszą preferencję na Te i Fe niż inni. Wchodzisz do innego pokoju, inni ludzie, może się okazać, że cię zdominują i zaczniesz polegać np na Fi i Ti - przyjmiesz rolę normalizatora. Saul w tym nowszym serialu ma silną fiksację na Ne i Se, a jednak wydaje mi się jakoby bazowe było Ti - relacje, a do nich dostosowywał pomysły (Ne).
Czyli DCNH = opis wzmocnionych elementów w formie continuum (nie zero-jedynkowo) które to elementy wpływają na relacje w grupie? To trochę mi się to rozjeżdża, w sensie po co to komu skoro i tak opisuje tylko wzmocnione elementy, a to samo robi np. teoria podtypów kretywny-bazowy. Chyba, że to są jakoś inaczej rozumiane elementy. Bo jak nie, to pojawia się pytanie, czy jeśli np. w grupie jest SEI D i ESE H to który jest bardziej "dominujący", skoro ten pierwszy jest "dominant" ale i tak oznacza to tylko wzmocnienie Fe a ten drugi typ ma Fe jako bazową.
SEI D będzie bardziej "dominujący" bo preferuje użycie Fe, mimo że ma mniejszą zdolność do przetwarzania informacji z tego elementu?
Chyba sobie sam odpowiedziałem :hm:
Jako ILI C masz wzmocnione Ne i Se - ogólnie chyba rzadki podtyp :)
u ILI to raczej spodziewałbym się głównie podtypów H (Si i Ni) lub N (Ti i Fi), choć te pozostałe tez występują (sic!)
Tylko taka kombinacja pasuje, ewentualnie C przechodzi w H. I w "klasycznej" teorii podtypów podtyp Te, żeby było śmieszniej.
ILI-Te 6w5 648 sx/sp

Awatar użytkownika
Shavira
Nowy użytkownik
Socjotyp: IEE

Post autor: Shavira » poniedziałek 30 paź 2017, 15:24

Oglądał ktoś może Psycho-Pass? Właśnie skończyłam pierwszy sezon (po raz drugi) i potypowałam sobie luźno postacie. Chciałabym z kimś to przedyskutować (zwłaszcza Makishimę, którego przez prawie całe anime rozważałam jako Ni1), więc będę wdzięczna jak się ktoś podejmie. :D

Makishima Shougo - IEE (4w5)
Kougami Shinya - LSE
Tsunemori Akane - EII
Ginoza Nobuchika - LSI (1w2)
Kunizuka Yayoi - ILI
Karanomori Shion - SEE
Masaoka Tomoi - delta ST
Kagari Shusei - ILE
Saiga Joji - alfa NT (5w6)
Którędy wychodzi się
na ludzi?

Osteoporoza

Post autor: Osteoporoza » poniedziałek 30 paź 2017, 20:58

Wszyscy skośni nie-śmieszki to LSI jak Irka xd

Awatar użytkownika
carlos
α
Kontakt:

Post autor: carlos » środa 15 lis 2017, 13:22

Star Trek : Następne pokolenie (serial), propozycje

kpt. Picard - LSE
Data - LII
1-szy oficer Riker - chyba SEI
doradca Deanna Troi - EII
Worf - SLE
Geordi La Forge - LIE
Wesley Crusher - chyba ILE
dr Beverly Crusher - SLI
dr Pulaski - 100% ILE do tego aktorka wygląda jak Augusta

Awatar użytkownika
NeiWeim
Nowy użytkownik
Socjotyp: ILI

Post autor: NeiWeim » środa 22 lis 2017, 11:42

Postacii z Diuny Franka Herberta były gdzieś typowane?
Im więcej samobójców tym mniej samobójców.

Awatar użytkownika
Wilk

Post autor: Wilk » poniedziałek 05 mar 2018, 09:44

Skins

Gen 1

Tony - Se1 / LIE 3w4
Sid - SLI
Cassie - EII-Ne
Michelle - ESE-Fe
Jal - xSI

Gen 2

Effy - ILI-Te
Cook - SLE
Freddie - IEI
JJ - LII 5w6
Emily - ESI-Fi 9w8
Katie - EIE 3w2
Naomi - LIE-Ni 6w5
Pandora - IEE

Gen 3 - sezon 5

Franky - EII-Fi 4w5
Mini - LSE 6
Nick - LSE 3
Alo - SEI
Rich - ESI
Grace - ESE-Si 9w1
Mr Blood - LSI 1w2
Matt - ILI-Ni 5w4
Liv - LSI
ILI-Te 6w5 648 sx/sp

EterSurfer
Nowy użytkownik

Post autor: EterSurfer » czwartek 11 paź 2018, 11:45

Co powiecie o Hoghwart dorms? Są 4, to dość socjoniczna liczba.
SpoilerShow
How about 1:
Hufflepuff - SF
Ravenclaw - NT
Gryffindor - ST
Slytherin -NF

or 2:
Hufflepuff - alfa
Ravenclaw - gamma
Gryffindor - beta/delta
Slytherin -beta/delta

or 3:
Hufflepuff - delta
Ravenclaw - alfa
Gryffindor - beta
Slytherin -gamma

or 4:
Hufflepuff - delta
Ravenclaw - gamma
Gryffindor - alfa
Slytherin - beta

Nyks

Post autor: Nyks » piątek 12 paź 2018, 22:47

or 4:
Hufflepuff - delta
Ravenclaw - gamma
Gryffindor - alfa
Slytherin - beta
(Wiadomo, że to trochę naciągane, ale) Ja bym stawiała na to, tylko gammę zamieniłabym z betą.

ODPOWIEDZ